Ománské peníze - Platba kartou - Směnárny - Ceny v Ománu - Suvenýry a nákupy
Ománské peníze
V Ománu se platí ománskými rijály. Zkratka je OMR. Jedná se o nominálně druhou nejsilnější měnu světa po kuvajtském dináru. Jeden rijál se dělí na tisíc bajza, pro Evropany zvyklé na dělení měny na setiny může být tedy uvádění cen v Ománu z počátku nesrozumitelné. Například nápis 3.400 znamená 3 rijály a 400 bajza.
Bankovky existují v hodnotách 50, 20, 10, 5 a 1 rijálů. Dále pak ½ rijálu, na této bankovce je opravdu napsáno ½ rijálu a ne 500 bajza. A konečně nejmenší bankovkou je 100 bajza. Většina bankovek existuje v několika verzích. Na nejstarších verzích bývá portrét sultána Kábúse, na novějších portrét jeho nástupce Hajthama. Existují ale i bankovky bez portrétu sultána, pouze s motivy z ománské přírody. Na jedné straně je hodnota uvedena arabskými (tedy našimi) číslicemi, na druhé straně číslicemi indickými (používanými ovšem v arabských zemích).
Na mincích je hodnota uvedena pouze indickými, pro nás obtížně čitelnými, číslicemi. Existují mince ze světlé slitiny na bázi niklu v hodnotě 50 a 25 bajza a dále mince tmavé měděné v hodnotách 10 a 5 bajza. Naštěstí se mince při běžném platebním styku téměř nepoužívají, kromě velkých supermarketů bývají ceny zaokrouhleny na násobky 100 bajza a mince vám tedy nikdo nevrátí.
Aktuální kurz ČNB
- Ománský rijál: 1 OMR = 56.47 CZK
Platba kartou
Placení kartou je v Ománu poměrně běžné ve větších obchodech, hotelích či v lépe vybavených restauracích. Též vstupy do památek je obvykle možné, a někdy dokonce i nutné, platit kartou. Na druhou stranu ve venkovských obchůdcích pochopitelně platební karty použít nelze, takže bez určité hotovosti se nelze po Ománu pohybovat. Bankomaty též existují ve větších městech. Placení cizí měnou, tedy dolary nebo eury není v Ománu obvyklé, i turistické služby je zvykem platit v místní měně.
Směnárny
Směnárny lze nalézt na letišti, v obchodních centrech či ve větších městech. Kurz ve směnárně na letišti může být však až o desítky procent horší než ve směnárně ve městě. Směnárny ve městech a obchodních centrech pak mají omezenou otevírací dobu, otevírají kolem 9 ráno a zavírají kolem 20 večer. Často mívají polední přestávku přibližně mezi 12. a 16. hodinou. Výměna peněz je poměrně komplikovaný administrativní úkon, určitě je potřeba předložit cestovní pas a vízum v něm, což si směnárník okopíruje, přidá k tomu vaše telefonní číslo, podpis a třeba se zeptá i na jméno vaší babičky.
Výměna přes americké dolary vychází obvykle podstatně výhodněji než směna přes eura či jinou měnu. I u amerických dolarů bývají občas dva různé kurzy pro „novou“ verzi bankovek s velkými hlavami bez oválů a pro bankovky staré. Někdy může být problém tuto starou verzi bankovek uplatnit vůbec. Stejně tak může být problém uplatnit bankovky natržené či jinak poškozené.
Ceny v Ománu
Omán je pro turisty z Evropy poměrně levnou zemí. Největším výdajem při cestě do Ománu je letenka, vízum a půjčení auta. Jiným způsobem, než autem z půjčovny se dá po Ománu jen obtížně pohybovat. Naproti tomu ceny benzínu jsou velice mírné. Samotné cestování po Ománu tedy vychází poměrně levně.
Pokud se nespí zadarmo ve stanu na tábořištích nebo ve volné přírodě, bude další podstatnou položkou rozpočtu ubytování. V Ománu totiž neexistují levné ubytovny typu hostelů – více v kapitole Ubytování v Ománu.
Naopak příjemným překvapením mohou být ceny jídla. V levných restauracích indických či pákistánských provozovatelů se lze dobře najíst za velmi nízké ceny. Restaurace v centru Maskatu nebo u turistických míst jsou pochopitelně dražší. Ale i v centru hlavního města se lze dobře a levně najíst.
Suvenýry a nákupy
Nejtypičtějším suvenýrem, který si lze přivézt z Ománu, je beze sporu kadidlo. Kadidlo se prodává na váhu v igelitových pytlích, nebo v o něco stylovějších krabičkách. K samotnému kadidlu je ovšem nutno dokoupit kadidelnici, tedy mističku na jeho pálení a dřevěné uhlí, kterým se kadidlo zapaluje. Pokud se má jednat o suvenýr, lze doporučit sety, kde se všechny tyto potřeby včetně malého množství kadidla dají zakoupit.
Z dalších suvenýrů, které lze zakoupit na turistických trzích, lze jmenovat tradiční ománskou dýku chandžár, nebo stylovou místní keramiku. Dobrým suvenýrem mohou být i potraviny, například datle, oříšky nebo exotické koření. Pochopitelně to nejcennější, co si z Ománu můžete přivézt, jsou fotografie a nezapomenutelné zážitky.
Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.