Zajímavosti a památky Švýcarska

Čokoláda - Sýr - Města - Jezera - Hory - Hrady - Muzea

Za švýcarskou čokoládou

Známí švýcarští výrobci čokolád nabízí u svých továren i prohlídky. Za návštěvu určitě stojí:

Jeďte do Švýcarska v dobré partě

Maison Cailler, Broc

Prohlídka začíná multimediální show o historii čokolády a o tom, jak se díky španělskému dobyvateli Cortézovi kakaové boby dostaly v roce 1528 ze Střední Ameriky do Evropy, kde si evropská aristokracie slazený povzbuzující nápoj zamilovala. Pokračuje historií švýcarských průkopníků, kterými byli François-Louis Cailler (zakladatel této továrny), Philippe Suchard, Henri Nestlé, Jean Tobler, Rudolph Lindt a Daniel Peter. Byl to právě on, kdo přidal v roce 1875 do čokolády mléko a vznikla tak první mléčná čokoláda. Výrobní linka ukazuje proces výroby čokolády od představení základních surovin, konšírované čokolády až po zabalené tyčinky. A nakonec vás čeká ochutnávka sortimentu zdejší čokoládovny.

Maestrani’s Chocolarium, Flawil

„Ten, kdo hledí na svět očima milovníka čokolády, uvidí opravdovou krásu a štěstí.” Tento citát zakladatele Aquilina Maestraniho vás přivítá hned po tom, co projdete vstupními dveřmi do Maestrani´s Chocolarium. Ano, prohlídka této čokoládovny je zaměřena na pocity štěstí, které konzumace čokolády člověku přináší.

CHEZ Camille Bloch, Courtelary

Ragusa a Torino, dvě čokoládové tyčinky s lískooříškovým krémem, které Švýcaři milují, jsou dvě z vlajkových lodí čokoládovny Camille Bloch. Zde se můžete mimo jiné dozvědět o zajímavostech, které stojí za úspěchem Ragusy a Torino.

Aeschbach Chocolatier ChocoWelt, Root

Společnost Aeschbach Chocolatier je výhradním výrobcem čokoládových mincí ve Švýcarsku. Samozřejmě i tady během prohlídky, jejíž tempo si sami určujete, můžete ochutnat spoustu čokolády.

Frey Chocolat, Buchs

Čokoládovna Frey vyrábí čokoládové speciality pro místní švýcarský potravinářský řetězec Migros. Ze spousty interaktivních panelů k vám „promlouvají” zaměstnanci továrny, od kterých se dozvíte spoustu zajímavých informací o výrobě čokolády a na konci prohlídky máte možnost stát se na chvíli čokoládovou pralinkou ve velké bonboniéře. Degustace ze sortimentu také nesmí chybět.

Swiss Chocolate Adventure, Luzern

„Švýcarské čokoládové dobrodružství” je jednou z atrakcí v prostorách dopravního muzea Verhkehrshaus v Luzernu a vše je spojené se známou švýcarskou čokoládou Lindt.

Alprose, Caslano

Museo del Cioccolato čokoládovny Alprose se nachází v městečku Caslano nedaleko Lugana v kantonu Ticino.

Za švýcarským sýrem

Sýr je obrovskou součástí švýcarské kultury, takže žádná návštěva Švýcarska by se neměla obejít bez návštěvy sýrárny.

Emmentaler Schaukäserei, Affoltern im Emmental

Sýrárna, kde se vyrábí známý sýr s dírami, je živé muzeum představující produkci sýrů v historii. V areálu, ve kterém se můžete bezplatně procházet, je několik různých budov, z nichž každá ukazuje jinou éru výroby sýrů. Můžete vidět různé artefakty spojené s historickou výrobou sýrů, prohlédnout si moderní výrobu sýrů a ochutnat několik sýrů z regionu.

Novinkou je také interaktivní prohlídka „Königsweg”, kde se můžete seznámit s historií značky Emmentaler AOP a zjistit, jak mistři sýraři přeměňují kvalitní mléko na nejznámější sýr na světě.

