Jezero Natron leží na hranici s Keňou na severovýchod od Ngorongoro Conservation Area a na východ od NP Serengeti. Je dlouhé 58 km a leží ve východním výběžku Velké příkopové propadliny v suché a horké nehostinné pouštní oblasti, která je odlehlá a poměrně málo navštěvovaná. Kulisu mu tvoří stále aktivní sopka Ol Doinyo Lengai (2 878 m n. m.), nejmladší vulkán pohoří Crater Highlands vzdálený 25 km jižním směrem. Jezero Natron je také základnou pro výstupy na tuto horu, jejíž jméno pochází z jazyka Masajů a znamená hora bohů.
Právě sopka, resp. sopečný popel, který produkuje, je příčinou extrémní zásaditosti sodného jezera, které je bezodtoké. Výpar vody je zde osminásobně vyšší než srážky, což kompenzují periodické potoky stékající ze sopky a vulkanické prameny. Jezero je velmi mělké (max. tři metry hluboké) a jeho hladina v průběhu roku výrazně kolísá. Okraj vodní plochy je bažinatý. Teploty v okolí mohou v některých částech roku dosáhnout až 50 °C.
Flóra a fauna jezera Natron
Mikroorganismy, které preferují slané prostředí (cyanobakterie = sinice), způsobují hluboce červenou barvu v hlubších částech jezera a oranžovou v mělkých částech. Slaná krusta, která se tvoří na vyschlých částech jezera, má také načervenalou či růžovou barvu. Voda v jezeře má teplotu až 40 °C a vysoká koncentrace soli, uhličitanu vápenatého a hořčíku způsobuje její leptavé účinky. Přesto v jezeře žijí kromě bakterií i endemické řasy, bezobratlí a dokonce ryby (tilapie).
Řasami se živí plameňáci malí, kteří sem pravidelně přilétají snášet vajíčka a vychovávat mladé (v době od srpna do října). Žíravé prostředí jezera vytváří přirozenou bariéru pro predátory, takže je jezero Natron místem vhodným k pravidelnému rozmnožování pro 2,5 milionu plameňáků. V době sucha voda vysychá a vytváří se ještě více prostoru pro založení hnízd. Je to nejvýznamnější místo pro páření plameňáků na světě. V menší míře se v okolí jezera páří i o něco větší plameňáci růžoví.
Z ptáků žijí v oblasti ještě pelikáni, ibisové, kolpíci, kachny, husy, orli a čejky, z dalších zvířat zebry, pakoně, gazely, pštrosi, šakali a vzácněji přímorožec, kudu menší a antilopa žirafí.