Jak se dostat do Tanzanie - S cestovní kanceláří - Doprava a cestování po Tanzanii
Jak se dostat do Tanzanie
Do Tanzanie letecky
V závislosti na vaší cílové destinaci si lze v Tanzanii vybrat z několika mezinárodních letišť. Asi nejčastěji se létá do Dar es Salaamu, ale stejně tak je možné letět na letiště Kilimanjaro na severu země, nebo na ostrov Zanzibar. Aktuálně je jednou z nejlepších variant let s Turkish Airlines z Prahy přes Istanbul. Ceny nejlevnějších zpátečních letenek se pohybují okolo 16 až 18 000 Kč. Kromě Turkish Airlines lze samozřejmě letět i s jinou leteckou společností. Na všechna tři letiště létají také například KLM nebo Air France ve spolupráci s Kenya Airways či s ČSA. V těchto případech je ovšem někdy nutné počítat s delší dobou cestování, jelikož se může jednat o lety se dvěma přestupy.
Leťte do Tanzanie v dobré partě
Autem do Tanzanie
Přece jen je to do Tanzanie z Čech kus cesty, a proto doporučujeme použít spíše letadlo. Kdyby vás ale zajímalo, jak je to s cestou autem, navštivte například stránku:
S cestovní kanceláří
Chcete-li si starosti s dopravou ušetřit, můžete se do Tanzanie vydat také s cestovní kanceláří. CK Mundo pořádá zájezd do Tanzanie na safari a ostrov Zanzibar.
Doprava a cestování po Tanzanii
Cestování autem
Po příletu do Tanzanie si můžete auto půjčit v některé z autopůjčoven přímo na letišti (například First car rental, cena od 80 USD na den v závislosti na zvoleném typu vozidla), nebo si auto pronajmout i s řidičem. Jezdí se na levé straně a chaos, troubení a zácpy ve městech jsou tu podobné jako třeba na Balkáně. Takže si připravte pevné nervy, pokud budete chtít řídit sami. Po opuštění města už vás ale čekají jen dlouhé a většinou prázdné silnice. Jen si dejte pozor, když něco pojede (hlavně pokud jste zrovna na asfaltu). Místní se z každé asfaltové silnice radují a jedou na plný plyn. Je lepší uhnout než riskovat dopravní nehodu.
Autobusová doprava po Tanzanii
Cestovat po Tanzanii autobusem je snadné a levné. Dostanete se všude, kam potřebujete, jen si na to někdy musíte nechat dostatek času. Po městech a na kratší vzdálenosti mezi městy jezdí dodávky – takzvaná dalla-dalla. Na delší vzdálenosti jezdí velké autobusy. Dálkové autobusy jsou na africké poměry dost luxusní, ale tomu také odpovídá jejich cena. Jednosměrná jízdenka na sever do města Arusha vás vyjde na 50 USD.
Většina autobusů z Dar es Salaamu jede z autobusového nádraží Ubungo. Lístky je často nutné zakoupit předem a autobusy odjíždí ráno – často brzo ráno. Nelze si naplánovat noční přejezdy, jezdí se pouze přes den. Kdosi mi někdy vysvětloval, že to je kvůli nočním přepadům autobusů.
V každém větším městě se doptáte na autobusové nádraží i na prodejnu lístků. Funguje to docela spolehlivě. Jen pokud nejedete z prvního stanoviště, může autobus nabrat zpoždění. V oblastech, kde není asfalt, to v období dešťů může být i mnoho hodin. Počítejte s tím a nevracejte se autobusem do Daru jen jeden den před odletem!
Dalla-dalla v Dar es Salaamu
O cestování dalla-dalla (minibusy) po Daru by se daly psát romány. Největší zábavou řidiče a jeho pomocníka s placením lístků a vyvoláváním, kam se jede, je nacpat do dodávky co největší množství lidí. Navzdory tomu, kolik má dalla-dalla skutečných sedaček, se do ní vejde okolo 30 lidí, je-li třeba. Důvod je tento: každá dalla-dalla má svého majitele. Ten si najme řidiče (plus jeho pomocníka nebo pomocníky) a řekne jim, kolik chce od nich za den peněz. Peníze, které vydělají navíc, jsou jejich.
Ceny se pohybují od 200 do 500 TSh, takže cestování po městě s dalla-dalla vyjde mnohem levněji než používání taxi. Ceny za taxi začínají okolo 5 000 Tsh, záleží hodně na tom, jak jste schopni smlouvat a jakou máte povědomost o tom, jak daleko je místo, kam jedete. V dalla-dalla nemusíte mít strach, že by se vás snažili napálit s cenou. Pomocník často vybere peníze a teprve potom, co má dost drobných, vrací zpět. Málokdy se stane, že by se spletl v tom, kolik má komu vrátit.