La Maison du Gruyère, Pringy

Počátek výroby sýru Le Gruyère AOP sahá až do roku 1115. Od té doby je postup jeho výroby v okolních vesnicích předáván z generace na generaci. Interaktivní prohlídka s audioprůvodcem (který je dokonce v češtině) vás seznámí s tajemstvím výroby Gruyère AOP. La Maison du Gruyère leží v kantonu Fribourg, necelých 65 kilometrů jihozápadně od Bernu.

Appenzeller Schaukäserei, Stein

Továrna na tradiční sýr Appenzeller nabízí interaktivní vzdělávací prohlídku o výrobě sýrů v regionu, náhled do výrobního závodu na sýry, hřiště pro děti a restauraci, kde si můžete objednat spoustu sýrových specialit. Je to nejbližší továrna na sýr v okolí Curychu, což z ní dělá skvělou variantu pro případné deštivé dny.

Schaukäserei Kloster, Engelberg

Třicetiminutová prohlídka sýrárny v prostorách kláštera v Engelbergu je možná pouze pro skupiny nad 10 osob. Dva až tři návštěvníci ze skupiny jsou pak pod vedením zkušených sýrařů přímo zapojeni do výroby sýra. V místním obchůdku si pak můžete koupit další sýrové speciality včetně tradičního „Engelberger Klosterglocke”.

Do švýcarských měst

Bern

Prohlídku hlavního města Švýcarska byste si rozhodně neměli nechat ujít. Toto město, jehož historie sahá až do 12. století a které je na Seznamu světového dědictví UNESCO, můžete mít jako na dlani z Rosengarten, veřejného parku plného stovek růží, kosatců, rododendronů a azalek. Odsud můžete sejít pár stovek metrů k řece Aare do Bärenparku, kde můžete navštívit rodinu tří medvědů – medvěd je totiž symbolem města.

Procházka z medvědího parku směrem do centra města vás povede ulicemi s podloubími (mimochodem jsou to nejdelší nákupní arkády v Evropě) až k věži s astronomickými hodinami Zytglogge, které díky pohybujícím se figurkám při odbíjení hodin velmi připomínají pražský orloj.

Centrum města kromě arkád lemuje i spousta historických kašen, ze kterých (stejně jako všude jinde ve Švýcarsku, pokud není označeno jinak) teče pitná voda. Asi nejznámější z nich je Chindlifresserbrunnen na náměstí Kornhausplatz. Znázorňuje sochu muže, který pojídá malé dítě.

Máte-li čas, vyplatí se navštívit Kunstmuseum s tisíci obrazy a sochami, zatímco Historické muzeum vystavuje objekty z doby kamenné a také nabízí expozici věnovanou Albertovi Einsteinovi, který v Bernu kdysi žil a přišel tady na svou teorii relativity.

Další místo, kde budete mít město jako na dlani, je věž katedrály Münster nebo nedaleký kopec Gurten, který může připomínat pražský Petřín, protože sem vede obdobná lanovka a najdete zde také rozhlednu.

Solothurn

Ani ne 50 kilometrů severně od Bernu (taktéž na řece Aare) leží Solothurn, hlavní město stejnojmenného kantonu. Stejně jako v Bernu, i tady najdete astronomické hodiny s pohyblivými figurkami, které pochází z roku 1545.

Solothurn je známý jako nejkrásnější barokní město ve Švýcarsku – místní katedrála St. Ursen a interiér jezuitského kostela jsou toho důkazem. Ale historie tohoto sedmnáctitisícového města sahá až do Římské říše, kdy byl Solothurn římskou kolonií a důležitým dopravním uzlem, protože po řece Aare se přepravovalo zboží do dalších římských kolonií na severu.

