Maršrutkou - Autobusem - Vlakem - Vlastním autem a taxi - Autostopem - Z letiště v Tbilisi - MHD v Tbilisi
Maršrutkou
Základní síť gruzínské dopravy tvoří takzvané maršrutky, od ruského maršrutnoje taxi. Minibusy různého stáří a technického stavu křižují gruzínské silnice po stálých trasách a s více či méně předvídatelným jízdním řádem. Odjezdy maršrutek jsou povětšinou od místního trhu nebo nádraží, často bývá míst odjezdu víc, pro každý směr jedno. Doptáte se, kdy obvykle jezdí maršrutka do vaší destinace, ale pokud nejste ve výchozí stanici, bude údaj pouze orientační. A i pokud jste, může se stát, že řidiči se bude zdát, že má málo pasažérů a ještě si na pár dalších počká.
Leťte do Gruzie a Arménie v dobré partě
Během cesty je možné maršrutku kdekoliv zastavit, ať už za účelem výstupu nebo nástupu. Pro nástup stačí zamávat podobně jako při stopu, ale dlaní dolů. Pro výstup zastavíte zvoláním „gáčeret“. Řidiči platíte při vystupování, na cenu se můžete zeptat už při nástupu, nicméně obvykle se na rozdíl od jiných zemí nemusíte bát toho, že jako turista zaplatíte více, než je obvyklé.
Jednotlivé maršrutky jsou označeny jménem destinace na ceduli za předním sklem, většinou v gruzínštině, latinka nebo azbuka jsou výjimkou. Místní vám ale vždy rádi poradí, který vůz je váš. Na delších trasách se dělají pravidelné přestávky, kde je možné nakoupit jídlo a pití. Nepočítejte s obvyklou cestovní rychlostí, na kterou jste zvyklí v ČR. Maršrutky jsou jedny z nejrychlejších vozidel, které se na gruzínských silnicích vyskytují, přesto jim například trasa Tbilisi–Batumi v délce cca 370 km trvá často šest hodin.
Ve městech jsou maršrutky označeny čísly, což situaci ulehčuje a vy si můžete chytit svoji linku jen podle čísla, pokud víte, kam která jezdí.
Autobusem po Gruzii
“Velké” autobusy v Gruzii také jezdí, ale povětšinou na dálkových nebo mezinárodních linkách. Jednou ze společností provozující tyto dálkové autobusy je například Metro Georgia. Bývají o něco pomalejší než svižné maršrutky, ale místní je preferují pro větší pohodlí. Bývají klimatizované, hraje televize a často máte dvě sedadla sami pro sebe. Jezdí ale poměrně zřídka. Jinou kategorii tvoří místní spoje, které asi z důvodů nedostatečného vozového parku obsluhují autobusy místo maršrutek. Takovým strojům je často přes 50 let a vaše obavy, zda dorazí do cíle, jsou oprávněné. Oproti maršrutkám jsou pak mnohem pomalejší. Na běžných turistických trasách se s nimi ale nesetkáte, obsluhují spíše okrajové regiony a zapomenuté vesničky.
V Tbilisi se nachází dvě velká autobusová nádraží. Hlavní nádraží Ortachala a trochu menší nádraží Didube, odkud odjíždějí maršrutky směrem na sever, jih a západ. Cena jízdenky může být 1-30 GEL v závislosti na ujeté vzdálenosti. Za velké zavazadlo či krosnu vám mohou ještě připočítat 5-10 GEL.
Vlakem po Gruzii
Hlavní páteří gruzínské železniční dopravy je východozápadní trať z Tbilisi do Batumi, ze které pokračují další větve ve směru do Baku a Jerevanu, případně v západní části do podhůří Svaneti, města Zugdidi. Obecně je vlaková doprava pomalejší a levnější než autobusová, velkou výhodou je spolehlivost a také možnost pohodlného cestování přes noc.
V dálkových vlacích bývají zařazené dvě třídy a i v té vyšší je cena nižší než na srovnatelné autobusové trase. V ceně je lehátko, k němuž většinou automaticky dostanete i ložní prádlo. Vozy jsou zastaralé, klimatizace často nefunguje, ale v rámci možností je vše udržované a čisté. Cestování vlakem lze doporučit na delší noční přesuny, lístek si však kupte v několikadenním předstihu na kterékoliv vlakové stanici. Budete potřebovat cestovní pas a pravděpodobně i cestovní pasy všech dalších lidí, pro které lístky kupujete.
Cestování vlastním autem a taxi
Individuální automobilová doprava je dost rozšířená, ale vlastnictví auta není zcela běžné a i technický stav vozovek klade před případného řidiče-turistu značné výzvy.
Provoz na silnicích a ulicích má značně „balkánský“ charakter a není neobvyklé, aby se na dvouproudé silnici míjela vedle sebe tři vozidla, někdy i čtyři. Silnice, která na mapě vypadá jako poctivá okreska, se v reálu může jen kousek za městem rychle změnit v štěrkovou cestu. To je tím pravděpodobnější, čím dále jste od Tbilisi. Na silnicích kromě děr často potkáte také polehávající a postávající krávy či jiná zvířata – jev natolik běžný, že se místní ani nevzrušují a krávy v klidu objíždí.
