Chorvatsko má pro každého něco
Je asi opravdu jen málo těch, kteří mohou říct, že nikdy nebyli v Chorvatsku. I když je tahle destinace trochu zprofanovaná jako dovolená pro chudé, nakonec se tam líbí i tomu největšímu snobovi. Tahle země má totiž pro každého něco, ať už zarytého plážového povaleče, lovce selfíček, instagramového fotografa, náruživého gurmána nebo adrenalinového dobrodruha.
Jeďte do Chorvatska v dobré partě
Česká srdce bijí v rytmu Jadranu
Za dob totality nebylo moc na výběr a dostat se do Jugošky stálo hodně běhání a doprošování. A stejně nám to tehdy za ty nervy stálo. Později nás neodradila ani taková nepěkná věc jako válka. Hned po posledním výstřelu jsme nastartovali škodovky a znova vyrazili na náš milovaný Jadran. Možná jsou to romantické vzpomínky našich rodičů, kteří se tam dlouhé hodiny drkotali karosami po staré cestě nad vysokými srázy, možná dětské vzpomínky na kempování v borových lesích, každopádně naše srdíčka pro Chorvatsko bijí dodnes. I když můžeme jet, kam si vzpomeneme, přes všechny exotické ráje, stejně si těch pár dní u Jadranu většinou dopřejeme.
Proč nás Chorvatsko tak baví
Důvodů je hned několik. Prvním je dostupnost. Večer sbalíte plavky, sednete do auta a ráno se koupete. Dovolenou si tu můžete užít i bez dlouhých příprav a plánování. Je v dojezdové vzdálenosti a ubytování najdete vždy i bez rezervace.
Překrásné čisté moře, to je důvod číslo dva. Jsou místa, kde i přes 30metrovou hloubku dohlédnete na dno. Možná je to tím, že mnoho ostrovů bylo za totality vojenskými uzavřenými prostorami a nikdo tam nesměl. A možná je to těmi oblázkovými plážemi, na kterých si může hrát u břehu třeba tisíc dětí, ale vodu nemá co zakalit. Vy tak i ve špičce sezony vstupujete do průzračné vody Jaderského moře.
Třetí důvod je dozajista skvělé jídlo. V přímořské části si nenechte ujít čerstvé ryby a všechny mořské plody. Chobotnice, kalamáry, krevety nebo slávky. Oblíbené je jehněčí, skopové a telecí. Maso se peče na ohni, na roštu nebo pod pekou (tradiční kovovou pokrývkou) ve žhavém popelu. V každé části Chorvatska mají svoje tradiční úpravy jídel, a stojí to za to jet všechno ochutnat. Chorvatsko je ráj vynikajícího olivového oleje, sýrů, pršutu a nabízí nepřeberné množství čerstvého ovoce i zeleniny. Utrhnout ze stromu si můžete kromě citronů a mandarinek taky třeba fíky nebo kiwi.
Za čtvrté příroda. 10 % rozlohy Chorvatska je chráněnou oblastí, najdete tu 8 národních a 11 přírodních parků. Jsou tu i překrásné hory, vodopády, řeky a jezera. Můžete strávit spoustu dní mimo mořské pobřeží, daleko od turistických davů a vyrazit na túry za poznáváním přírodních krás, kterých je tu nepočítaně.
Chorvatsko je ztělesněná historie. Největší stopu tu zanechali staří Řekové a Římané, jejichž odkaz můžete obdivovat v neuvěřitelném množství památek. Zavítejte mezi dinosaury na Istrii nebo naše prapředky v Krapinském muzeu. Chorvatskem prošly dějiny se vším všudy, takže si tu na své přijdou milovníci středověku, obranných opevnění proti Turkům nebo obdivovatelé rakousko-uherského období.
Víte o Chorvatsku, že...
- ... má 1 244 ostrovů, z nichž obydlených je jen 48? A že největší z nich je Krk?
- ... 1/3 jeho plochy pokrývají lesy?
- ... jeho nejvyšší hora se jmenuje Dinara (1 831 m n. m.)?
- ... kultovní seriál GoT (Hra o trůny) se natáčel v Dubrovníku a ve Splitu?
- ... na ostrově Hvar si užijí v průměru 2 810 hodin slunečního svitu, což je více než v Sydney v Austrálii?
- ... 101 dalmatinů pochází odtud? A všichni ostatní taky?
- ... chorvatští vojáci byli první, kteří nosili kravatu?
- ... patří do Top 5 destinací s nejlepší pitnou vodou?
- ... jeho pobřeží měří včetně ostrovů 6 278 km?
Autorkou textu je Dita Lendvayová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.