Solothurn je také zajímavý tím, že má zvláštní vztah k číslu 11: kanton Solothurn byl jedenáctým kantonem, který se stal součástí Švýcarské konfederace, bylo zde jedenáct cechů, najdete zde jedenáct kostelů a kaplí, stejně jako jedenáct historických fontán a jedenáct věží. Katedrála St. Ursen má jedenáct oltářů a jedenáct zvonů a místní pivovar se jmenuje Öufi, což je ve švýcarské němčině výraz pro číslo jedenáct.

Curych

Curych je největší město Švýcarska a najdete tady jednu z nejdražších ulic na světě: Bahnhofstrasse. Krásný pohled na Curych a hlavně na jeho dominanty, kostely Grossmünster a Fraumünster, se vám naskytne z parku Lindenhof v historickém centru města.

Basilej

Basilej se nachází v nejsevernější části Švýcarska – velmi blízko hranic s Německem. Pokud jste milovníky umění, určitě jste už o tomto městě slyšeli – Basilej je se svými 40 muzei známá po celém světě. Žádné jiné evropské město nemá tolik špičkových muzeí na tak malém prostoru. Basilej má také krásné staré město, jehož dominantou je nejen katedrála Münster, ale také místní Rathaus, kde se schází kantonální vláda a parlament, se svou charakteristickou červenou fasádou.

V Basileji můžete zažít jeden z nejznámějších masopustních průvodů ve Švýcarsku (Basler Fasnacht) a bývají zde také krásné vánoční trhy.

Ženeva

Pokud chcete navštívit místo ve Švýcarsku, kde se nebudete cítit úplně jako ve Švýcarsku, rozhodně se vydejte do Ženevy. Ženeva je jediné město ve Švýcarsku, které má kosmopolitní náboj.

Tady se můžete vydat k Ženevskému jezeru, jednomu z největších jezer v Evropě, nebo se vydat na prohlídku památek, navštívit sídlo OSN nebo Mezinárodní výbor Červeného kříže, nebo jen nasávat atmosféru „Švýcarské riviéry”.

Lucern

Lucern, situovaný v centrálním Švýcarsku, je považovaný za jedno z nejkrásnějších měst na světě. A není se čemu divit, protože Lucern nabízí to nejlepší, co by turista mohl chtít: přírodu a nádherné hory s krásnými turistickými trasami na dosah ruky, projížďky lodí po jezeře a život ve městě se spoustou obchodů a restaurací, které vám dají nahlédnout do autentické chuti švýcarské kuchyně.

V Lucernu najdete jednu z nejvíce fotografovaných památek Švýcarska, Kapellbrücke – nejstarší krytý dřevěný most v Evropě (postaven roku 1360) diagonálně překlenující řeku Reuss. Most je také jedinečný tím, že obsahoval řadu maleb ze 17. století, ačkoli mnoho z nich bylo zničeno spolu s větší částí mostu při požáru v roce 1993. Most byl znovu obnoven a některé malby na dřevěných trojúhelníkových panelech se podařilo zachránit a zrestaurovat. K mostu také neodmyslitelně patří Wasserturm, věž, která byla postavena o třicet let dříve než samotný most, a která byla v průběhu staletí využívána jako vězení, mučírna a později jako městský archiv i místní pokladnice.

Thun

Thun není možná až tak známý jako nedaleký a turisty hodně vyhledávaný Interlaken na opačném břehu Thunského jezera, ale má rozhodně co nabídnout. Thun je stejně jako Bern a Solothurn rozložený na obou březích řeky Aare, která vytéká z Thunského jezera a pokračuje směrem dál k Bernu. Přes řeku Aare se klene několik mostů, ale dva jsou asi nejznámější. Kryté dřevěné mosty Obere Schleusenbrücke a Untere Schleusenbrücke, které jsou v létě pokryty růžovými a purpurovými květy, v lecčems připomenou výše zmíněný Lucern.

Thun je také perfektní výchozí místo pro výlety do nedalekých Bernských Alp, v jeho okolí (i samotném městě) najdete krásné romantické hrady a zámky (viz dále), ke kterým se můžete dostat mimo jiné i díky plavbě po jezeře.

