Kde leží Finsko - My a Finové - Země vzdálená a úspěšná - Finsko = příroda - Severské léto - Finsko v zimě - Finské jaro a podzim - Jižní Finsko a Helsinky - Památky a Ježíšek - Levně ve Finsku - Jak na finštinu - Jací jsou Finové - Finsko v kostce - Nokia a spol.
Kde leží Finsko?
Ačkoliv je Finsko členem Evropské unie, leží zcela na periferii našeho kontinentu. Země má 1 340 kilometrů dlouhou hranici s Ruskem, na severu sousedí se Švédskem a daleko za polárním kruhem hraničí i s Norskem. Jen hodinu plavby na jih přes Finský záliv leží maličké Estonsko.
Finsko omývá málo slané Baltské moře, z něhož se od poslední doby ledové už 10 000 let postupně vynořují další a další ostrůvky. V současnosti jich k Finsku náleží přes 170 tisíc! Ještě více je ve Finsku i jezer, proto se též nazývá zemí tisíců jezer.
Rozlohou 338 tisíc km2 je Finsko více než čtyřikrát větší než Česká republika a podobně velké jako Německo, ale žije v něm jen pět a půl miliónu obyvatel. V severní části Finska, Laponsku, které představuje téměř třetinu rozlohy celé země, žije přibližně stejně obyvatel jako v Plzni, mnohem více je tu sobů.
Co nás spojuje s Finy?
S Finy máme velké množství společných rysů a zájmů. Spojuje nás například vášeň pro lední hokej a zimní sporty jako skoky na lyžích. Jen málokde na světě mají v takové oblibě víkendy na chatách a pohyb v přírodě, kempování nebo houbaření. Češi i Finové mají také velkou slabost pro alkohol a pro pivo. To finské ovšem není tak dobré.
Vánoce slavíme stejně jako ve Finsku na rozdíl od většiny světa již 24. prosince večer. Na Velikonoce domy obchází koledníci. A dokonce máme i stejný národní symbol: lva ve státním znaku. I Finové mají velký smysl pro humor – pořádají např. mistrovství světa v nošení žen, v hodu mobilním telefonem (rekord 102 metrů!), v bahenním fotbale a v saunování.
Země vzdálená a země úspěšná
Dopravit se do Finska znamená buď obvykle poměrně drahou cestu letadlem, nebo dlouhou a možná ještě nákladnější cestu po silnici a trajektem přes Pobaltí, Německo nebo Švédsko. Je tedy s podivem, že vzdálené Finsko patří mezi jednu z nejbohatších a nejvyspělejších zemí světa. Finsko je známé svým vynikajícím vzdělávacím systémem, kde je vyučující pro studenty respektovaným partnerem. Důraz je kladen především na pochopení látky a souvislostí.
Kombinace skvělého vzdělání a poctivosti zřejmě stojí za vznikem řady světově známých firem. Nokii není třeba představovat. Několik firem nadnárodního významu působí v oboru dřevozpracování a papírenství, strojírenství, zpracování ropy a designu.
V zemi je relativně vysoké a poměrně progresivní zdanění. Lidé daně poctivě platí. Údaje o příjmech každého Fina jsou veřejně přístupné. Na oplátku stát poskytuje komplexní veřejné služby od vysoké finanční podpory studentům po vynikající síť knihoven nebo veřejnosti přístupných sportovišť.
Finsko = příroda
Není mnoho míst v Evropě, kde bychom našli tak krásnou, divokou a přitom téměř neporušenou přírodu jako ve Finské republice. Už pár minut po odjezdu z Helsinek, hlavního města Finska, vjedete do lesů, které Vás budou provázet po celou dobu cesty, ať už míříte jakýmkoliv směrem. Les jen výjimečně přerušuje na jihu nějaké město, vesnička a farma, dále na severu už prakticky jen jezera. K jednomu z 200 tisíc finských jezer větších než 500 m² patří i vodní soustava Saimaa. Jedná se o čtvrté největší jezero v Evropě. Jeho břehy mají délku 15 000 kilometrů a na jezeru ledovcového původu se nachází 14 tisíc ostrovů!
Přírody si Finové velmi váží a patřičně ji chrání. Rozsáhlá síť národních parků, skvělých turistických tras, kempovišť, ohnišť a srubů vybízí k pobytu v divočině.
Severské léto
Pokud do Finska zavítáte v pravý čas, což obvykle bývá v období od června do srpna, můžete si užít krásného léta i daleko za polárním kruhem. Finové si v červenci vybírají dovolenou, která bývá minimálně čtyři týdny dlouhá. V Laponsku je 24 hodin denně světlo a často celou dobu svítí sluníčko. Při toulání divočinou tak brzy ztrácíte pojem o čase a snadno se Vám může stát, že po několika dnech budete chodit spát až k ránu a vstávat odpoledne.
Teplota v tomto období bývá v této zeměpisné šířce překvapivě vysoká - dokonce i voda v řekách a jezerech se často zahřeje nad 20 stupňů Celsia. Kempovat lze prakticky kdekoliv, veškerá voda je pitná a jedinou starostí tak mohou být komáři, případně i občasná nepřízeň počasí.
