Kuba

Základní informace - Kubánská vlajka - Proč cestovat na Kubu - Lákadla Kuby - Provincie Kuby

Základní informace o Kubě

Kubánská republika (República de Cuba) je jednou z mála posledních socialistických republik na světě, kde ještě vládne komunismus. Hlavním městem je Havana (La Habana) s téměř 2,2 miliony obyvatel z celkových cca 11,2 milionu, které na Kubě žijí.

Kuba je největším ostrovním státem Velkých Antil s rozlohou 109 886 km² a její břehy omývají Atlantický oceán ze severu, Karibské moře z jihu a Mexický záliv na západě. Nejvyšší horou je Pico Turquino (1 974 m n. m.) v pohoří Sierra Maestra na jihovýchodě ostrova.

Leťte na Kubu v dobré partě

Kubánská vlajka

Vlajka byla oficiálně přijata roku 1902 jako symbol nezávislé Kuby a znázorňuje následující:

  • tři modré pruhy představují 3 vojenské části (západ, střed a východ), do kterých byla Kuba v době kolonizace Španěly politicky rozdělena
  • dva bílé pruhy představují čistotu všech kubánských vlastenců
  • červený rovnostranný trojúhelník představuje krev prolitou vlastenci během válek za nezávislost
  • pěticípá hvězda představuje spojení kubánského lidu a také dokonalost: sílu, krásu, moudrost, ctnost a solidaritu

Proč cestovat na Kubu?

Důvodů, proč se vydat na Kubu, je nespočet. Pro některé to může být touha projet se starým americkým veteránem, pro někoho bílé písčité pláže a tyrkysové moře nebo srdečnost a pohostinnost Kubánců, kteří jsou ochotní se s vámi podělit i o poslední skývu chleba.

Pokud se ale na cestu na „Ostrov svobody“ vydáte, mějte na paměti, že je třeba mít otevřenou mysl a uvědomit si, že je to jako cesta časem zpět do dob komunismu u nás – neočekávejte tedy, že bude vše fungovat, jak si naplánujete. Často se stává, že něco dojde, ať už je to voda nebo jídlo v obchodech, toaletní papír, mýdlo nebo třeba benzín (takže autobusy nepojedou), a že „mañana“ je snad nejpoužívanější slovo na Kubě – Kubánci opravdu nikam nespěchají, vlastně k tomu ani nemají důvod. Sáhněme si do svědomí, jestli my bychom se za měsíční plat v přepočtu 20 dolarů v práci přetrhli. ;)

Když se ale nad tyto malichernosti všedního života povznesete, objevíte neskutečnou krásu, kterou Kuba nabízí, a rádi se sem budete vracet.

Hlavní lákadla Kuby

Pláže

Kuba se pyšní jedněmi z nejkrásnějších pláží na světě. Jemný bílý písek a azurové moře je lákadlem jak pro milovníky lenošení, tak pro vyznavače vodních sportů jako potápění, šnorchlování nebo rybolov – ať už na otevřeném moři nebo v místních studených řekách a jezerech.

Na severu ostrova se nejkrásnější pláže nacházejí na souostroví Jardínes del Rey. Doporučujeme navštívit Cayo Guillermo (hned vedle Cayo Coco – ostrovy jsou propojeny silnicí) a světoznámou Playa Pilar – pláž, kterou si oblíbil i samotný Ernest Hemingway a která je pojmenovaná po jeho rybářské lodi, se kterou tak rád brouzdal místní vody. Odzbrojí vás mělká, příjemně teplá a krásně čistá voda a písečné duny, které zde dosahují výšky i 15 metrů. Ne nadarmo je Playa Pilar považována za nejkrásnější pláž nejen na Kubě, ale v celé karibské oblasti.

Nepřerušený, 20 kilometrů dlouhý pás písečných pláží se nachází na poloostrově Varadero – cíli mnoha turistů a vyznavačů plážového lenošení. All inclusive letoviska nabízejí denní i noční zábavní programy, může se tedy lehce stát, že mezi válením, jezením a popíjením koktejlů zapomenete na svět okolo a nevytáhnete patu z hotelového resortu. To by ale byla škoda, varaderské hotely mají s tou opravdovou Kubou pramálo společného.

