Hlavní město Tanzanie, ekonomické centrum země, cíl zahraničních firem, místo přistání natěšených turistů, sen o bohatství v myslích mnoha vesničanů, domov obchodníků z Indie i Arabského poloostrova, místo zábavy a divokých večírků, nekončící boj o přežití pro tisíce lidí žijících v okrajových čtvrtích. To a mnohem více je tohle obrovské město.
Když vystoupíte z letadla, málem vás porazí proud horkého vlhkého vzduchu: „Uff, jak tohle zvládnu?“ Pokud je to v lednu, pravděpodobně padají horkem i místní. V přeplněných autobusech a dalla dallách (dodávkách fungujících jako hromadná doprava či taxi) se tísní jeden na druhého a otírají si zpocená čela kapesníky. V odpoledních zácpách se cesta z centra na hlavní autobusové nádraží a spojku do zalidněných okrajových čtvrtí Ubungo nebo do Rangi Tatu může stát několikahodinovou saunou. Mezi autobusy stojí taxíky a džípy těch movitějších s klimatizací puštěnou naplno.
Přes křižovatky přebíhají mladí kluci s krabicemi plnými chlazené vody a limonád, prodejci sušenek, slunečních brýlí nebo poklic na kola auta. Žebráci – malé děti a mrzáci – natahují prosebně ruce k zataženým okýnkům luxusních aut. Občas kolem prosviští motorka nebo kolo a mezi vším balancuje sem a tam bajaj (badžadž, motorová tříkolka), který se snaží vejít do mezer mezi auty a získat náskok, než blikne na semaforu zelená.
Kolik lidí bydlí ve městě? Nikdo neví. Není ani jisté, co ještě Dar je a co není. Dar vlastně nikde nekončí, pouze se okrajové čtvrtě přelévají ve vesnice v okolí. Lidé přicházejí do Daru s vidinou nové dobré práce a jako všude jinde na světě zjistí, že když nic neumí, žádnou práci nenajdou. Žijí pak ve čtvrtích na okraji způsobem, jakým žili dříve, jen je to občas ještě těžší – kozy se nemají kde napást.
Ferry
Kam se jet podívat? Projeďte se jen tak dalla dallou sem a tam a dívejte se – pojedete hodinu, dvě a uvidíte stále stejný a přece pořád se měnící Dar es Salaam. Jeďte k Ferry, trajekty tu přepravují lidi na poloostrov Kigamboni. Jezdí se sem hlavně za zábavou. Jsou zde krásné pláže. Záleží jen na vás, zda si vyberete tu, která je určena pro bílé – jsou zde bary, lehátka, pohodlné chýše vybavené potřebným luxusem, chcete-li i klimatizací, pláže kde se vysvléknete do plavek a nikdo se zvědavě nedívá. A jsou zde místní slečny i místní borci, kteří s vámi večer rádi vypijí pár drinků „na dobrou noc“.
Nebo jeďte na pláž, kam jezdí piknikovat místní. Nekoupejte se tam v plavkách anebo se připravte na to, že budete terčem všech pohledů. Místní se nekoupají, piknikují na břehu a možná někteří kluci si jdou v kraťasech zaplavat. Ale můžete sedět ve stínu palem, pít (o dost levnější) džusy nebo všudypřítomnou Coca-Colu, pochutnat si na místních chobotničkách a večer si zatancovat. Služby místních slečen lze využít za nižší ceny než v předchozím případě.
Podobné povyražení skýtá také poloostrov Msasani. Stačí říci taxikáři, kam chcete odvézt. Názvy jako Slipway Club, Yacht Club nebo Shoppers Plaza už nikoho nenechávají na pochybách, že turisté i lidé z Daru si umí pořádně vyhodit z kopýtka (týká se to samozřejmě těch „vyvolených“).
Tingatinga
Jeďte si koupit originální obraz Tingatinga do centra malířů tohoto malířského stylu. Motivy obrazů Tingatinga vychází z africké přírody a díky pestrým barvám a elegantní jednoduchosti z nich vyzařuje pohoda a energie. Někdy je to stejné i v místě, kde malíři pracují. Jindy zas najdete centrum ponořené v pochmurné náladě, to když se malíři pohádají třeba kvůli ztracenému copyrightu nevýhodně prodanému pro pohádky Walt Disney.
Ceny obrazů se v přepočtu pohybují od padesáti korun po tisíce. Pracuje zde několik desítek malířů a kvalita obrazů se velmi liší a podle toho také ceny. Obraz koupíte bez rámu, malíř vám ho z něj sundá a obraz se tak snadno vejde do batohu. Odvézt si můžete také třeba dřevěnou rybu hýřící barvami stejně jako obraz, nebo krásné dřevěné tácy. Nedivte se vyšším cenám, dřevěné věci se často vyrábějí až ve městě Arusha a do Daru do centra Tingatinga se dováží. Tam je teprve malíři vymalují.
