Běloruská kuchyně je v mnoha ohledech velmi podobná ruské kuchyni, případně kuchyni Polska a pobaltských zemí, zmíníme zde tedy pouze několik jídel typických pro Bělorusko. Hlavním poznávacím znamením Běloruska jsou brambory, které tu mají i název odlišný od ruského (бульба = bulba namísto картофель = kartofel) a které se tu konzumují ještě mnohem více než v Rusku, Polsku a Pobaltí. Bělorusko v konzumaci brambor na osobu na suverénním prvním místě na světě – na jednoho člověka připadá 185 kg ročně, na druhém místě je Turkmenistán se 134 kg, na třetím Polsko s „pouhými“ 114 kg. V časech Sovětského svazu dokonce někdy nazývali příslušníci ostatních národů SSSR Bělorusy pejorativním termínem bulbaši.
Bělorusko nemá přístup k moři a mořské ryby a mořské plody se tu tedy nikdy příliš nekonzumovaly. Sladkovodní ryby se zde ale jedí hojně už po staletí, specialitou jezerní oblasti na severozápadě země jsou uzení úhoři. Velkou tradici má v Bělorusku příprava domácích kompotů.
Typické běloruské pokrmy
Draniki – placky z nastrouhaných brambor, tedy běloruská verze bramboráků. Často se smaží s houbami a jsou servírovány se smetanou. Draniki mohou být také plněné.
Lazanki – běloruský, litevský a polský druh těstovin. Jedná se o pšeničné, žitné nebo pohankové těsto zpracované do tvaru tenkých trojúhelníků nebo pravoúhelníků. Ty se jedí vařené, např. s vepřovým tukem, zeleninovým olejem nebo kysanou smetanou. Mohou se také konzumovat s masem. Pokrm přinesli na území někdejšího polsko-litevského státu v 16. století zřejmě Italové a název je také pravděpodobně odvozen od italského slova lasagne.
Veraščaka (mačanka) – hustý masný vývar s kousky masa a klobásy, který se používá jako dip nebo omáčka na palačinky.
Zrazy – masová roláda populární hlavně v Polsku a v Litvě (původ jídla je třeba hledat v časech polsko-litevského soustátí). V nejběžnější verzi se jedná o tenké plátky hovězího plněné zeleninou, houbami, vajíčky a brambory a poté zavinuté a zavázané nití nebo spojené párátkem podobně jako španělský ptáček. Pojídají se s omáčkou, v níž se předtím vařily, obvyklou přílohou je kaše.
Kalduny – plněné taštičky z nekvašeného těsta, které jsou obdobou ruských pelmení nebo ukrajinských vareniků.
Autorem textu je Petr Želiezko, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena. Případné připomínky můžete zaslat na e-mail petr@mundo.cz.