Bellinzona

Bellinzona je hlavní město kantonu Ticino a pyšní se tím, že je zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. A to díky třem středověkým hradům, které tady najdete. Nejoblíbenější z nich je Castelgrande, ke kterému se pohodlně dostanete lanovkou z centra města. V muzeu uvnitř hradu se dozvíte o důležitosti strategicky významné polohy Bellinzony poblíž alpských průsmyků Novena, Gotthard, Lukmanier a San Bernadino. Další dva hrady, MontebelloSasso Corbaro, jsou dosažitelné buď pěší procházkou, anebo místním turistickým vlakem.

Švýcarská jezera

Oeschinensee a Blausee

Tato dvě jezera jsou nedaleko od sebe a vyplatí se spojit jejich návštěvu do jednoho dne. Při cestě do údolí Kandertal bude první zastávkou menší jezero Blausee s křišťálově čistou modrou vodou, ve které se prohánějí tisíce pstruhů. Jelikož se jezero nachází ve stejnojmenném dvacetihektarovém přírodním parku s udržovanými stezkami, ohništi, místy pro piknik či dětským hřištěm, platí se při vstupu do parku vstupné.

Nenáročná procházka k jezeru od stanice lanovky trvá zhruba půlhodinu. Pokud byste chtěli zažít náročnější turistiku, můžete se vydat na okružní túru po skalách, které obklopují jezero. Restaurace u jezera je ideální k obědu, nebo si můžete udělat vlastní piknik na oblázkové pláži. U jezera si také můžete pronajmout pramici a prohlédnout si tak okolí smaragdově zbarveného jezera z jiné perspektivy.

Thunersee

Thunské jezero, které se nachází v jedné z nejkrásnějších oblastí Švýcarska, je vstupní branou do Bernské vysočiny. Zajímavostí je, že Thunské jezero a jeho „dvojče”, vedlejší Brienzské jezero, které leží na opačné straně města Interlaken, byly kdysi jedním jezerem. Thunské jezero je krásné samo o sobě a třpytí se v nádherné smaragdové barvě. Díky svojí velikosti je skvělé i pro výlety lodí, například ke známým krápníkovým jeskyním sv. Beata nebo do městeček Spiez nebo Oberhofen s krásnými hrady.

Walensee

Na břehu jezera na hranici kantonů Sankt Gallen a Glarus najdete největší tematické hřiště ve Švýcarsku. Koncept „Spielerlebnis Walensee” představuje šest tematických hřišť, která jsou spojena nejen trasou místní plavební společnosti, ale i příběhem, jehož tajemství musíte s hlavními protagonisty rozluštit.

Díky hře poznáte místa jako Weesen, Walenstadt nebo osadu Quinten, kam se nedostanete jinak než lodí a která je známá tím, že se v ní díky svému vzácnému mikroklimatu pěstuje nejen vinná réva, ale fíkovníky, kiwi nebo banánovníky.

Vierwaldstättersee

Vierwaldstättersee neboli zjednodušeně Lucernské jezero je díky své velikosti a prostředí, které se nachází kolem něj, bezpochyby jedním ze švýcarských skvostů. Toto čtvrté největší švýcarské jezero svým tvarem připomíná norské fjordy, ale má rozhodně mírnější klima. Výlet lodí po jezeře lze ideálně kombinovat s pěší túrou, např. po „Weg der Schweiz“ (Švýcarská stezka), tematické stezce, na níž se dozvíte o historii Švýcarska. Nebo lze výlet lodí spojit s výletem na oblíbené okolní hory Pilatus, Rigi nebo Bürgenstock.

