Turistika, lyžování a další outdoorové aktivity ve Švýcarsku

Turistika - Cykloturistika - Lyžování

Turistika

Ať už hledáte pohledy na vysoké vrcholy hor, masivní ledovce nebo smaragdově modrá jezera a půvabná údolí, množství možností pro turistiku je ve Švýcarsku nekonečné (viz kapitola Švýcarské hory). Protože hory jsou tak snadno přístupné, je proto turistika součástí zdejšího životního stylu. S tolika skvělými možnostmi se nemůžete opravdu zmýlit s jakoukoli túrou, kterou si vyberete.

Užijte si švýcarské ferraty v dobré partě

Ještě než ale vyrazíte na túru do hor, je potřeba si uvědomit, že stejně jako kdekoli na světě může být horská turistika ve švýcarských horách potenciálně nebezpečná, protože počasí v horách se může rychle změnit. Proto doporučuji se před každým výletem podívat na webové stránky MeteoSwiss.ch (můžete si také stáhnout jako aplikaci do mobilu) a také na webkamery konkrétního místa.

Ve Švýcarsku začíná turistická sezona obvykle v červnu, respektive poté, co sníh dostatečně roztaje, a trvá až do konce září nebo někdy až do října v závislosti na počasí. Podzim je velmi příjemné období pro pěší turistiku, protože je zde obvykle méně turistů a listy začínají měnit barvu, což dodává výletům krásnou atmosféru.

Značení

Turistické trasy (Wanderwege, chemin de randonnée pedestre) jsou dobře udržované a zřetelně označené žlutými kosočtverci. Na žlutých rozcestnících pak najdete název hlavní destinace a její vzdálenost. Ta se ale neudává v kilometrech, nýbrž v čase odhadovaném k jejímu dosažení. Součástí rozcestníků je též bílá cedulka s označením místa, na kterém se právě nacházíte a jeho nadmořskou výškou.

Horské trasy (Berg Wanderwege, Chemin de montagne) s vyšší nadmořskou výškou a náročností (stezky jsou strmé, úzké, kamenité apod.) jsou značeny dvěma bílými pruhy s červeným pruhem uprostřed. Modrý pruh mezi dvěma bílými pak značí alpskou stezku (která je technicky náročná a vyžaduje horského průvodce nebo speciální výstroj).

On-line stránky a aplikace

Na internetu najdete švýcarské webové stránky, které jsou zaměřené na turistiku a kde jsou podrobně popsané trasy včetně 3D map, znázorněného převýšení, orientačních bodů (restaurace, místa na grilování apod.) a dalších. Aplikace těchto webových stránek si lze zdarma stáhnout i jako aplikace do mobilního telefonu:

Cykloturistika

Cykloturistika je ve Švýcarsku stejně populární jako v Česku. Švýcarsko nabízí širokou síť cyklostezek, navíc k tomu i trasy pro horská kola, na kterých si můžete užít adrenalinové sjezdy v Alpách.

Ve větších městech (Bern, Curych, Ženeva) jsou k dispozici kola pro přepravu po městě k zapůjčení zdarma. Stojany s koly najdete většinou u nádraží.

Trasy a jejich značení

Mapy, popisy tras a detailní informace o národních, regionálních i místních trasách najdete na webových stránkách SwitzerlandMobility.ch.

Tady najdete také seznam míst, kde se dají vypůjčit kola či stále populárnější elektrokola nebo kde najdete na trasách cykloservisy. Aplikaci Switzerland Mobility si můžete stáhnout i do mobilního telefonu.

Cyklotrasy jsou značeny tmavě červenými ukazateli s číslem dané cyklotrasy podle výše zmíněných stránek.

Přeprava kola

Kola se ve Švýcarsku smí přepravovat pouze ve vlaku, a to ve vagonech označených piktogramem kola. Ty bývají většinou nízkopodlažní. Rezervovat místo pro kolo musíte pouze v případě, že cestujete vlakem IC.

Stejně jako pro sebe, musíte koupit i jízdenku pro kolo. Denní jízdenka pro kolo (Velotageskarte) stojí 20 franků.