Řeky a jezera jsou rájem pro rybáře, kterým finská legislativa neklade větší překážky. Pokud zrovna neputujete po nejznámějších trasách v národních parcích, často několik dní nepotkáte živáčka. Občas narazíte na polodomestikované soby na toulkách a při troše štěstí i na stopy medvěda, kterého se ovšem žádný Fin nebojí. Velký šťastlivec může zahlédnout i losa. V lesích můžete sbírat houby, borůvky a morušky.
Finsko v zimě
Finsko má své kouzlo i v zimě. Od října celá země postupně od severu zasněží. Jih Finska některé roky čeká na trvalý sníh až od ledna. Nastává tmavé období. Dokonce i v Helsinkách na úplném jihu země vyjde v lednu sluníčko jen na několik hodin. Pokud není zrovna jasno (což je v tomto období značně neobvyklé), bývá i v pravé poledne šero. To je v kombinaci s častým deštivým počasím v listopadu a prosinci příčinou depresivní nálady mnoha místních obyvatel. Za polárním kruhem noci často zpestřuje působivá polární záře.
Jaro a podzim pro otužilé
V březnu už je světla mnohem více a duben je ideální měsíc, kdy se vydat na lyžařské výpravy do Laponska. Místní krajina je idylická, navíc je zde několik tisíc kilometrů udržovaných běžkařských stop, a dokonce i řada srubů, ve kterých lze zdarma přespat. Je zde k pronájmu veliké množství krásně zařízených chat se saunou a krbem. Teploty v noci mohou i v dubnu klesnout pod 20 stupňů pod nulou.
Dalším, a pro otužilé možná úplně nejlepším, obdobím pro návštěvu Finska a jeho severní části je podzim. Je to většinou konec září, kdy se listnaté a smíšené lesy v Laponsku obarví do fantastických odstínů žluté a červené. Finština zná pro tento jev termín: „ruska”. Pochodování pestrobarevným lesem představuje neskutečný zážitek.
Jižní Finsko a Helsinky
Finsko není jen Laponsko. I na jihu země jsou překrásné národní parky, nekonečné lesy, tisíce jezer a několik příjemných měst, která rozhodně stojí za návštěvu.
Helsinky (finsky Helsinki), hlavní město, se ve skutečnosti skládají ze čtyř samosprávných celků: Helsinky, Espoo, Vantaa a Kauniainen. I z úplného centra metropole můžete třeba po všudypřítomných cyklostezkách vyjet za pár minut do městských parků, lesů a k nesčetným zálivům moře a rychle zapomenout na to, že jste ve městě s miliónem obyvatel. Množstvím zeleně asi nemá toto velkoměsto v Evropě konkurenci.
Hlavní památky a Ježíšek
Kdo by chtěl ještě něco navíc, může navštívit vojenskou pevnost Suomenlinna, památku UNESCO, hrad v Turku a historická město Porvoo nebo Rauma. Památky z legendární Zimní války, ve které chytří Finové v bílých uniformách dlouho odolávali značné sovětské přesile, najdete poblíž východní hranice.
Hor ve Finsku není mnoho, ale výstup na pár set metrů vysoké pahorky zvané tunturi v Laponsku, na jejichž vrcholcích už roste jen tráva, umožňuje jedinečné zhlédnutí nekonečných severských lesů. V zimě můžete podniknout dlouhou běžkařskou expedici na vrchol nejvyšší finské hory Halti (1 324 m n. m.) poblíž hranic s Norskem.
Možná víte, že z Finska pochází i Ježíšek, který se ve Finsku jmenuje Joulupukki. Pokud ho při cestování po Finsku nespatříte, můžete mu i z Česka alespoň poslat pohled na jeho oficiální adresu - Joulumaantie 1, FI-96930 Napapiiri. Sídlí poblíž hlavního města finského Laponska, Rovaniemi, přímo na polárním kruhu (napapiiri).
Ve Finsku to jde i levně
Ve Finsku se už od roku 2002 platí eurem. Ceny zde nejsou nízké. Pokud váš rozpočet vysoké výdaje neumožňuje, není třeba zoufat. Nástup německé sítě supermarketů znamenal i výrazný pokles cen potravin. Dobrodružní cestovatelé nemusejí příliš řešit ceny ubytování. Buď se mohou spolehnout na velkou síť kempů, nebo dokonce stanovat v přírodě. Finské zákony totiž výslovně umožňují bivakování, při dodržení základních pravidel i na soukromých pozemcích.
Dřívější starosti s vysokými cenami alkoholu, které Finové řešili převážně opileckými výlety na lodích, zmizely po vstupu Estonska do Evropské unie. Finové si najednou mohli z nedaleké země místo šestnácti litrů piva a lahve lihovin přivézt domů asi desetinásobné množství mnohem levnějšího alkoholu. Finská vláda rychle zareagovala a výrazně snížila daně. Výlety do Stockholmu a kratší plavby po moři jsou nicméně populární i dnes. Nejsou drahé, a kdo chce zažít, jak se dokážou Finové bavit, může se přidat.