Caumasee

Toto malé horské jezero obklopené hlubokými lesy ve Flims je velmi oblíbené jako přírodní koupaliště. Když je hladina jezera, které je napájeno podzemní vodou, na nízké úrovni (tedy je zde menší množství vody), ohřeje se dříve než většina jezer v regionu, takže otužilejší návštěvníci si v něm můžou zaplavat už v dubnu, zatímco větší jezera i v nižších oblastech Švýcarska zůstávají ještě chladná. Teplota vody v létě je v průměru 21 °C, maximálně okolo 24 °C.

Švýcarské hory

Aletsch Glacier Panorama trail

Švýcarsko je domovem mnoha úžasných ledovců, ale vřele doporučuji vyzkoušet ledovec Aletsch, největší ledovec ve Švýcarsku. Nachází se v jižní oblasti Švýcarska v kantonu Valais (Wallis) a je skvělým místem k zastavení, pokud jste na cestě do Zermattu. Ledovec Aletsch můžete vidět ze tří středisek: Riederalp, Bettmeralp a Fiescheralp. Existuje několik tras, které zde můžete absolvovat, ale doporučuji Aletsch Glacier Panorama Trail, která vede podél dolní části ledovce.

Trasa je dlouhá asi 2 kilometry a začíná v Riederalp (kam se vyvezete lanovkou z Mörelu), poté se musíte vyvézt lanovkou Moosfluh nahoru a budete sledovat značení k Hochflüh. Tato trasa je skvělá i pro rodiny s malými dětmi. Je ale třeba dát pozor na to, že sedačková lanovka z Hohfluh je v provozu pouze během letních školních prázdnin, přibližně od poloviny července do poloviny srpna. Takže mimo tato data byste museli jít zpět do Riederalpu z Hohfluh pěšky.

Schynige Platte – Faulhorn – Bachalpsee – Grindelwald First

V oblasti Jungfraujoch najdete mnoho skvělých tras, které nabízejí panoramatický výhled na trojici ikonických hor Eiger, MönchJungfrau. Tato hřebenová stezka je naprosto okouzlující, s krásnými výhledy na hory, skalnatými výběžky, dramatickými útesy a rozkvetlými alpskými loukami. Není to tak populární jako jiné túry v regionu Jungfrau, takže se pravděpodobně vyhnete velkým davům, které uvidíte jinde, jako ve vlaku na Jungfraujoch.

Trasa o délce necelých 16 kilometrů začíná na vrcholu Schynige Platte jižně od Interlakenu, který je přístupný zubačkou z městečka Wilderswil. Trasa pak vede po hřebeni s výhledem na Brienzersee a Rothorn na severu a na oblast Jungfrau na jihu. Kolem vrcholů Oberberghorn a Faulhorn se dostanete až k jezeru Bachalpsee, na jehož hladině se odráží ostré zubaté vrcholy Wetterhorn, Schreckhorn a Finsteraarhorn. Odsud jsou to asi tři kilometry ke stanici lanovky Grindelwald First. Pokud se nebojíte výšek, můžete se projít po First cliff walk – kovové lávce, která obklopuje skalnatý útes.

Zkrácená verze, která je vhodná i pro začínající turisty jak v zimě i v létě, je trasa ze stanice lanovky Grindelwald First k jezeru Bachalpsee a zpět.

Zermatt 5 Seenweg

Pokud se budete zdržovat v okolí Zermattu, je 5 Seenweg, tedy cesta kolem pěti jezer, jednou z nejlepších a nejoblíbenějších turistických tras v okolí. Jak už název napovídá, během této túry projdete kolem pěti jezer: Stellisee, Grindjisee, Grünsee, Moosjisee a Leisee.

Nejdříve musíte vyjet lanovkou z Zermattu do stanice Blauherd, poté vás čeká devítikilometrová trasa, než se kolem jezer, z nichž tři odráží nezaměnitelné panorama Matterhornu, dostanete ke stanici lanovky Sunegga. Více informací na MySwitzerland.com.

Rigi Panorama Trail

Návštěva hory Rigi, kterou sami Švýcaři nazývají „královna hor” je skvělou volbou, pokud pobýváte v Lucernu nebo chcete podniknout krátký jednodenní výlet z Curychu (odsud je to asi 40 minut).