Hezké pláže se nachází i na jihu ostrova – za nejkrásnější pláž na jižním pobřeží Kuby je považována Playa Ancón, vzdálená pouhých 12 kilometrů od koloniálního městečka Trinidad, kde jsou i tři all inclusive hotely a malý přístav, odkud denně vyplouvají katamarány na přilehlé ostrůvky nebo rybářské lodě na otevřené moře.

Zátoka sviní (Bahía de Cochinos) je dalším vyhledávaným turistickým cílem na jihu ostrova. Je lákadlem nejen pro historické nadšence, ale i pro milovníky šnorchlování a potápění. Bílý písek na jižním pobřeží, které omývá Karibské moře, sice nenajdete, ale zato je tu o poznání teplejší voda, když severní pobřeží, omývané Atlantikem, postihne studená fronta nebo je zakázáno koupání kvůli silnému větru a velkým vlnám.

Opravdový karibský ráj najdete na ostrově Cayo Largo del Sur. Krásné, veliké a opuštěné bílé písečné pláže se táhnou kolem ostrova v celkové délce 26 kilometrů. V létě zde hnízdí vodní želvy a můžete zde také obdivovat volně žijící leguány nebo zástupce ptačí říše – malinké kolibříky zunzuncitos nebo plameňáky. Na ostrov se dostanete pouze letecky z Havany. Pokud vaším jediným cílem nebude tento turistický ostrov, doporučujeme využít poznávacího jednodenního výletu (pořádaného kubánskými cestovními kancelářemi z Havany nebo Varadera), kde si užijete jak krásné pláže, tak jízdy na katamaránu, nebo se můžete setkat s již zmiňovanými volně žijícími leguány. Korálové útesy obydlené nespočtem barevných rybiček jsou také vyhledávaným cílem milovníků potápění a šnorchlování v blízkosti tohoto ostrova.

Hudba a tanec

Hudba vás na Kubě bude provázet prakticky na každém kroku – svým umem vás osloví pouliční zpěváci a hráči na nejrůznější nástroje jako kytara, „clave“ nebo rumba koule, k obědu nebo večeři vám v restauraci zahraje ty nejznámější hity místní kapela nebo vás na pláži (na ulici, v autobuse – v podstatě kdekoliv) budou „rozčilovat“ místní výrostci s přenosnými reproduktory připojenými k mobilu.

Kuba hudbou žije a není to jen světoznámá salsa, která se vyvinula z kubánského sonu, ale také cha-cha-chá nebo v dnešní době tak oblíbený reggaeton. Kuba nabízí spoustu tradičních i nových hudebních stylů, které vznikly fúzí hudebních stylů přivezených ze Španělska po příjezdu Kryštofa Kolumba, a afrických stylů, které se sem dostaly spolu s otroky.

K hudbě neodmyslitelně patří i tanec. V každém městě najdete místo, kde si můžete zatančit – jedná se o „Casa de la Musica“ nebo „Casa de la Trova“. Mohou to být místa uvnitř nebo pod širým nebem, kde hraje živá hudba a většinou se sem platí vstupné. Zde povětšinou nabízí i lekce tance, na kuráž si můžete dát některý z oblíbených koktejlů a bez problémů tak protančit noc až do brzkých ranních hodin.

Pokud byste se tanci chtěli věnovat více organizovaně, můžete využít buď kurzů v hotelu, nebo v nějaké taneční škole, kterých je na Kubě spousta. Návštěva je možná jak pro páry, tak pro jednotlivce, takže i pokud pojedete v partě kamarádů/kamarádek, nemusíte si dělat starosti, že nemáte tanečního partnera a kurzy si naplno užít.

Samozřejmě také můžete navštívit nejrůznější diskotéky, ale tam počítejte spíše s moderní hudbou, vstupným a ne úplně levnými drinky. Je to ale způsob, jak se blíže seznámit s místními, ale dejte si pozor na jineteros, kteří se zdržují převážně na Varaderu a v Havaně .

Kubánské doutníky

Kubánské doutníky (také známé jako Habanos nebo Puros) patří bezesporu k nejlepším doutníkům na světě. Výroba doutníků na Kubě sahá až do daleké historie, kdy je z tabákových listů vyráběli ještě původní obyvatelé – Taínové. Ti je nazývali tajemně „Cohiba“ – odtud pochází jméno nejznámější a pravděpodobně i nejdražší kubánské značky doutníků. Z Kuby se pak rostlina tabáku díky Španělům rozšířila do Evropy a následně celého světa, kde se začala používat i k výrobě cigaret.

