Národní park Tarangire

Národní park Tarangire můžete navštívit v rámci zájezdu Tanzanie (safari a Zanzibar)

Národní park Tarangire se rozkládá na ploše téměř 2 600 km2 jihovýchodně od NP Lake Manyara. Jedná se o šestý největší národní park Tanzanie. Není tak frekventovaný jako severnější parky Serengeti a Ngorongoro, ovšem návštěvníci, kteří sem přijedou, mohou obdivovat zdejší baobabové lesy. Dalším magnetem jsou početná stáda slonů a celá plejáda dalších zvířat, jejichž hustota není o mnoho nižší než v kráteru Ngorongoro. Ze všech národních parků v zemi tu žije nejvíce druhů ptáků, celkem 550 druhů včetně 50 dravců. Tarangire je známé taky nespočtem termitišť, která jsou rozesetá po krajině.

Jméno parku je odvozeno od řeky Tarangire, která jím protéká a vlévá se do mělkého zásaditého jezera Burunge, které v období sucha vysychá. Národní park zahrnuje několik různých přírodních prostředí: travnaté pláně,akáciové lesy, lesní porosty s převahou baobabů a v jižní části močály, které jsou v období dešťů těžko přístupné. Z flóry stojí za zmínku vedle baobabů pryšce svícnové, které připomínají kaktusy a mají jedovatou mízu.

Fauna národního parku

NP Tarangire je dějištěm každoroční mohutné migrace zvířat, i když se rozsahem nevyrovná známější velké migraci mezi tanzanským Serengeti a keňským NP Masai Mara. Migrace se účastní zebry, pakoně, některé antilopy a gazely. Tato zvířata tu přebývají především v letním období sucha (od července do října). V tuto dobu se shromažďují kolem řeky a jiných zdrojů vody, které tak nabízejí ideální místo pro jejich pozorování.

Ale spousta druhů zvířat zde zůstává po celý rok, především sloni, buvoli, žirafy, pštrosi, prasata bradavičnatá, paviáni anubi, kočkodani, gazely, ale také lvi, psi hyenovití a vzácnější gepardi a levharti. Lvi zde žijí částečně i na stromech, i když to je jev spojovaný zejména s NP Lake Manyara. Z antilop lze v Tarangire potkat vodušky, kudu menší, impaly, buvolce stepní, antilopy trávní, obrovské antilopy losí a vzácněji plaché přímorožce. Výjimečně se návštěvník setká s nosorožcem, tyto vzácné obry tu pytláci v 80. letech téměř vyhubili. Opuštěná termitiště často obývají mangusty jižní. Méně vítanými obyvateli Tarangire jsou mouchy tse-tse létající v celých mračnech hlavně nad pakoni.

Ptačích druhů je tolik, že je nelze všechny jmenovat. Kromě stálých obyvatel Afriky se tu v některých částech roku vyskytují euroasijští stěhovaví ptáci. Močály na jihu jsou rájem vodních ptáků. Ze zajímavých druhů se tu vyskytuje např. agapornis škraboškový („love bird“), papoušek žlutotemenný, mandelík fialovoprsý, drop kori (nejtěžší létající pták vůbec), zoborožec, včelojed, orel stepní a sovy. U mělkého slaného jezera Burunge na západě parku uvidíte od července do listopadu hejna plameňáků.