Na vrcholu Rigi si můžete vychutnat panoramatický výhled na jezero Vierwaldstättersee a dál do širokého okolí. Existuje spousta túr, na které se zde můžete vydat, vše závisí na tom, jak dlouhou trasu chcete jít. Oblíbenou Rigi Panorama trail můžete začít tím, že vyjedete zubačkou ze stanice Arth Goldau až na vrchol Rigi Kulm. Z vrcholu se budete vracet ke stanici Rigi Wölfertschen-First, kde začíná sedmikilometrová trasa, která vede po trase bývalé železnice Rigi-Kaltbad – Scheidegg. Nenáročná túra, během níž zažijete kousek železniční historie, pokračuje přes mohutný železniční most Unterstetten, kde minete starý osobní vagón, který nyní slouží jako rekreační dům, krátký tunel a čerpací stanici vody pro parní lokomotivy. Cestu lemují svěží zelené kopce, divoké louky a zajímavé skalní útvary. Trasa končí u stanice lanovky Rigi–Scheidegg.

Dětské tematické stezky

Ve Švýcarsku najdete hodně tematických tras zaměřených na děti, které jsou skvělým způsobem, jak přilákat děti k pěší turistice. Interaktivní hrací prvky podél stezky pomáhají dětem soustředit se na zábavu místo na unavené nohy.

Lieselotteweg Grindelwald

Z vrcholu MännlichenBernských Alpách vede 3,7 kilometrů dlouhá stezka se třinácti interaktivními stanovišti po trase. Zatímco děti plní různé úkoly s kravičkou Lieselotte a jejími přáteli (třeba dojení, sledování svišťů, troubení na alpský roh), dospělí můžou obdivovat panoramata vrcholů Eiger, Mönch a Jungfrau. Trasa končí u mezistanice Holenstein, kde se nachází dětské hřiště.

Murmelitrail Lenk

Lenk je oblíbené lyžařské středisko v nadmořské výšce 1 068 m n. m. v údolí řeky Simme, asi 84 km od Bernu. V létě je ale rájem pro pěší turistiku. Trasa tříkilometrové „sviští stezky” vede z horské stanice Leiterli ke střední stanici Stoss. Po cestě děti čeká spousta interaktivních stanovišť. Můžou třeba prolézt sviští norou, projít se po vratké lávce, sklouznout se na lanovce, zjistit zajímavé informace ze života svišťů nebo poznávat stopy a zvuky lesních zvířat.

Švýcarské hrady

Švýcarsko určitě není destinací, kam se primárně jezdí za návštěvou místních hradů a zámků. Ale i v této oblasti má Švýcarsko rozhodně co nabídnout.

Chillon

Tento středověký hrad na skalnatém ostrově u břehu Ženevského jezera nedaleko města Montreux je nejnavštěvovanější historickou památkou ve Švýcarsku (ročně jej navštíví přes 400 tisíc návštěvníků). Již na konci 18. století se stal oblíbeným cílem romantických básníků, které inspiroval při jejich tvorbě. Jméno lorda Byrona je dokonce vyryto do sloupu v interiéru hradu. Dnes je hrad klasifikován jako švýcarská kulturní památka národního významu.

Pokud se při návštěvě hradu Chillon rozhodnete pro nekomentovanou individuální prohlídku, budete mít k dispozici papírového průvodce i v češtině.

Stockalperschloss Brig

Asi nejznámější dominantou města Brig v kantonu Wallis je Stockalperschloss, velkolepý barokní palác pojmenovaný po místním významném podnikateli Konradu Stockalperovi. Charakteristické pro tento zámek jsou tři věže zakončené zlatými kupolemi a vnitřní nádvoří se třemi řadami arkád.