Ten nejlepší tabák se pěstuje v provincii Pinar del Río na západě Kuby, kde má k růstu ideální podmínky – sem si můžete udělat výlet a podívat se tak na některou z mnoha plantáží, kde se dozvíte celý proces od zasazení semínka až po „umotání“ doutníku. Na každé farmě bývá tzv. torcedor, který vám předvede, jak se takový doutník ze sušených listů tabáku vyrábí. Pokud se do této provincie náhodou nedostanete, nezoufejte – můžete navštívit např. fabriku na doutníky v Havaně (kousek od náměstí Revoluce), kde vám také celý proces vysvětlí a nepřijdete ani o ukázku „motání“ doutníku.

K nejznámějším značkám kubánských doutníků patří Cohiba, Romeo y Julieta, Montecristo nebo Partagas. Doutníky můžete koupit buď přímo na farmě (bez kolku) nebo v některé z fabrik. Existují ale také specializované obchody „Casa del Tabaco“ nebo „Casa del Habano“, kde můžete koupit nejrůznější značky od jednoho kusu až po celé krabice a také příslušenství jako humidory nebo speciální nůžky na odcvaknutí špičky.

Na prodej doutníků má monopol stát, proto nedoporučujeme kupovat doutníky na pláži nebo na ulici, i přesto, že cena bude většinou příznivější než v obchodě. Za případné potíže na letišti to nestojí a ani kvalita nemusí splňovat vaše očekávání.

Kubánský rum

Kubánský rum patří bezpochyby k jednomu z hlavních lákadel „Ostrova svobody“. Ať už se jedná o celosvětově proslulé značky jako Havana Club nebo Legendario, nebo ty méně známé jako Santiago de Cuba, Santero, Cubay nebo Mulata, vždy si pochutnáte. Dobrou zprávou je, že na rozdíl od Evropy není rum na Kubě drahý a je vždy dostupný – i kdyby v ostatních regálech v obchodech bylo prázdno, rum zde bude k dispozici vždy. :)

Obecně platí, že čím je rum starší, tím je lepší – mladé bílé rumy se používají převážně do koktejlů a na tmavých rumech (stáří 5 let a více) si můžete pochutnat i samotných – na ledu i bez.

Mezi Kubánci je nejoblíbenější rum Santiago de Cuba. Původně tato fabrika ve stejnojmenné provincii patřila rodině Bacardí, v roce 1960 ale byla znárodněna kubánskou revoluční vládou a značka změněna na Santiago de Cuba.

Oblíbený rumový likér Legendario je známý i v našich končinách, co vás ale může překvapit, je fakt, že na Kubě chutná jinak a mnohem příznivější je i jeho cena, kdy za lahev zaplatíte zhruba třetinu toho, co u nás.

Pokud si plánujete přivézt zásoby zpět do Evropy, mějte na paměti, že EU dovoluje přivézt pouze 1 litr tvrdého alkoholu (kubánské straně bude jedno, kolik toho vezete). Dalším důležitým upozorněním je, že pokud budete na cestě zpět někde přestupovat, alkohol z duty free vám bude na letišti zabaven i přesto, že byl řádně zabalený a s účtenkou (platí pro lahve větší než 100 ml).

Potápění

Kuba nabízí hned několik vynikajících lokalit k potápění:

Jardínes de la Reina

Toto souostroví vzdálené 80 kilometrů od jižních břehů provincie Ciego de Ávila nabízí panenskou přírodu a nádherné korálové útesy prakticky nedotčené od dob Kryštofa Kolumba. Na tomto místě trávil spoustu času i Fidel Castro, který si zde hojně užíval svého oblíbeného sportu – potápění s přístrojem. Kromě stovek nejrůznějších barevných rybiček žijících v korálových útesech je zde možné pozorovat i žraloky velrybí nebo kladivouny. Ubytování je možné pouze na lodi a dostanete se sem jen v rámci organizovaného pobytu, který vyjde relativně draze.

