Příroda v Řecku

Flora - Fauna

Flora

Okolo 50 % řeckého území je pokryto lesy s bohatě rozličnou vegetací, která se rozpíná od horských jehličnanů až k přímořskému typu vegetace. Nejvyšší pohoří Olymp je téměř celoročně pokryto sněhem. Na jiných vrcholcích hor, které dosahují alespoň 2 000 m, jsou zbytky sněhu vidět i na konci června. Tyto nejvyšší oblasti jsou pokryty horskými loukami. Ve středním klimatickém pásmu najdete floru velmi podobnou té naší.

Typicky středomořské rostlinstvo se vyznačuje hojným výskytem tvrdolistých dřevin a sukulentů. Z lesního porostu se střídají smíšené lesy s duby, platany, borovicemi, rohovníky atd., a s keřovitými porosty, tzv. makchiemi. Makchie jsou v Řecku velmi vysušené, zelenají se jen na jaře. Nedoporučuju zkoušet se jimi prodírat, ono vás po několika metrech stejně přestane bavit nechat se neustále píchat do nohou :-).

Jeďte do Řecka v dobré partě

Velmi významnou roli hrají v řeckém hospodářství olivovníky, fíkovníky, vinice, mandlovníky, ovocné stromy. Pěstují se zde v hojné míře i melouny, brambory, obilí a další zemědělské produkty. Dobře se zde daří i palmě datlové, která sem byla přivezena z africké oblasti k dekorativním účelům.

Fauna

Ze zvířat, která můžete zcela běžně vidět nebo potkat na cestě jsou to kozy, ovce, dobytek. Zvířata jsou vypouštěna na pastviny, které zaujímají významnou část řecké zemědělské krajiny. V ulicích větších měst a vesnic narazíte také na neobvyklé množství toulavých psů. Tedy alespoň pro Čecha je to neobvyklé množství. Takoví psi vám zpravidla nic neudělají, ale hlaďte je jen na vlastní nebezpečí. Zažila jsem, že jednoho turistu pes pokousal a nebylo nic příjemného jezdit ob den do nemocnice na injekce proti vzteklině.

Dalším řeckým problémem je velký výskyt koček a to především na ostrovech, kde nemají žádné přirozené nepřátele a tak si zvesela koukají turistům v tavernách do talíře. Ke zvířatům, která jsou zahlédnutelná už obtížněji, patří hnědý medvěd a rys, vlci, srnci, divoké kozy, lišky a divoká prasata.

Na ostrovech není dnešní fauna nijak pestrá, převažuje spíš drobná zvířena, jako jsou plazi, drobní ptáci, želvy, zajíci, křepelky atd. Na Krétě se až dodnes udržela koza bezoárová.

V moři kolem Řecka jsou stavy ryb díky nadměrnému rybaření bohužel velmi nízké. Loví se zde běžné druhy ryb, jako jsou makrely, okouni, murény, ale i krabi, garnáti, langusty, chobotnice a sépie. Žijí zde i tuleni, mořské želvy, vzácně žraloci a můžete narazit i na delfíny. Želvy a tuleni jsou velmi vzácní, proto jsou pod přísnou ochranou. Sběr mořských hub se v současnosti již téměř neprovozuje.

Autorkou textu je Michaela Smékalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.