Pokud se nevydáte na komentovanou prohlídku, můžete si prohlédnout výstavu v malém muzeu v prostorách pokladny o historii průsmyku Simplon Pass, kde se například dozvíte, že silnici přes průsmyk Simplon Pass nechal jako důležitou vojenskou spojnici postavit sám Napoleon a později postavený Simplon Tunel býval kdysi nejdelším železničním tunelem na světě.

Schloss Thun

Na břehu Thunského jezera si můžete prohlédnout tři hrady, které vás uchvátí svou polohou a nádhernými výhledy. Hrad Thun se svými charakteristickými štíhlými věžičkami leží nad historickým centrem města – z rušných nákupních tříd Obere Hauptgasse nebo Untere Hauptgasse stačí vyjít několik desítek příkrých schodů a rozprostřou se před vámi výhledy na vrchol Stockhorn, Thunské jezero a Bernské Alpy v dálce.

Schloss Spiez

Schloss Spiez leží přímo na jižním břehu Thunského jezera a je nejznámější stavbou ve městě, které je důležitou železniční křižovatkou. Z nádvoří před hradem uvidíte skalnaté útesy nad jezerem s vrcholem Niederhorn. V hradním areálu najdete románský kostel s původními freskami a krásný květinový park.

Schloss Oberhofen

Na protějším břehu jezera najdete zámeček Oberhofen, který je obklopen nádhernými zahradami podél vody, odkud budete mít nádherný výhled na „švýcarskou pyramidu”, neboli vrchol Niesen.

Château de Gruyères

Městečko Gruyères asi 60 kilometrů jihozápadně od Bernu se impozantně tyčí na kopci a je jako pevnost obehnáno mohutnými hradbami. Ústřední dominantou je středověký hrad Château de Gruyères. V červnu okolo svátku svatého Jana se ve městě a v areálu hradu koná středověký festival s přehlídkou středověkých řemesel a vystoupení umělců v dobových kostýmech.

Sion a jeho 4 hrady

Topografie Sionu v kantonu Valais je specifická: město, které se nachází uprostřed údolí řeky Rhôny je poseté kopci, na kterých byly v minulosti postaveny čtyři hrady, které byly důležitými oporami a vnějšími znaky zdejší biskupské moci. Hrady byly vystavěny ve 13. století a nejvýznamnějšími jsou ValèreTourbillon na dvou protilehlých kopcích, dále ruiny hradu Montorge a komplex Majorie-Vidomnat.

Švýcarská muzea

Protože ne vždy je počasí příznivé k aktivitám pod širým nebem, je dobré mít v záloze i aktivity „pod střechou”. V tomto směru jsou kromě návštěvy čokoládoven, sýráren nebo hradů zajímavé i návštěvy švýcarských muzeí.

Laténium, Neuchâtel

Laténium je největší švýcarské archeologické muzeum. Nachází se v Hauterive na předměstí Neuchâtelu v západním Švýcarsku. Jeho název se odkazuje na kulturu La Tène mladší doby železné. Laténium se skládá z parku o rozloze 2 500 m² a budovy muzea, ve které se také nachází archeologická část Neuchâtelské univerzity. Zde najdete přes půl miliónu objektů – převážně regionálních archeologických nálezů pokrývajících období od středního paleolitu až po současnost.

Verkehrshaus, Luzern

Toto obrovské muzeum, kde můžete klidně strávit celý den, je věnované všem druhům dopravy (letadla, vlaky, automobily, vodní plavidla, vesmírné rakety atd.). Najdete tady spoustu interaktivních exponátů zaměřených na děti, které vzdělávají i baví.

Muzeum je tvořeno několika samostatnými budovami, přičemž každá je věnovaná jinému druhu dopravy. Neexistuje žádný ideální plán trasy prohlídky muzea. Stačí si jen vybrat ten druh dopravy, který se vám nejvíce líbí, a zamířit nejdřív do této budovy.

Alimentarium, Vevey

Alimentarium, muzeum potravin, bylo založeno švýcarským potravinářským gigantem Nestlé. Je situováno na břehu Ženevského jezera a jeho polohu lze snadno identifikovat obří vidličkou zabodnutou do vod Ženevského jezera.