Auto si lze samozřejmě i půjčit, například od Star Rent a car, Naniko či Cars4rent, ale bude to na řidiče i posádku klást značné nároky. Pronájem auta s řidičem není o mnoho dražší a můžete se spolehnout i na řidičovu znalost místních poměrů. Taxi na celý den lze smluvit zhruba za 100 GEL na den, cena se bude lišit podle kvality vozu, plánované vzdálenosti, doby nájmu atp. K objednání taxi služby můžete využít například webovou stránku nebo mobilní aplikaci Bolt.
Autostopem
Stopování není v Gruzii moc rozšířené a Gruzíni staví turistům rádi, což případným odvážným stopařům výrazně zvyšuje šance na svezení. Na hlavních tazích je doprava dost hustá, takže na auto nebudete čekat dlouho. Dálnice jsou jen v okolí Tbilisi a tam se stopování doporučit nedá. Stopování je dobrodružství, protože nikdy nevíte, kdy dorazíte do cíle. Především nevíte, kdy vám zastaví auto, jestli vás bude chtít Gruzín u sebe hostit a jestli vás ještě ten den pustí dál.
Někdy je příjemné využít pohostinnosti, ale pokud by to mělo narušit vaše plány, nebojte se být lehce asertivní. Stopování není nebezpečné, je nutné jen zhodnotit před nástupem technický stav vozidla a také řidiče, protože alkohol za volantem v Gruzii sice není povolený, ale není bohužel ničím výjimečným.
Doprava z letiště v Tbilisi
Z letiště taxíkem
Pokud vás nikdo nevyzvedne, máte v podstatě tři možnosti, jak se dostat z letiště. Nejpohodlnější a zároveň nejdražší je taxi. Před budovou letiště jich najdete dostatek. Cena z centra na letiště je pevná, 25 GEL, zpět ale někdy řidiči svolí jet i za méně peněz, záleží na denní době a očekávanému počtu letadel. Do centra města to autem trvá mimo špičku pod půl hodiny jízdy.
Z letiště vlakem
Velmi pohodlná a levná, ale značně omezená je doprava místním vlakem. Denně jezdí totiž jen dva až čtyři páry vlaků. Budova místního nádraží se nachází přímo naproti letištní hale a vyznačuje se krásným nepřehlédnutelným kulatým portálem. Lístek stojí pouze 0,5 GEL a lze jej zakoupit i u průvodčího. Jízdní řády zjistíte buď na hlavním nádraží, nebo s určitou nejistotou i na internetu. Cesta do centra, na hlavní vlakové nádraží ve čtvrti Marjanishvili, trvá cca 25 až 30 min.
Z letiště autobusem
Třetí možností je využít autobusové spojení, linku 37, která jezdí od příletové haly a jízdné stojí také 0,5 GEL. Autobus jede přes Avlabari, náměstí Svobody, ulici Rustaveli až na hlavní nádraží, dohromady trvá cesta 50 minut a autobus jezdí nonstop celých 24 hodin 7 dní v týdnu.
MHD v Tbilisi
Metrem po Tbilisi
Tbilisi jako hlavní a největší město je jediné, které má i podzemní dopravu. Má dvě linky, 22 stanic, 25 kilometrů tratí a na dalších se pracuje. Je v podobném stavu jako pražské metro cca před dvaceti lety, jsou tu provozovány ty samé staré ruské soupravy. Cestovat lze pouze s kartou Metro Money, za kterou se platí 2 GEL. Karty jsou vratné, pokud si ovšem uchováte účtenku a kartu vrátíte během dvou měsíců. Cena za jízdu se liší podle počtu stanic mezi nástupem a výstupem. Čím více jízd během dne absolvujete, tím jsou levnější, proto nelze uvést cenu za jednu jízdu. Obecně ale platí, že je to méně než 1 GEL a na krátkých trasách to může být i 30 tetri.
Metro je v provozu od 6 hodin ráno do půlnoci. Ve špičce jezdí každé 2-3 minuty, v noci pak po 12 minutách. Důležité stanice pro návštěvníka Tbilisi jsou na hlavní trase, vedlejší odbočná trasa Saburtalo obsluhuje především rezidenční čtvrti. Významné stanice jsou především autobusové nádraží Didube, potom hlavní vlaková stanice (Vagzalis Moedani, též Station Square), stanice v centru města mezi Rustaveli a Avlabari a potom shromaždiště maršrutek mezi stanicemi Insani a Samgori, odkud se vyjíždí směrem na východ.
Autobusem, maršrutkou a taxi po Tbilisi
Kromě metra obsluhuje Tbilisi i hustá síť maršrutek a autobusů, do jejichž modernizace město v posledních letech hodně investovalo. V autobusech lze také využít platební systém Metro Money. Autobusy i maršrutky jsou označeny čísly, ve vašem hotelu nebo hostelu vám rádi poradí, jaká čísla hledat. Maršrutka zastaví kdekoliv, autobus jen ve vyznačené stanici. Cestovné je kolem 0,3-0,5 GEL. Po městě jezdí v každou denní i noční dobu dostatečné množství taxi, cena kamkoliv po centru Tbilisi by neměla přesáhnout 6 GEL, ale na malé vzdálenosti to nebude o moc levnější. Smlouvejte.
Autorkou textu je Kamila Sirotná, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.