Portugalsko

Proč jet do Portugalska - Základní informace o zemi - Portugalské regiony

Proč jet do Portugalska

Co se vám vybaví, když se řekne Portugalsko? Portské víno… moře… fotbal… Porto a Lisabon…? Ujde. :-) Zámořské objevy… golf… windsurfing… fado…? Hm, lepší! A co takhle azulejos… sušená treska… saudade… manuelská architektura? Na téhle nevelké „nudličce“ na konci Evropy je toho tolik, co stojí za to objevit! Portugalsko je fascinující země s rozmanitou krajinou a barvitou kulturou, která byla již odpradávna ovlivňována prolínáním odlišných civilizací. Dlouhou dobu diskriminované ve stínu sousedního a populárního Španělska se Portugalsko pomalu dostává také do povědomí českých cestovatelů. A kdo sem jednou zavítá, téměř zaručeně propadne jeho kouzlu. Přátelské obyvatelstvo, příznivé klima skýtající ideální podmínky k návštěvě památek a turistice prakticky po celý rok, řada unikátních a starobylých staveb, nedotčená příroda, dynamické pobřeží Atlantiku i relativně nízké ceny stravování a ubytování činí z Portugalska báječné místo pro odpočinkovou i aktivní dovolenou.

Základní informace o zemi

Portugalsko je nejzápadnější evropskou zemí. Na západě a jihu omývá jeho břehy Atlantický oceán a na východě leží jeho jediný pevninský soused – Španělsko. Státní hranice mezi nimi je jednou z nejstarších na tomto kontinentě. Portugalská republika se v roce 1976 vymanila z autoritativního režimu diktátora Salazara a nastoupila cestu parlamentní demokracie. Je správně rozčleněna na 7 provincií (18 okresů) a 2 autonomní oblasti – květinový ostrov Madeira a sopečné Azory. Celková rozloha země je 92 082 km2 a hustota zalidnění 114,5 obyvatel/km2. Počet obyvatel je srovnatelný s ČR (v roce 2011 10,5 milionů). 250 000 z nich tvoří národnostní menšiny, především přistěhovalci z afrických zemí. 97 % Portugalců jsou vyznavači římského katolicismu. Hlavním městem je metropolitní Lisabon (2,5 milionu obyvatel), mezi další velikány patří kulturní perla Porto, studentským životem pulzující Coimbra či religiózní Braga. Portugalsko je významným exportérem korku, portského vína, pryskyřice, textilu a sardinek.

Portugalské regiony

Severní Portugalsko

Hornatý portugalský sever patří k nejtradičnějším a nejreligióznějším oblastem v zemi a člověk zde pocítí skutečnou, ryzí atmosféru Portugalska. Právě zde bylo na počátku křesťanské rekonkvisty založeno jádro portugalského království. Nalezneme tu rozlehlá panská sídla s nádhernými zahradami a v roztroušených městečkách památky na někdejší normanskou přítomnost – románské radnice a mosty. Osu celé oblasti tvoří řeka Douro (což je také název jednoho z regionů), jejíž specifické, příjemné mikroklima umožňuje dozrávání nejlepšího vína v zemi.

Všudypřítomné vinice dodávají kopcovité krajině ráz stejně jako terasovitá políčka a olivové háje. Zemědělství je pro místní obyvatele klíčové. Nedostatkem průmyslové výroby a odlivem mladých do větších měst trpí také severozápadní region Trás-os-Montes (v překladu „za horami“). Patří k nejchudším v zemi a stále znatelně dýchá minulostí. Není neobvyklé potkat na silnici povoz tažený oslem, který v kontrastu s projíždějícím nejmodernějším typem BMW tvoří poněkud bizarní obrázek.

Severnější region Minho s hlavním městem Braga snad ještě více tíhne k tradicím, které tvoří běžnou součást každodenního života místních obyvatel. Ne nadarmo je nazýván „kolébkou národa“. Toto území bylo bohatě osídleno již od rané historie - vznikaly zde první keltské osady, nalezneme tu pozůstatky římských silnic i maurské pevnosti. Díky četným dešťům je Minho nejzelenější a nejúrodnější oblastí v Portugalsku. Pěstuje se tu především ovoce a také mladé, jemně perlivé víno, tzv. vinho verde. Příroda je tady tak nádherná, že se jí dostalo ochrany pod statusem národního parku, jediným v celé zemi. Nese jméno Peneda-Gerês podle dvou pohoří, na kterých leží.