V Daru má každá dalla-dalla vpředu napsáno, kam jezdí (konečnou stanici) a dle toho se musíte naučit orientovat. Po celém Daru existují zastávky dalla-dalla, ale mnoho z nich poznáte jen podle toho, že tam stojí hodně lidí u silnice. Zastávky mají jména, ty zase zjistíte, když se zeptáte. A zeptat se lze vždycky a místní vám poradí. V centru Daru je zastávka Posta (u hlavní pošty) a tam lze vstoupit do světa dalla-dalla.
Vlakem po Tanzanii
Železniční síť zde není příliš hustá. Existuje trať z Dar es Salaamu směrem do Zambie a z Dar es Salaamu na sever jezera Tanganika (do Kigomi). Druhá trať má ještě dvě odbočky na sever. Místní využívají spíše rychlejší autobusovou dopravu, a tak není problém lístky do druhé a třetí třídy (kupé) koupit těsně před odjezdem. Ceny jsou ve srovnání s českými mnohem nižší.
Vlaky z Dar es Salaamu vyjíždějí někdy s minutovou přesností a někdy s několikahodinovým zpožděním. Oproti tomu pokud přistupujete do vlaku na nějaké pozdější zastávce, můžete si být zpožděním jisti. Vlakové soupravy jsou hodně zastaralé a opotřebované a dochází k nehodám. Navíc je často rozbitá lokomotiva a oprava přímo na trase může trvat řadu hodin. Z tohoto pohledu není jízda tanzanským vlakem nejbezpečnější. Je to ale pohodlné a dle nátury cestovatele to může být i velmi zábavné.
Výhodou je, že vlak TAZARA (Tanzania-Zambia Railway) projíždí národní park Mikumi a můžete přímo z vlaku vidět slony, žirafy, antilopy... Pak projíždíte kolem národního parku Udzungwa a u města Mbey vlak vystoupá do úctyhodných 2 400 m n. m. Během cesty si prohlížíte rozmanitou krajinu, zastavujete v různých vesnicích a máte spoustu času se seznamovat se spolucestujícími.
Tanzanské vlaky jsou (včetně záchodů) čisté, srovnatelné asi tak s českými „panťáky“. Po celou dobu cesty chodí uklízeč po vlaku a snaží se ho udržovat v přijatelném stavu. Při dlouhých cestách je normální donáška jídla do kupé a lze také navštívit jídelní vůz. Ceny jsou o něco vyšší než v normálních restauracích. Spoustu dobrého jídla ale můžete koupit od místních, když vlak zastaví v některé stanici. Zajímavý je článek o putování africkou pustinou čínským vlakem.
Cestování stopem
Po Tanzanii není problém cestovat stopem. Místní tak také cestují, a to hlavně v oblastech, kde není tak častý průjezd autobusu. Nejčastějším dopravním prostředkem je pak náklaďák. Řidiči náklaďáků si tímto způsobem přivydělávají, je tedy běžné za stop zaplatit. Částky jsou obvykle nižší než ceny autobusu na stejné trase a lze smlouvat. Příliš ale nešetřete, vyplatí se, když řidič zůstane vaším kamarádem. Cesta stopem se totiž může nečekaně protáhnout, a to nejčastěji během období dešťů. Když pak někde zapadnete v bahně a zůstanete tam třeba celou noc, a ještě k tomu prší, je velká výhoda být s řidičem zadobře!
Stopování funguje stejně jako jinde. Stoupnete si u silnice a máváte. Výhodou je, jste-li bílí. Jednak jste i v noci dobře vidět a pak vést bílého stopaře je pro místní docela rarita. Takže vás do auta prostě někam nacpou, i kdyby tam už stopařů bylo plno, a ještě se nakonec může stát, že vy jediný máte cestu zdarma.
Letadlem po Tanzanii
Vzhledem k velikosti země je výhodné do některých vzdálených oblastí raději letět, stejně tak jako na blízké ostrovy. Na pevnině se můžete místními lety přesunout například do měst Arusha, Kilimandžáro (tam je dokonce také mezinárodní letiště), Mwanza, Kigoma a další. Z ostrovů se nejčastěji létá na Zanzibar. Let z Dar es Salamu trvá pouhých 20 minut.
Lodí po Tanzanii
Pokud neradi létáte, lze se na ostrovy dopravit také pravidelnou lodní dopravou. Jednou ze dvou hlavních společností provozující dopravu na Zanzibar je Azam Marine Coastal Ferries. Loď odjíždí v obou směrech 4x denně a plavba trvá 2 hodiny. Váhový limit pro zavazadlo je 25 kg a jeden lístek vás vyjde na 35 USD.
Autorkou textu je Ilona Bittnerová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.