Náfplio (též Navplio či Nauplion) leží na poloostrově Peloponés na severním okraji Argolského zálivu pod více než 200metrovou skálou a patří k nejmalebnějším městům řecké pevniny. Městečko s 15 tisíci obyvateli už dávno ztratilo svůj strategický význam, ale celkem tři pevnosti dokazují jeho někdejší vojenskou důležitost. Náfplio stojí za procházku, má pěkný přístav a nábřeží, skalnatou městskou pláž, elegantní benátské domy a spoustu příjemných restaurací. Atéňané sem často jezdí na víkendy.
Historie Náfplia
Už od středověku patřilo Náfplio Benátčanům, tehdy mocné obchodní republice. Přestálo několik obléhání osmanských Turků, ale nakonec jim podlehlo a v roce 1540 se stalo hlavním městem turecké Morey (tj. Peloponésu). Benátčané ho znovu ovládli v roce 1686 a znovu ztratili v boji s Turky v roce 1715. Obě velmoci tedy ovládaly Náfplio dvakrát.
Během řecké války za nezávislost sem v roce 1828 přemístil svoje sídlo předseda prozatímní vlády, hrabě Kapodistrias, a Náfplio se tak stalo prvním hlavním městem nezávislého Řecka. Kapodistrias zde však také byl o tři roky později zavražděn. První řecký král Oto se tu vylodil v roce 1833, ale o rok později přenesl hlavní město do Atén, kde zůstalo dodnes. Z Náfplia se stalo poklidné letovisko.
Zajímavosti a památky Náfplia
Pevnost Palamidi – tyčí se na 216 m vysoké skále a nabízí nádherné výhledy. Pěšky z ní vede do města „nekonečné“ schodiště s 999 schody. Pevnost byla postavena Benátčany v letech 1711–14, ale už rok poté dobyta Turky po pouhém týdenním obléhání. V roce 1822 ji po dobu 15 měsíců obléhali a nakonec dobyli řečtí povstalci pod vedením klefta Kolokotronise (klefti = bandité, bojovní horští lidé). Jeho socha dnes stojí dole pod pevností na náměstí Kapodistria. Rozsáhlá citadela se skládá ze tří samostatných pevností. Nad branou každé z nich najdete benátský emblém – lva sv. Marka. Název pevnosti odkazuje na homérského hrdinu Palaméda, který údajně vynalezl majáky, umění navigace, měřítka a míry a také hru v kostky. Palamédés byl zavražděn svými spolubojovníky u Tróji v důsledku falešného obvinění ze zrady.
Akronafplia – pevnost osídlená už od starověku se též nazývá Üç Kale (turecky „vnitřní hrad“). Je nižší než Palamidi, stojí ve výšce 85 m n. m. Její nejstarší zdi pocházejí už z doby bronzové, později byla byzantským i raně středověkým městem. V letech 1936–56 sloužila jako politické vězení.
Bourtzi (Burdzi) – třetí z pevností stojí na ostrůvku cca 600 m od pobřeží. Vybudovali ji v roce 1473 Benátčané. V 19. století byla neblaze proslulá jako sídlo kata, počátkem 20. století se zde nacházel luxusní hotel.
Kostel Agios Spyridon – benátský kostel z počátku 18. století, u nějž byl zavražděn hrabě Kapodistrias. Značka po kulce vypálené jedním z vrahů je stále vidět nedaleko vchodu.
Muzeum lidového umění – se věnuje textilu – tradičním lidovým postupům výroby, materiálu, historii, lidovým krojům atd. Muzeum se stalo v roce 1981 vítězem ankety Evropské muzeum roku.
Archeologické muzeum – vystavuje archeologické nálezy zejména z nedalekého Tíryntu a Mykén.