Střední Portugalsko

Rozsáhlá oblast souhrnně zvaná Beira má odlišný charakter. Nalezneme tu takříkajíc „od všeho něco“. Na západě vystupuje horský masiv Serra da Estrela s nejvyšší horou Torre. Je až překvapivé, že v zimních měsících jsou zde podmínky pro lyžování. Po většinu roku je však pohoří zelené, husté borové lesy skrývají průzračná jezírka a žulové útvary podivuhodných tvarů. Východní část oblasti pokrývají solné bažiny a rýžová políčka, ve kterých se brodí čápi, kteří zde přezimují.

Pobřeží je rájem surfařů, kteří sem míří z celé Evropy, ale také místních rybářů. Díky nim na písčitých plážích vyrostly barevně pruhované domečky. Zvláštností jsou tu lesy vysazované jako prevence proti šíření písečných dun. Pokud jde o architekturu, i zde nalezneme zachovalé románské ruiny a z pozdějších dob pevné hraniční opevnění a několik tvrzí vybudovaných na ochranu před nepřátelskými nájezdy. Klenotem je město Coimbra plné rozmanitých památek a zajímavé je také Viseu, historická křižovatka cest.

Úrodná nížina se táhne dále na jih, do regionů Estremadura a Ribatejo. Pěstuje se tu kvalitní víno a na rozsáhlých zemědělských usedlostech se chovají koně a býci. Tradice býčích zápasů se mezi místními těší velké oblibě. Tato oblast je poměrně hustě osídlená a plná úchvatných památek, příkladem je trojúhelník tří největších portugalských klášterů. Je to také kolébka manuelské architektury. Do poutního města Fátima se ročně sjíždějí tisíce věřících.

Koncentrace zajímavých míst pokračuje až k Lisabonskému pobřeží. Portugalská metropole leží na sedmi vrcholcích při březích delty Teja. Okolní zvlněná krajina je plná přírodních parků a historických paláců. Luxusní letoviska na pobřeží střídají dramatické skalnaté útesy. Na mysu Cabo da Roca každého uchvátí kontrast nekonečného tyrkysu a zelených luk posetých žlutými kvítky.

Jižní Portugalsko

Region Alentejo představuje typický portugalský venkov, zaostalý kraj s nejmenší hustotou zalidnění v Portugalsku. Po cestě do kulturního centra, města Évora, a dále na jih se táhnou nekonečné zvlněné pláně, žlutá pole a korkové a pomerančovníkové háje. Zemědělsky nevyužitou půdu tvoří jedna velká vyprahlá step s keřovitým porostem. Jestli je však oblast na něco bohatá, pak na prehistorické památky. Zejména v okolí Évory se vyskytuje množství tajemně vyhlížejících menhirů a kamenných kruhů.

Nalezneme zde také latifundie, dodnes fungující rozsáhlé farmy založené Římany. Na španělských hranicích se tyčí monumentální pevnosti. Pro Alentejo jsou také typické roztomilé bílé obdélníkové domečky s modře či žlutě orámovanými okny a hranami. Dusný, horký vzduch vnitrozemí stojí v protikladu se svěžím mořským vánkem pobřeží, kde se rozkládají nádherné písčité pláže nedotčené masovou turistikou.

Totéž nelze říct o jižním portugalském pobřeží, Araby nazvaném Algarve (= západ) a také „Afrikou v Evropě“. Slunce tu svítí nepřetržitě po celý rok, bílé písčité pláže s tyrkysovou vodou Atlantiku jsou lemovány vápencovými útesy, jeskyněmi a romantickými zákoutími. Nelze se tedy divit, že tato oblast patří k nejvyhledávanějším rekreačním destinacím v Evropě. Algarve je rájem nejen pro milovníky rekreačních pobytů u moře, ale také příznivců vodních sportů a zejména golfu. Resorty pro něj určené jsou celosvětovou zárukou kvality.

V přístavech pulsujících životem je vše podřízeno turismu. Najdeme tu hustou hotelovou zástavbu, akvaparky a zábavní centra. Vysoký standard služeb, všudypřítomná angličtina a rušný noční život je samozřejmostí. Mezi moderní zástavbou si uchovávají své kouzlo bílé domečky a kostelíky – více než kde jinde je zde architektura poznamenána pěti sty lety arabské nadvlády. Vydáme-li se od pobřeží na sever, narazíme na kopce s bujnou vegetací. Kvetoucí orchideje, aloe či exotické magnólie jsou potěšením pro oko.

Autorkou textu je Karolína Chmelařová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.