Jak na finštinu?
Ve Finsku nebudete rozumět ani slovo. Dokonce i téměř všechna mezinárodní slova jsou ve finštině zcela odlišná od ostatních jazyků, např. centrum se finsky řekne keskus. Místní jazyk je příbuzný pouze maďarštině, navíc jen gramaticky. Neexistují tedy podobná slova v obou jazycích. Ve velké části Finska jsou nápisy dvoujazyčné: finské a nám mnohem srozumitelnější švédské. Žije tu totiž velká menšina švédsky mluvících Finů. Většina místních obyvatel mluví perfektní angličtinou, ačkoliv na otázku: „Do you speak English?" nesměle odpoví: „A little."
Jací jsou Finové
Finové jsou mimořádně ochotní a nápomocní, zpočátku často trochu nesmělí a ostýchaví. Bariéru finské chladnosti dokonale překonává alkohol. Po jeho požití se Finové stávají těmi nejupovídanějšími a nejpřátelštějšími tvory na světě.
Finové jsou také mimořádně slušní. Pokud ztratíte peněženku nebo nejnovější mobil, není třeba být smutný, ale rovnou se obrátit na Úřad ztrát a nálezů, kde svoji peněženku s největší pravděpodobností objevíte a nejspíše nebude chybět ani jedna bankovka.
Finsko v kostce
Finsko je parlamentní republika a 6. prosince 2017 bude slavit sté výročí své nezávislosti. Prezident Sauli Niinistö v roce 2012 vystřídal populární Tarju Halonen. Mnohem větší politickou moc má předseda vlády Jyrkki Katainen, lídr pravicové proevropské strany NCP. Finské vlajce dominuje, stejně jako ve všech ostatních severských státech, Skandinávský kříž. Modrá barva reprezentuje barvu oblohy a jezera, bílá barva sníh. Na státním znaku je zobrazen lev. Státní hymna se jmenuje maamme („naše země”), na webu najdete překlad jejího textu.
Nokia a spol.
Příběh firmy Nokia
Nokia má sídlo ve finské metropoli. Zaměstnává více než 100 000 lidí ve 120 zemích světa. Příběh této firmy je pozoruhodný. Nokia začínala v roce 1865 jako výrobce papíru. Na začátku 20. století vyráběla gumové výrobky od holínek po pneumatiky. V osmdesátých letech byla Nokia třetím největším výrobcem televizorů v Evropě.
Od devadesátých let se Nokia začíná orientovat na výrobu mobilních telefonů a jen do roku 2005 jich prodala jednu miliardu. Stává se jejich největším producentem na světě a na čele žebříčku setrvala až do roku 2012. Aktuálně firma prochází složitým obdobím souvisejícím s nástupem chytrých telefonů. Nedávno Nokia uzavřela strategická partnerství s firmami Siemens a Microsoft.
Finský ekonomický zázrak
Finskou ekonomiku netáhne zdaleka jen Nokia. Stát totiž nabízí vynikající podmínky pro vznik úspěšných firem. Vzdělávací systém zde patří k nejlepším na světě. Lidé jsou poctiví a slušní. Finsko patří mezi země s nejnižší mírou korupce na světě. Stát aktivně podporuje začínající podnikatele, ale i velké firmy.
Největší firmy světa
V zemi plné lesů hraje velký význam dřevozpracující a papírenský průmysl. Málokdo ví, že Stora Enso je největším výrobcem papíru na světě a firma UPM-Kymmene třetím největším. Skupina Nesté Oil je pod kontrolou finského státu a vlastní obří rafinérie blízko města Porvoo. Firma je také největším výrobcem bionafty na světě (vyrábí ji v Singapuru). Nesté Oil také provozuje více než 900 čerpacích stanic v různých zemích a je sponzorem Finské rallye.
Firma STX Finland v Turku vyrábí největší a nejmodernější výletní lodi světa, jako například Freedom of the Seas.
Firma KONE patří mezi čtyřku největších výrobců výtahů na světě, které úspěšně vyrábí i v Ústí nad Labem.
Jaderná energie ve Finsku
Finsko se spoléhá na jadernou energii. Jedna třetina veškeré spotřebované energie pochází právě z jádra. Jediný nový nukleární reaktor v Evropské unii se staví právě ve Finsku. Finský stát podepsal chytrou smlouvu s francouzskou firmou Areva, která se zavázala reaktor postavit za 3 miliardy euro. Skutečné náklady budou pravděpodobně dvojnásobné a ponese je zhotovitel. Jde o největší průmyslový projekt všech dob na severu Evropy. Reaktor měl být v provozu již v roce 2009, aktuálně se počítá s rokem 2015.
Finsko plánuje i výstavbu dalších reaktorů na severu země. Teplejší voda v moři v okolí jaderných elektráren přitahuje ryby i rybáře. U jaderné elektrárny Olkiluoto dokonce na břehu moře vyrostla nejsevernější vinice na světě.
Autorem textu je Jan Brotánek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.