María la Gorda

Tento výběžek na západě Kuby je již lépe dostupný – jak vzdáleností, tak cenově. Najdete zde až 50 míst k potápění, která provozuje místní potápěčské centrum. Můžete obdivovat jak chráněné útesy nedaleko od pobřeží, tak např. 100 metrů dlouhou stěnu černého korálu, nebo se ponořit do jeskyně s lilijicemi a barevnými korály – a to jak ve dne, tak v noci. V létě sem na pláž chodí klást vejce mořské želvy včetně karety obrovské a můžete zde pozorovat i nespočet barevných krabů, kteří houfně přecházejí přes hlavní silnici.

Isla de la Juventud

Pod mořskou hladinou okolo Ostrova mládeže můžete pozorovat kromě hojně obydlených korálových útesů, jeskyní a tunelů i přes 70 vraků lodí – ostrov v minulosti sloužil mimo jiné i jako útočiště pirátů. V průzračné vodě v celkem 56 potápěčských lokalitách můžete kromě velkého množství nejrůznějších ryb spatřit i mořské želvy a velkou výhodou je, že sem nejezdí moc turistů, takže si potápění užijete opravdu naplno.

Další lokality k potápění

Pokud se do výše zmíněných a poněkud vzdálených potápěčských rájů nedostanete, můžete využít i potápění na Playa Girón nebo vyjet i kousek dál od varaderských břehů – potápěčská centra nabízejí mnoho výletů pro zkušené potápěče i začátečníky. Hezky potápět se dá i v okolí Cayo Coco (provincie Ciego de Ávila) nebo na Playa Ancón u Trinidadu.

Šnorchlování

Šnorchlovat se dá v průzračných křišťálových vodách Kuby prakticky kdekoliv. Pokud máte vlastní vybavení, určitě si ho vezměte s sebou – to z půjčoven je většinou staršího data a tomu odpovídá i jeho stav.

Na jižním pobřeží nabízí nejlepší šnorchlování Playa Larga a Caleta Buena (provincie Matanzas; z Varadera se sem pořádají jednodenní výlety) nebo okolí města Cienfuegos.

Na severním pobřeží můžete doplout k útesu nedaleko od města Guardalavaca (provincie Holguín) nebo se z Varadera svézt katamaránem k ostrovu Cayo Blanco. Playa Coral, která leží mezi Varaderem a Matanzas také nabízí pěkné šnorchlování nebo se můžete vydat do nedaleké jeskyně Cueva Saturno, kde je příjemně studená voda.

Návrat do minulosti

Pokud se rozhodnete cestovat na Kubu, počítejte s tím pravým retro zážitkem. Ať už se jedná o americké bouráky z 50. let, neustálé fronty na všechno nebo velmi omezený přístup k digitálním technologiím.

Pamětníci si mohou nostalgicky zavzpomínat na doby, kdy i u nás byl věcí neustálý nedostatek, na zboží každodenní potřeby se muselo čekat, až bude, a na „moderní výdobytky“ jako pračka nebo lednička byly pořadníky a nekonečné fronty, o shánění zboží pod rukou ani nemluvě. Toto je každodenní realita dnešních Kubánců, a pokud si k tomu přičtete ještě průměrný měsíční plat v přepočtu 20 dolarů, můžete i hlouběji nahlédnout do jejich složité mentality.

Digitální detox

Pokud máte představu, že budete na Kubě ve volných chvílích pracovat na PC, rovnou na to zapomeňte a notebooky raději nechte odpočívat doma. V hotelích se sice připojit budete moci (za poplatek a na omezený čas), ale rychlost je tak závratná, že vás to brzo přestane bavit, o neustálém padání signálu ani nemluvě. Internet je maximálně vhodný na poslání pár řádků nebo fotek do ČR, a pokud nechcete, aby se vám telefon po připojení na hodinu zasekl, doporučujeme vypnout automatické aktualizace a nepotřebné aplikace.

Mobilní data jsou také již několik měsíců k dispozici, rychlost ale rozhodně neodpovídá ceně, a i zde platí, že spíše nefungují, než fungují. Počítejte tedy spíše s offline životem, ono je to fajn na pár týdnů vypnout a odpojit se od všech aplikací, sociálních sítí a pracovních povinností. :)

Stará americká auta – almendrones

Ve spojení s Kubou se většině z nás vybaví stará americká auta z 50. let minulého století neboli „almendrones“, která i v dnešní době běžně brázdí silnice tohoto karibského ostrova.

