Hory a outdoor ve Španělsku

Turistika - Cyklistika - Lyžování

Chcete-li aktivně trávit svůj volný čas na dovolené ve Španělsku, můžete si vybrat ze široké nabídky sportovních aktivit. Z polohy země zjistíme, že Španělé nebudou žádnými přeborníky v zimních sportech, protože na to zkrátka nemají vhodné klimatické podmínky. Lyžujících Španělů je ve Španělsku menšina, o bruslících Španělech ani nemluvě. Daleko lépe si vedou v ostatních sportech, přičemž v běhu, cyklistice nebo ve fotbale pak platí za světovou třídu.

Leťte do Andalusie v dobré partě

Turistika

[image:right:2699]

Na horskou turistiku jsou ve Španělsku ideální Pyreneje v Aragonii a v Katalánsku, výběžky v Kantaberském pohoří v Asturii a Leónu, pohoří Guadarrama severozápadně od Madridu, údolí Alpujarras v pohoří Nevada anebo pohoří Tramuntana na severu Mallorcy. Nejhustší síť pěších stezek najdete na severu Španělska (v oblasti Pyrenejí, na severovýchodním pobřeží Středozemního moře, v Kantaberském pohoří), buďte však připraveni i na to, že Španělé až tolik nebazírují na značení.

Svatojakubská cesta

Z četných tras můžete využít jednu z dálkových tras, tzv. Svatojakubskou cestu (Camino de Santiago) a nemusíte být zrovna věřící. Svatojakubská cesta je jednou z nejvýznamnějších evropských poutních cest pojmenovaná po apoštolovi sv. Jakubovi (Santiago), který přišel na Pyrenejský poloostrov jako misionář šířit křesťanství. Věří se, že jeho ostatky jsou uloženy v katedrále ve městě Santiago de Compostela, které nese apoštolovo jméno.

Variant cesty za hrobem sv. Jakuba existuje ve Španělsku několik a je na vás, jakou si zvolíte: dáte-li přednost severní cestě (Camino del Norte) lemující pobřeží Atlantského oceánu, nebo nejfrekventovanější vnitrozemské variantě, tzv. francouzské cestě (Camino Francés), která začíná na hranicích Francie, anebo méně frekventované cestě portugalské (Camino Portugués).

V praxi vám postačí dobré boty, nejlépe dvoje, mapa, spacák, pláštěnka, pár kusů oblečení a pár týdnů volna, pokud chcete cestu absolvovat naráz. Můžete jít sami, v doprovodu, pěšky, na kole nebo na koni a litovat určitě nebudete. Cestou narazíte na krásné přírodní scenérie charakteristické a jedinečné pro každý region a mnohé architektonické skvosty. Kromě toho vás čekají zajímavá setkání s lidmi z různých koutů světa a nezapomenutelné zážitky.

Nabídka ubytovacích a stravovacích zařízení je na cestě velmi bohatá a obáváte-li se velkých výdajů, mýlíte se, za ubytování někde dáte jen dobrovolný příspěvek (fary, kostely), jinde zaplatíte nanejvýš 10 eur za osobu na noc. Na soukromí však předem zapomeňte a špunty na spaní berte za povinnou výbavu. Co se týče stravování, tak hlad zaženete čímkoli, co zakoupíte v potravinách při cestě nebo si můžete dát tzv. poutní menu (menu del peregrino), jehož cena se pohybuje okolo 10 eur na osobu.

Turistická značení

Turistická značení se ve Španělsku liší podle délky dané trasy. Existují tři základní druhy značek podle toho, o jak dlouhou stezku jde:

  • stezky velké vzdálenosti, tzv. velký okruh (Gran Recorrido, GR) jsou stezky nad 30 km a značí se červeno-bílou barvou
  • stezky mezi 10 a 30 km se řadí do tzv. malého okruhu (Pequeño Recorrido, PR) a jsou značeny barvou žluto-bílou.
  • stezky kratší než 10 km jsou tzv. stezky místní (Sendero Local, SL) a jsou značeny zeleno-bílou barvou.

Značky jsou stejně jako u nás malovány na kůru stromů nebo nedaleké kameny či na dřevěné kůly pro tento účel určené. Nedělejme si však iluze, že síť značených turistických cest bude ve Španělsku v podobné kvalitě a v kvantitě jako u nás. Podle aktuálních čísel se Španělsko může chlubit sítí více než 60 000 km značených tras, což je ve srovnání s celkovou délkou 40 000 km značených tras v České republice vzhledem k rozdílným rozlohám zemí velmi zanedbatelné číslo.

Cyklistika

Na kolech jezdí Španělé rádi a cyklistika má ve Španělsku svou tradici a velké renomé. Ne náhodou sem každoročně v září zavítá cyklistická elita, aby se zúčastnila závodu Vuelta a España. K nejlepším cyklistům posledních let patří několikanásobný vítěz Tour de France a Giro d'Italia, španělský cyklista Alberto Contador. Španělsko disponuje poměrně širokou sítí dobrých silnic a informací o cyklostezkách je na knižním trhu (100 rutas en bicicleta) i na internetu (Vias Verdes) dostatek, většina však ve španělštině.

Lyžování

Španělsko se v cestovním ruchu neprofiluje jako lyžařská destinace, ale lyžovat se zde dá. Lyžařská infrastruktura je ve Španělsku překvapivě dobrá a za poměrně nízké náklady. Hlavní střediska jsou na severu v Pyrenejích (Pirineos), v Andoře a v Kantaberském pohoří (Cordillera Cantábrica). Další jsou pak na jihu v pohoří Nevada (Sierra Nevada) a menší lyžařské areály jsou v pohoří Guadarrama (Sierra de Guadarrama) severozápadně od Madridu. Sezóna probíhá obvykle od prosince do dubna, hlavní sezóna je o Vánocích a na Nový rok. Nejvíce sněhu bývá v únoru, ale obecně jsou sněhové podmínky nesrovnatelné s těmi, které panují třeba v alpských zemích.

Na španělských sjezdovkách narazíte na čtyři barvy podle jejich stupně obtížnosti. Vedle nejnáročnější černé, střední červené a mírné modré jsou zde i nejjednodušší zelené určené pro děti a úplné anebo věčné začátečníky. Za skipas zaplatíte od 15 do 45 eur za den.

Autorkou textu je Kamila Rusnoková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Andalusie v dobré partě