V horských střediscích, která jsou rájem pro nadšené cyklisty, si můžete vzít kolo i na lanovku, a to buď zdarma, anebo za nízký poplatek.

SlowUp

Z malé cykloakce, která se poprvé uskutečnila v roce 2000, se stala akce celostátního významu. V jeden den je v určité oblasti v atraktivní krajině uzavřena doprava pro motoristy a vytvoří se 30–40kilometrový okruh pouze pro cyklisty (trasa je vhodná i pro in-line bruslaře). Rok od roku stoupá jak počet účastníků, tak míst, kde se akce pořádá. SlowUp probíhá za každého počasí a účast je bezplatná díky podpoře řady národních a lokálních sponzorů, kteří po trase zajišťují doprovodný program.

Herzroute

Herzroute neboli „srdeční trasa” je trasa dlouhá 720 km a rozdělená do 13 etap, které vedou po vybraných trasách s nízkým provozem přes turistické regiony od Bodamského jezera až po Ženevu. V síti švýcarských cyklotras jí patří neobvyklé číslo 99. Je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí poznat rozmanitost a kulturu Švýcarska z jiné perspektivy. Nutno podotknout, že trasa je hodně kopcovitá, proto se pro méně zdatné cyklisty doporučuje využít elektrokola.

Lyžování

Se zaručenou sněhovou pokrývkou během zimních měsíců v každém ze svých předních lyžařských středisek není divu, že se Švýcarsko řadí mezi přední světové lyžařské destinace. I pokud jste lyžařský benjamín, nemusíte se bát vyrazit lyžovat do švýcarských hor. Každé středisko má lyžařské školy s profesionálními a akreditovanými trenéry, kteří vám ukážou, jak na to. A než se nadějete, budete brázdit sjezdovky skoro jako profík.

Pokud se vám nechce utrácet peníze za lyžařské instruktory, ale přesto byste chtěli své děti postavit na lyže, některá střediska poskytují dětské lanové vleky a pohyblivé koberce zdarma. Většinou tady najdete i svahy pro začátečníky, na kterých si nemusíte kupovat skipasy na celý den, ale třeba jen na určitý počet jízd (Flumserberg, Boden u Adelbodenu).

Luxusní horská střediska jako jsou Davos-Klosters, Svatý Mořic, Arosa, Jungfraujoch, Zermatt, Verbier nebo Gstaad mohou být nákladná, zato menší a méně známá střediska mohou nabídnout cenově dostupnější alternativu. Skipasy pro děti do 6 let jsou zdarma, mladiství do 16 let lyžují se slevou. Podobně i půjčovny lyží někde poskytují dětskou lyžařskou výstroj zdarma při zapůjčení vybavení pro sebe. Mnoho středisek však nyní nabízí i rodinné slevy, které zahrnují skipasy pro jednoho nebo dva rodiče a dvě děti, někdy pro všechny jejich děti (např. Stoos, Hoch Ybrig, Adelboden).

Mnoho středisek nabízí slevy pouze při rezervaci skipasů online a klidně stačí i ráno v den, kdy se chystáte lyžovat. Některá nabízejí také dynamické stanovení cen na základě poptávky. Čím dříve tedy kupujete skipas, tím lepší nabídku získáte. Je tady ovšem riziko, že v případě špatného počasí vám za skipas zakoupený online nevrací peníze zpět.

Pokud hodně lyžujete a nevadí vám přesouvat se mezi jednotlivými lyžařskými středisky, mnoho regionů nabízí sezónní skipasy, které jsou platné v několika střediscích v regionu. Díky nim si můžete užít rozmanitost vícero sjezdovek v oblasti. Např. Top4Ski Pass (Adelboden-Lenk, Gstaad, Jungfrau Region a Haslital), Schneepass Zentralschweiz (Andermatt, Engelberg-Titlis, Meiringen Hasliberg, Stoos, Klewenalp, Sattel-Hochstuckli, Melchsee-Frutt, Rigi a několik dalších), Snowpass Valais (Zermatt/Cervinia International, 4 Vallées, Aletsch Arena, Verbier, Saas-Fee, Leukerbad aj.)

Autorkou textu je Hana Hurábová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Švýcarska v dobré partě