Slovo „almendron“ vychází z označení pro mandlový strom (almendro) a v přeneseném významu to znamená tvrdou skořápku mandlí, kterou je třeba rozlousknout, abychom se dostali k jádru.

Skořápka je totiž většinou to jediné, co z tohoto amerického bouráku zbylo. Pod kapotou se ukrývají motory z aut nejrůznějších značek, palubovka, sedačky, pedály ani převodovka většinou také nejsou původní originál. Spousta těchto korábů je vybavena i klimatizací a nesmí chybět autorádio a pěkně hlasité repráky – Kubánci jsou prostě mistři v opravách čehokoliv a u aut to platí dvojnásob.

Není výjimkou, že si koupí starý vrak, ze kterého si vezmou pouze karoserii a pak postupnými opravami a spojováním nejrůznějších dílů uvedou auto po několika letech práce do provozu. Ceny těchto aut jsou astronomické, není proto divu, že je chrání jako oko v hlavě a řidič vám většinou otevře i zavře dveře – pro jistotu, aby něco neupadlo.

V autech tohoto typu nečekejte bezpečnostní pásy a připravte se na houpavou jízdu na pohodlných pérových sedačkách, kam se vejdou bez problémů tři lidi dopředu a dozadu někdy i čtyři. K jízdě neodmyslitelně patří hudba a neustálé troubení – ať už na pozdrav protijedoucímu kamarádovi, nebo jako výstraha při předjíždění.

Starším a méně nablýskaným almendronům občas chybí blinkry, tak se může stát, že řidič bude ukazovat změnu směru rukou. ;)

Jízda almendronem – ať už uzavřeným nebo kabrioletem – patří určitě k zážitkům, o který má zájem každý, kdo se na Kubu vydá. Můžete je využít buď jako taxi na delší vzdálenosti nebo při vyhlídkové jízdě s výkladem po Havaně, Varaderu nebo jiném více turistickém městě.

Ernest Hemingway

Kubu si oblíbil i světoznámý spisovatel Ernest Hemingway. Pokud jste jeho obdivovateli, můžete se vydat po jeho stopách. Například v Havaně se můžete zastavit na mojito v jeho oblíbené La Bodeguita del Medio nebo na daiquirí v baru El Floridita, na havanském předměstí San Francisco de Paula navštívit jeho vilu s rozsáhlými zahradami La Finca Vigía, kde psal své romány, nebo navštívit malou rybářskou vesničku Cojímar, v níž kotvil svou loď a odkud se vydával na rybářské výpravy.

V souvislosti s Hemingwayem je vrcholem návštěvy ostrov Cayo Guillermo v souostroví Jardínes del Rey v provincii Ciego de Ávila. V té době ještě neobydlený ostrov byl barvitě popsán v jeho románu „Ostrovy uprostřed proudu“. Zdejší Playa Pilar, pojmenovaná po jeho lodi, je nejen nejkrásnější pláží na Kubě, ale nabízí i skvělé možnosti k rybaření na otevřeném moři.

Koloniální památky

Kuba byla „objevena“ roku 1492 Kryštofem Kolumbem, který ji popsal jako nejkrásnější zemi, jakou kdy lidské oko spatřilo. Kolonizace ale začala až o 19 let později, kdy Diego Velázquez de Cuéllar založil prvních sedm měst – Havanu, Trinidad, Baracoa, Bayamo, Camagüey, Santiago de Cuba a Sancti Spíritus. Ve všech těchto městech naleznete více či méně zachovalé koloniální památky. Nejzachovalejším koloniálním městečkem v obou Amerikách je proslulé „muzeum pod širým nebem“ – město Trinidad, které bezpochyby stojí za návštěvu.

Provincie na Kubě a jejich zajímavosti

Kuba je rozdělená na 15 provincií a jednu zvláštní obec (municipio especial) – Isla de la Juventud (Ostrov mládeže). Každá provincie má své kouzlo a jejich hlavní zajímavosti najdete v následujících odstavcích.