Na Google maps najdete centrum Tingatinga pod „Q-Bar & Guest House Dar es Salaam“.
Kariakoo
Mezi ulicí Lumumba a Uhuru leží čtvrť Kariakoo. Je to čtvrť miliónu obchůdků a stánků a sem jděte nakoupit. Najdete tu na ulici sedět Masajky prodávající jejich tradiční korálkové ozdoby nebo Masaje s lahvičkami přírodních léků. Najdete tu obchody plné pestrobarevného letního oblečení (samozřejmě většinou ušitého v Číně) nebo tradičních látek kitenge a kanga. Čtyři metry levného kitenge vyrobeného v Indii stojí třeba sto korun, ale za voskované kitenge z Nigérie už zaplatíte i desetinásobně. Jsou tu také obchody pro muslimy s dlouhými bílými hábity pro muže a černými kabátky z látek jako závoj pošitých tisícem barevných flitrů pro marnivé darské muslimky. Ceny takových elegantních kompletů se pohybují od 800 korun a výše.
V Kariakoo najdete všechny možné hlouposti, které se dají koupit a když už jste unaveni tím vším mumrajem, hlídáním si peněženky a vedrem, můžete se posilnit u stánků s čerstvým ovocem, šťávou anebo ochutnat některou z tradičních arabských sladkostí nabízených na ulici pobíhajícími prodejci.
Mwenge
Sem celkem snadno trefíte i autobusem. Označení na správné dalla-dalla je Posta a Mwenge. Z Posty, hlavní zastávky v centru Daru, pojedete a Mwenge, což je konečná stanice. Hned u autobusového nádraží v Mwenge je centrum řezbářů Makonde. Můžete zde nakoupit krásné sošky – malá zvířátka za pár korun i dvoumetrové sochy Masajů nebo nádherné masivní truhly z ebenu. Kolem řezbářů je soustředěna spousta malých krámků se šperky z Tanzanie, Keni i Číny, látkovými panenkami z Ghany, soškami z mastku z Keni a spoustou dalších suvenýrů.
Na Google maps zadejte „Mwenge Woodcarvers Market“. Když už si mapu budete prohlížet, tak kousek od Mwenge je zajímavý komplex New World Cinema. Jedná se o moderní kino, jaké známe od nás a můžete zde shlédnout nějaký zajímavý „doják“ z Bollywoodu (indické obdoby Hollywoodu). Pokud jste si náhodou zapomněli doma něco jako speciální baterky do foťáku nebo nějakou novinku od vaší oblíbené módní značky, zajděte do Mlimani City (také kousek od Mwenge). Je to velké nákupní centrum, jaké jsou u nás. Kdo by chtěl navštívit místní univerzitu, bude od Mlimani City pokračovat do kopce a tam mezi zelení jsou univerzitní budovy.
Makumbusho Village Museum
Cestou do Mwenge uvidíte po pravé straně Makumbusho Village Museum. Jedná se v podstatě o skanzen. Najdete zde různé chýše, z nichž každá reprezentuje životní standart jiného kmene. Je jich zde kolem 20, některé jsou i zařízené různými tradičními předměty a „nábytkem“. Mezi chýšemi najdete řadu umělců, malířů a sochařů, od kterých si můžete zakoupit krásné suvenýry.
Každý čtvrtek a neděli je zde malá slavnost, při které můžete vidět místní taneční skupinu v akci. Některá představení jsou dokonce zakončena akrobatickými kousky. Někdy jsou v Makumbushu pořádány i větší kulturní akce, ale nejedná se o pravidelné festivaly.
Noční život
Dar es Salaam je městem s divokým nočním životem. V každé čtvrti naleznete mnoho lokálních barů. Bary pro vyšší společnost s turisty jsou koncentrovány ve čtvrtích jako je Osterbay, Masaki, Msasani nebo City center. V těchto místech naleznete i řadu klubů, ve kterých zpravidla hraje hudba ze světové produkce, vždy doplněná o místní hity. K nejoblíbenějším klubům patří ve čtvrtek s živou kapelou Sweet Easy (Osterbay) a během víkendu: Klub Maisha (blízko Tingatinga), Bilicanas (City center), Runway (Mikocheni) a plážový klub Mbalamwezi Beach Club (Mikocheni).
Makutano
Je centrem tanzanského umění a řemesla. Můžete zde najít od obrazů, nábytku, oblečení až po šperky vše, co je pro Tanzanii typické, ale většinou již v moderním designu. Často se zde pořádají trhy nebo různé akce spojené s výstavou nebo hudební produkcí. Makutano je určitě zajímavým místem pro ty, kteří chtějí vidět, kam se tradiční tvořivost v Tanzanii posouvá v moderní době.