Alimentarium je první muzeum na světě, které se věnuje výhradně jídlu. Prostřednictvím interaktivních prvků a historických exponátů muzeum ukazuje pohled na mnoho aspektů lidské výživy, jak v minulosti, tak i v současnosti a v různých kulturách.

Muzeum komunikace, Bern

Muzeum komunikace ukazuje na třech patrech minulost, přítomnost a budoucnost – tedy historii a vývoj komunikace a jejích technologií. Toto muzeum je plné interaktivních exponátů souvisejících s různými formami komunikace: řečí těla, mluvením, psaným slovem, telefony, fotografiemi, digitálními médii atd. Můžete tady hrát hry založené na týmové komunikaci, můžete zkusit nadabovat filmové klipy, rozpoznávat švýcarské dialekty, soutěžit kdo dřív roztřídí poštu a psát a posílat dopisy do různých částí muzea. Klidně tady můžete strávit tři hodiny, a přesto nevyzkoušíte všechno.

FIFA World Football Museum, Curych

Pro skalní příznivce fotbalu, ale i pro absolutní laiky na poli tohoto sportu bude velmi zajímavé toto moderní muzeum. Je plné historie, videí, sběratelských předmětů, her a interaktivních prvků pro všechny věkové kategorie. Děti při vstupu dostanou malou knihu s hádankami a kvízovými otázkami, která jim pomůže zapojit se do zkoumání historie a objevování zábavných faktů. Odpovědi najdou na různých stanovištích v celém muzeu. Obří pinball aréna je pak pomyslnou třešničkou na dortu návštěvy muzea.

Aquatis, Lausanne

Aquatis je největší sladkovodní akvárium v Evropě plné zajímavých tvorů z celého světa. I když zvířata jsou hlavní atrakcí, vzdělávání o sladkovodních ekosystémech, ochraně vody a otázkách životního prostředí je velkou součástí této expozice. Nechybí ani chytré technologie a multimediální displeje, aby zaujaly pozornost mladší generace návštěvníků.

Olympijské muzeum, Lausanne

Olympijské muzeum (zkráceně TOM) s výhledem na krásné Ženevské jezero a Alpy pořádá stálé a dočasné výstavy týkající se sportu a oslavy olympijského hnutí.

V muzeu jsou tři stálé expozice. První patro nabídne „Olympijský svět”, který návštěvníky seznámí se vznikem antických i novodobých olympijských her, ukáže sbírku olympijských pochodní od roku 1936, makety stadionů, maskoty her a na velkoplošné obrazovce můžete vidět film, který představuje zahajovací a závěrečný ceremoniál minulých olympijských her.

Část „Olympijské hry” je zaměřena na sporty a sportovce, kteří zanechali stopu ve světě olympijského sportu. Poslední patro „Olympijský duch” umožní návštěvníkům vyzkoušet své olympijské dovednosti v některých olympijských disciplínách.

Nejlepší čas na návštěvu je před samotnými olympijskými hrami, kdy kromě stálé expozice máte možnost vidět i výstavu a doprovodné aktivity týkající se hostitelské země.

Omega Museum, Biel/Bienne

V Muzeu Omega se dozvíte zajímavý příběh tradičních švýcarských značek hodinek Omega a Swatch. Při prohlídce plné vitrín s jednotlivými modely, interaktivními prvky a zajímavými videi si návštěvníci také můžou vyzkoušet proběhnout se po devítimetrové atletické dráze a zaznamenat svůj čas pomocí technologie OMEGA Official Timekeeper. Nebo se zde můžou dozvědět, jak technologii Omega používají vesmírné programy NASA a můžou se ponořit do světa Jamese Bonda 007, který je filmovým ambasadorem této značky.

Autorkou textu je Hana Hurábová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Užijte si švýcarské ferraty v dobré partě