Pinar del Río

Klenotem této provincie je údolí Valle de Viñales s unikátními vápencovými horami (mogotes), které je zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších pěstitelských oblastí tabáku na světě. Rezavě červená pole posetá sušírnami tabáku a oraná pomocí volů okouzlí každého návštěvníka.

Artemisa a Mayabeque

Tyto dvě nejmenší provincie jsou zemědělskou oblastí, kde je produkována téměř polovina plodin, které slouží k obživě kubánského národa. Vznikly až v roce 2010 po rozdělení provincie La Habana. Turisty sem lákají především letoviska Las Terrazas a Soroa s krásným vodopádem a botanickou zahradou s nepřeberným množstvím orchidejí. Celou oblastí projíždí vláček Hersheyho železnice (Havana – Matanzas).

La Habana

„Villa de San Cristóbal de La Habana“ byla založena v roce 1519 a brzy poté se stala hlavním městem ostrova a strategickým centrem pro komunikaci a obchod mezi Starým a Novým světem. Při procházce historickým centrem budete vnímat jedinečnou atmosféru hlavního města a najdete zde nespočet různě zaměřených muzeí.

Architektura se dá velmi obtížně zařadit, což si můžete ověřit při brouzdání uličkami Staré Havany (Habana Vieja), která je považována za jednu z nejzajímavějších čtvrtí na světě.

V Havaně jsou zastoupeny všechny hudební styly od pouliční hudby až po pompézní kabaret pod širým nebem (Tropicana). Toto město opravdu žije a panuje zde unikátní atmosféra, ať již v ulicích nebo v některém z oblíbených barů Ernesta Hemingwaye.

Matanzas

Provincie Matanzas je kontrastem mezi nablýskanými „all inclusive“ letovisky s bílými písečnými plážemi a azurovým mořem na poloostrově Varadero a mokřady a bažinami na jihu provincie – Cienága de Zapata, kde také najdete slavnou Zátoku sviní. Ta kromě historiků láká i nespočet milovníků potápění. Jméno Matanzas znamená v překladu „masakry“ kvůli vybití španělských kolonizátorů původními obyvateli.

Cienfuegos

¨

Tato provincie nabízí kromě krásné koloniální architektury s neoklasicistním vlivem i nejvyšší vnitrozemský vodopád na území Kuby – El Nicho, který najdete v národním parku Topes de Collantes. Elegantní přímořské město Cienfuegos, které bylo založeno francouzskými pionýry se snahou zvýšit podíl bílého obyvatelstva na Kubě, je oprávněně nazývané „Perlou jihu“. Město je také rodištěm jednoho z nejvýznamnějších kubánských hudebníků Bennyho Moré.

Villa Clara

Tak se nazývá provincie, v níž leží slavné město Santa Clara, které je proslulé porážkou Batistova režimu. Zde Che Guevara s pomocí bandy otrhaných barbudos (vousáčů) nechal vykolejit obrněný vlak převážející více než 350 vládních vojáků a zbraní. Tímto aktem byl předznamenán triumf kubánské revoluce a zazvonil tím umíráček Batistova diktátorského režimu. Do města turisty láká jak mauzoleum, tak muzeum Che Guevary a k vidění je i výše zmiňovaný obrněný vlak. Město je také zajímavé svým nočním životem, kdy se na náměstí a v přilehlých barech scházejí nejrůznější sorty lidí.

Sanctí Spíritus

V této malé provincii na jižním pobřeží Kuby leží zřejmě její nejhodnotnější dědictví – města Trinidad a Sancti Spíritus. Koloniální městečko Trinidad, zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, bylo založeno v roce 1514 dobyvatelem Diegem Velázquezem jako třetí nejstarší sídlo na ostrově a je díky své jedinečné architektuře nazýváno muzeem pod širým nebem. Město Sancti Spíritus bylo u příležitosti 500. výročí založení města značně zkrášleno a také určitě stojí za povšimnutí.

Ciego de Ávila

Nejmodernější kubánské provinční městečko Ciego de Ávila bylo založeno až v 19. století jako vojenské město. Následně se proměnilo ve významné zpracovatelské město cukrové třtiny a ananasů, které jsou symbolem města. Nejzajímavější oblastí této provincie je bezesporu souostroví Jardines del Rey se známými ostrovy Cayo CocoCayo Guillermo, jejichž pláže obdivoval i slavný Ernest Hemingway.

