Pokud dnešní obyvatele Skotska přirovnáme ke kuchařskému receptu, tak dvě základní ingredience by byli pradávní Piktové a keltští Galové. Důkladně míchat několik století a průběžně přisypávat Vikingy, Anglosasy, Normany a další národy. Celou dobu nechat mírně probublávat a občas se nebát pořádně zatopit pod kotlem, aby se kontrastní chutě lépe skloubily. Ke konci nezapomenout na koření z Asie, východu i západu Evropy a severu Afriky. Multikulturní je Skotsko hlavně ve velkých městech na jihu. Sever je pak stále obýván téměř výhradně skotskou populací.
Jeďte do Skotska v dobré partě
Skotská povaha
Převážná část obyvatel Skotska je velice přátelská, pohostinná a pozitivně naladěná. Lehce s vámi navážou rozhovor, netrpí předsudky a k smíchu nemají nikdy daleko. Podobně jako Češi rádi pijí pivo a lamentují nad politikou, fotbalem nebo počasím. Mezi dnešní nejznámější Skoty patří herci Sean Connery, Ewan McGregor nebo James McAvoy. Fanoušci fotbalu jistě znají sira Alexe Fergusona. Z žen je to pak například herečka Tilda Swinton, zpěvačka Annie Lennox nebo vítězka talentové soutěže Susan Boyle.
Ke klasickým mýtům o místních lidech patří ten o jejich lakomosti, respektive šetrnosti. Tato vlastnost by historicky mohla vyplývat z života v nehostinných podmínkách, kde zbytečné plýtvání často znamenalo hlad a strádání. Z mé zkušenosti je to ale stejné jako kdekoliv jinde, tedy individuální. Určitě zde platí rčení „pořádek dělá přátele“, tedy že případné dluhy je nutné včas dorovnat. Většina Skotů je ale spíše vcelku štědrá, což nejspíš pramení z jejich tradiční pohostinnosti.
Příslovečný patriotismus mají Skotové v krvi zcela bez diskuze. Kritizovat cokoliv skotského v jejich společnosti rozhodně nedoporučuji, pokud tedy nevyhledáváte opravdu ohnivou debatu. Většina zdejšího vlastenectví je zakotvena v tradiční nevraživosti vůči Angličanům a univerzálnímu pocitu nenapravené historické křivdy. Zaměňovat před místními Velkou Británii s Anglií je jako ptát se Čecha, která část Ruska ty Čechy vlastně jsou. V hospodě plné místních štamgastů raději slovo Anglie z konverzace zcela vypusťte.
Loajalita patří mezi další povahové pilíře každého Skota. Ta se promítá například v mezilidských vztazích nebo sportovním fandění. Říká se, že nenajdete věrnějšího přítele než je Skot. Na druhou stranu ale prý není zarytějšího nepřítele. Mezi další povahové rysy skotského národa patří zvědavost, vášnivost, nespoutanost a v neposlední řadě mazanost. Pokud se s vámi dá někdo místní do hovoru a připadá vám až podezřele přátelský, mějte se na pozoru. Nikdy totiž nevíte, co má zrovna za lubem.
Také je zde znát jakási rovnocennost místních obyvatel. Nikdo se nad nikoho nepovyšuje a je normální potkat pána v kravatě a obleku, jak se normálně baví s žebrákem sedícím na chodníku o tom, jaký měl kdo den. Vtipy, které se dnes o Skotech říkají, nebývají o jejich lakomosti. Většina dělá narážky na velkou oblibu alkoholu, nesrozumitelný přízvuk, zrzavost, nezdravou stravu či sedláckou neomalenost. Angličany je Skotsko stále viděno jako takový chudý příbuzný, který by bez nich nejspíš umřel hlady.
Je pravda, že mnoho Skotů si zvyklo na štědrý systém sociálních dávek a existuje zde velké množství rodin, ve kterých nikdo nepracoval už po několik generací. A jejich děti si z nich opět berou příklad. Tento syndrom neochoty pracovat pak lze pozorovat i na přistěhovalcích. Lidé z východu Evropy byli vždy považováni za (na skotské poměry) neuvěřitelně pracovité. Systém sociálních dávek ale vede ke zjištění mnoha mladých rodin, že čím méně pracují, tím více peněz dostanou od státu. A začarovaný kruh tedy nadále pokračuje.
Dnešní Skotsko ale už dávno není pouze zemí zrzavých bělochů. Obzvláště ve větších městech existuje velké množství menšin z celého světa. Nejvíce patrná je pákistánská a indická národnost, která zde zastává podobnou roli jako Vietnamci v České republice. Potkáte zde také mnoho lidí z východní Evropy, Španělů a v posledních letech i rostoucí počet Afričanů. Čechů je zde také vcelku dost.
Stejně jako v každé zemi, i ve Skotsku existuje malá zakomplexovaná menšina lidí, se kterou se setkání moc nedoporučuje. Pokud jste viděli film Trainspotting, tak asi víte, koho myslím. Běžný turista ale tato individua skoro vůbec nepotká. Prevence případných problémů spočívá ve vyhýbání se hlučným skupinkám mladíků a nenavazování očního kontaktu.
Autorem textu je Josef Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.