Nepálská kuchyně - jídlo a pití v Nepálu

Nepálská jídla - Pití - Alkoholické nápoje

V Nepálu se střetává indická, čínská a tibetská kuchyně. Většina jídel je bez masa a také hodně pálivá, i když pro turisty se vaří méně kořeněné varianty. Nepálské národní jídlo je dal bhát. V Káthmándú můžete ochutnat newarskou kuchyni, do níž se řadí i různě upravené vnitřnosti buvola. Kráva je svaté zvíře, takže s hovězím se nesetkáte (až na několik restaurací v Thamelu, které ho pro turisty nabízejí). Z ovoce bývá k dostání čerstvé mango, papája, jablka či banány.

Leťte do Nepálu v dobré partě

Nepálská jídla

Každý správný Nepálec spořádá dva dal bháty denně, sedm dní v týdnu. První chod bývá dopoledne a druhý až večer. Po návratu z pole začne nepálská hospodyňka s přípravou pokrmu, ale nikam nespěchá, takže na večeři můžete čekat i několik hodin, většinou se vaří na ohni. Tento tradiční nepálský pokrm se servíruje na plechových talířích se speciálními přihrádkami pro jednotlivé přílohy.

Dal bhát

Základem je obrovská hromada rýže (bhát) v páře, k tomu pálivá čočková polévka (dal), někdy i fazole. Třetí nezbytnou součástí je tarkari, osmahlá a chilli okořeněná zelenina, podle sezóny to bývají např. brambory nebo květák. Do poslední přihrádky patří pickles, velmi pálivá naložená zelenina, to pokud by se vám náhodou zdálo, že má jídlo málo výraznou chuť.

Nepálci dal bhát jedí jednou rukou, nejprve vše smíchají dohromady a pak to do sebe nahází neuvěřitelnou rychlostí. Turisté většinou dostanou lžíci. V typické nepálské domácnosti se u jídla sedí na zemi a dostáváte přidáno, dokud neřeknete dost ("pukcha"). Nakonec můžete zdvořile jídlo pochválit: „Dalbhat mito ccha!" Pokud si vás Nepálec velmi váží, dostanete k dal bhátu maso. Bývá to nejčastěji kuře nasekané na kousíčky i s kostmi a velmi pálivě okořeněné.

Momo knedlíčky

Tibetské momo knedlíčky jsou oblíbeným jídlem i v Nepálu. Těsto je připraveno jednoduše z mouky, vody a soli. Poté je vytvarované do taštiček, které bývají plněné buď zeleninou, jačím sýrem, nebo mletým masem a vařené v páře (steamed) či ještě osmahlé na oleji (kothey). Zpravidla se podávají s omáčkou. Na ulici se paří ve speciálních obrovských hrncích s průměrem přes půl metru.

Stravování na treku

V populárních trekových oblastech už bývají menu, kromě dal bhátu je možné objednat si například smažené nudle (chowmein), jarní závitky (spring rolls), momo knedlíčky, tibetskou nudlovou polévku (thukpa), rizoto, různě upravené brambory, vajíčka nebo třeba palačinky a omelety. Někde můžete dostat speciality jako jačí steak s hranolky nebo jačí guláš či tzv. yak burger. Výborný je také jačí sýr. Chléb většinou v horách neseženete, ale nahradí ho moučné placky čapátí nebo tlustší tibetský chleba. Občas lze sehnat něco jako toustový chléb a také sladké koláče. Ceny stoupají s nadmořskou výškou. Platí pravidlo, že kde v horách spíte, tam také jíte, chodit jinam by stejně nemělo význam, protože menu bývají stejná pro celou vesnici.

Pouliční dobroty

V Káthmándú lze vyzkoušet různé smažené pouliční dobroty. Většinou je dostanete stylově zabalené do novinového papíru. Například samosa je smažená trojhranná taštička plněna pálivou bramborovou směsí. Výborné jsou též parathy, indické placky plněné zpravidla bramborovou a zeleninovou kaší, nebo například jednoduché placky čapátí připravované na ohni z mouky, vody a soli. Čapátí jsou vhodné jako příloha ke všem pokrmům.

Sladkosti

Ve městě občas narazíte na obchod s různými barevnými kostičkami a koulemi. To bývá mléčné cukroví, které je velmi sladké. Pokud se nebojíte experimentovat, další výbornou specialitou je jalebi (oranžová mřížka), osmažené těsto naložené ve sladkém sirupu, nejlepší je ještě horké. Další specialitou je German bakery, thamelské pekárny pro turisty. Nejprve vám to může připadat jako vtip, ale po dvoutýdenním treku si rádi smlsnete na výborných čokoládových koláčích a dortíčcích.

Pití

Masala chai

Výborný mléčný čaj se směsí koření lze sehnat ve městech na ulicích. Skládá se z černého čaje povařeného ve vodě a v mléce s kořením masala. Bývá to kardamon, zázvor, skořice, hřebíček a bílý pepř, čaj se hodně sladí.

Balená voda

Ve městech je lepší pít balenou vodu. Do hor je dobré si přivézt (nebo koupit v Káthmándú) dezinfekční přípravek a pít vodu z řek či pramenů. Vhodný je například Sanosil bez jakékoliv příchuti. V některých místech pod Annapurnami funguje projekt s levnou filtrovanou vodou. Často je na treku možné koupit i balenou vodu, ale cena závratně stoupá.

Z nealkoholických nápojů lze téměř všude v horách koupit coca-colu i jiné perlivé limonády. Dále různé druhy čaje – černý, mléčný, masala, zázvorový, citrónový. Káva příliš dobrá nebývá.

Alkoholické nápoje

Nepálské pivo Čhang

Domácí pivo z rýže, pšenice, ječmene nebo kukuřice. Procenta alkoholu se liší, někdy se čhang podobá spíše husté polévce, jindy může připomínat něco mezi pivem a vínem. Pije se zejména v horách a místní lidé ho s oblibou nosí na dlouhých cestách po kopcích na dočerpání energie. Některé horské hospody už čhang nabízejí za příjemnou cenu přímo v menu, ale v podstatě každá domácnost disponuje čhangem, stačí se pouze zeptat.

Rakši

Rakši je domácí pálenka z pšenice, rýže nebo kalužnice. Každá rodina má svůj osvědčený recept na tento tradiční nápoj a litry rakši tečou hlavně při velkých oslavách, jako jsou svatby a různé náboženské svátky. Pití je možné ochutnat v některých hospodách, ale nejlepší rakši dostanete, když budete pozváni na oslavu přímo domů k místním, takže takový návrh rozhodně neodmítejte.

Tongba

Tibetské pivo. Kvašené proso, které se dolévá horkou vodou a pije brčkem z obrovského dřevěného tupláku. V Káthmándú ho mají ve výborné hospůdce Small Star nebo v turistické Yak yak.

Pivo

Nejdražší položkou na celém treku se může stát pivo, jehož cena je v Nepálu vysoká i v nížinách, s nadmořskou výškou roste. Nejoblíbenější jsou značky Everest a Tuborg.

Autorkou textu je Klára Jakešová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Nepálu v dobré partě