Pokud si příliš nelibujete v nablýskaných letoviscích vystavěných na těchto ostrovech, ubytujte se na pevnině v městečku Morón, které je proslulé svou bronzovou sochou kohouta a které je tím pravým místem k odpočinku před výletem na jedny z nejkrásnějších pláží světa.

Camagüey

Chloubou této největší kubánské provincie je stejnojmenné město, kde můžete obdivovat koloniální architekturu a nasát kosmopolitní atmosféru, kterou předčí jen Havana. Milovníci přírody můžou v březnu na přilehlých ostrůvcích na severu pozorovat stěhovavé ptáky a od června do ledna se blízko pláže Santa Lucía objevují i žraloci – podvodní představení spojené s krmením těchto tvorů je nezapomenutelným zážitkem.

Las Tunas

V tomto tichém a nenápadném kraji si můžete užívat maloměstské kouzlo stejnojmenného provinčního města nebo se vydat do poklidného města Puerto Padre, kde se kdysi vyrábělo mnoho cukru. Celá provincie je posetá cukrovary a dobytčími farmami a na severu se nachází divoké ekologické pláže, na kterých ve srovnání s Varaderem mnoho turistů nepotkáte.

Granma

Provincie Granma nese jméno lodi, se kterou se v roce 1956 vylodil Fidel Castro spolu s partičkou revolucionářů, aby rozpoutali guerillovou válku. Narodil se zde Carlos Manuel de Céspedes, který osvobodil své otroky a v roce 1868 poprvé formálně vyhlásil kubánskou nezávislost. V boji za nezávislost zde zemřel národní hrdina José Martí, jehož sochu naleznete snad v každém městě na ostrově. Provincie je velmi málo obydlená a její hory pokrývají husté tropické lesy.

Holguín

V této provincii v roce 1492 poprvé přistál Kryštof Kolumbus a objevil tak „Ameriku“. Najdete zde jak turistická letoviska v Guardalavaca, tak tu „opravdovou“ Kubu ve stejnojmenném provinčním městě. Nachází se zde také spousta předkolumbovských archeologických nalezišť, krásné borové lesy pohoří Sierra Cristal nebo niklové doly v okolí města Moa. V dubnu se do městečka Gibara sjíždějí milovníci filmu na Festival Internacional del Cine Pobre (filmový festival pro chudé).

Santiago de Cuba

Provinční město Santiago de Cuba založené Diegem Velázquezem bylo do roku 1607 hlavním městem Kuby a sehrálo důležitou roli v revoluční historii ostrova: právě zde proběhl první útok na kasárna Moncada, který odstartoval sérii akcí, které změnily směřování kubánských dějin. Nejposvátnější poutní místo na Kubě, Basílica de Nuestra Señora del Cobre, se nachází 20 km severozápadně od Santiaga. Sem se sjíždí turisté z celého světa obdivovat sošku patronky země – Panny Marie Milosrdné. Tato provincie je považována za „nejkaribštější“ kubánskou enklávu, s nevázanými karnevaly a folklorními tanečními skupinami.

Guantánamo

Nejzajímavějšími místy této provincie je městečko Baracoa se svým venkovským okolím a národní park Parque Nacional Alejandro de Humboldt, kde můžete pozorovat velké množství endemických rostlin i živočichů. Nachází se zde také nejvyšší vodopád v karibské oblasti. Za povšimnutí stojí i provinční město Guantánamo, kde moc turistů nenajdete, ale zato můžete nasát tu pravou kubánskou atmosféru.

Isla de la Juventud

Zvláštní obec, ostrov Isla de la Juventud leží 100 km od pobřeží Kuby a je pokrytý borovými lesy. Moc turistů zde nenajdete, ale pokud se sem vydají, tak určitě za potápěním – nachází se zde totiž nejzachovalejší korálový útes v oblasti Karibiku. Východně od „Ostrova mládeže“ pak naleznete pravý opak: ostrov Cayo Largo del Sur, který se stal idylickým rájem turistů díky svým širokým plážím s bílým pískem a možnosti zde zahlédnout volně žijící leguány.

Autorkou textu je Michaela Salcedo Torres, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Kubu v dobré partě