Svátky a tradice v Nepálu

Tikka - Svastika - Smluvená manželství - Puja (pudža) - Sádhu - Lhosar - Holi - Rato Machendranath Jaatra - Gai Jaatra - Dashain - Tihar

Náboženské tradice a zvyklosti

Nedílnou součástí života jsou náboženské tradice. Lidé jsou pověrčiví a snaží si předcházet božstva mnoha různými zvyky a rituály.

Tikka

Asi nejtypičtějším znamením Nepálky či Indky je tečka na čele, tikka neboli bindi, která slouží k tomu, aby je celý den provázelo štěstí. Většinou bývá z červeného prášku, ale často můžete zahlédnout i jinak barevné nalepovací tikky, které vždy ladí k sárí a dalším módním doplňkům. Během svátků nebo obřadů nosí tikku i muži, ta je často speciální, kdy se barva promíchá s rýží. Pokud se někdo snaží tikku namalovat vám, můžete si ji nechat, pozor ale na vychytralé obchodníčky, kteří vás pak můžou žádat o peníze.

Leťte do Nepálu v dobré partě

Svastika

Zprvu vás může překvapit hákový kříž, který často spatříte na domech, chrámech nebo třeba špercích a obrazech. Je to jeden z nejstarších náboženských symbolů a „swasti“ v sanskrtu znamená štěstí. Často slouží pouze jako dekorativní prvek. V hinduismu je považována za velmi svatý a pozitivní symbol a pro buddhisty značí dharmu, univerzální harmonii. Až nacisté změnili svastiku v symbol smrti a hrůzy, nacistická svastika byla černá a pravotočivá na červeném pozadí.

Smluvená manželství

Kromě velkých měst, kde si již mladí žijí podle sebe, stále v Nepálu přetrvávají smluvená manželství. Rodiče se vždy ohlíží na příslušnost ke kastě. Místní o této tradici rádi mluví a vždy se ptají, zda je u nás zvykem „love marriage“ anebo „arranged marriage“. Dívky se zdají být s touto skutečností smířené. Ale přesto je prý v Nepálu vysoké procento sebevražd mladých žen, jejichž nový manžel odjel za prací do ciziny a ony terorizovány tchýní musí samy pečovat o jeho rodinu.

Puja (pudža)

Tento každodenní obřad rituálního uctívání božstev bývá praktikován jak v hinduismu, tak v buddhismu. Pokaždé však v jiné formě. Základem hinduistické puji je přinášení různých malých obětí soškám bohů, bývají to vonné tyčinky nebo barevné květiny. Lidé provádějí tyto rituály buď doma, nebo v chrámech, kde předají obětinu bráhmanovi. Hinduisté také cestují na poutě k posvátným řekám, kde vykonají rituální koupel. V Káthmándú je to řeka Bagmati, která se v Indii vlévá do Gangy, nejposvátnější řeky. Pojem puja je v buddhismu spojen s recitací manter, meditací, zapalováním svíček a také přinášením oběti.

Sádhu

V Nepálu často potkáte zarostlého a pomalovaného muže ovinutého oranžovým rouchem. Někdy má dlouhé dredy a vždy při sobě nese žebrací mističku. Správný hinduista má život rozdělený do čtyř etap. Ta první slouží k učení, druhá k založení rodiny a hromadění majetku, ve třetí fázi by se měl více věnovat meditaci a modlitbě a v té poslední zcela opustit zásady hmotného světa. Sádhú je tedy pojem pro asketu a žebravého poutníka, který je zaměřen pouze na dosažení mókši.

Festivaly a svátky

Nepálci rádi slaví a občas se zdá, že mají více svátečních dnů než těch pracovních. V Káthmándú snad každý týden potkáte barevný veselý průvod, ale zjistit, co a proč se vlastně oslavuje, je často nemožné. Pouze některé festivaly mají stanovená pevná data konání, převážně se ale řídí podle astrologického kalendáře. Slavnosti mají obvykle náboženský podtext, místní ale srdečně vítají diváky a fotografy a často vás pohostí a vezmou mezi sebe.

Obyčejně je dnem pracovního klidu v Nepálu sobota, zatímco neděle je běžným pracovním dnem. Úřady bývají často zavřené během svátků, zjistit však tuto informaci předem je takřka nemožné. Uklidnit vás může to, že v Thamelu (čtvrť v Káthmándú poskytující veškeré vybavení trekařům) je vše otevřeno pořád, sedm dní v týdnu, od rána až do noci.

Tibetský nový rok – Lhosar

Pokud jste zrovna v Káthmándú v únoru, vydejte se na buddhistické stúpy Boudhnath nebo Swayambhunath na oslavy tibetského nového roku. Kláštery bývají krásně ozdobené a mniši provádí pudžu (specifický rituál) a žehnají příchozím. Slavnost trvá asi tři dny a našemu roku 2013 připadne v tibetském kalendáři rok 2140. Viz Losar nebo Potala – Himálajské centrum.

Holi

Svátek barev, nebo chcete-li nepálské Velikonoce, se slaví v březnu a je to hinduistická oslava převahy dobra nad zlem. Všude na ulicích na sebe lidé sypou barevné prášky a polévají se obarvenou vodou. Můžete se zvesela přidat, ale raději nechte na hotelu hezké oblečení a fotoaparáty. Dokumentovat můžete z balkónů nebo ze střech.

Rato Machendranath Jaatra

Tento festival se slaví obvykle v dubnu před monzunovým obdobím na oslavu boha deště. Rato je jeden z hlavních božstev káthmándského údolí a jeho figurína se veze na obrovském dřevěném voze ulicemi Patanu.

Gai Jaatra

Srpnový svátek zemřelých (neboli „svátek krav“) má daleko do smutku, je plný humoru a vtipu. Každá rodina, které během roku zemřel někdo z příbuzných, se účastní průvodu a vede ulicemi krávu (tu má znázorňovat barevná konstrukce, na které je pověšený portrét zemřelého). V ten den jsou prý dveře do nebe otevřené a kráva, pro hinduisty svaté zvíře, představuje žebříček, po kterém se duše zemřelého vyšplhá k věčnému klidu nebo k dalšímu převtělení. Tento svátek by se dal přirovnat k našemu aprílu.

Dashain

Nejdůležitější a nejdelší nepálský svátek připadá na říjen, jsou to vlastně nepálské Vánoce, ale na rozdíl od nich lidé oslavují sklizeň rýže. Patnáctidenní prázdniny slouží k rodinným oslavám a návštěvám hinduistických chrámů. Tam se provádí puja („pudža“) a bohům se obětují různé věci od barevných květinových věnců a kokosů až po tisíce zvířat, to vše s cílem udobřit si bohyni Durgu.

Tihar

Tento pětidenní „svátek barev“ následuje po Dashain, koná se zpravidla v listopadu na počest Lakšmí, bohyně štěstí a hojnosti. Lidé ve svých pečlivě uklizených domácnostech rozsvěcují svíčky či žárovky, aby k nim bohyně lépe trefila. Lampičky zdobí i všechny chrámy a ulice a každý den svátku má svůj význam a patří k němu speciální rituály.

Autorkou textu je Klára Jakešová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Nepálu v dobré partě