Tradiční sporty - Dostihy - Box - Rekreace
Sport je v Irsku oblíbený, ať už je provozován aktivně nebo pasivně. Po počasí je to víceméně druhé nejčastější téma hovoru, o kterém jsou místní schopni povídat dlouhé hodiny, takže se vyplatí sledovat sportovní rubriky novin, aby byl v takových případech člověk alespoň trochu v obraze. Návštěvnost sportovních utkání je ve srovnání s tou českou podstatně větší, a to i v případech, kdy se nejedná o žádný významný zápas. K fandění pak Irové přistupují s hrdostí sobě vlastní. Často fandí celé rodiny, které kvůli svému oblíbenému družstvu neváhají ujet stovky kilometrů, aby mu vyjádřili svou podporu.
Většina sportů, které se v Irsku provádí na profesionální úrovni, je zaštiťována organizacemi s celoostrovní působností. To mimo jiné znamená, že v rámci mezinárodních utkání pak celý ostrov reprezentuje pouze jeden tým. Jedná se o takové sporty jako box, lední a pozemní hokej, veslování, kriket, irský fotbal či rugby. V rámci olympijských her si pak sportovci ze Severního Irska mohou vybrat, zda budou reprezentovat Spojené království či Irskou republiku.
Tradiční sporty
Jedním z nejoblíbenějších sportů v Irsku, který se těší i největší divácké sledovanosti, je tradiční irský fotbal (Gaelic football). Hraje se v patnáctičlených týmech a jeho cílem je získat body vstřelením gólu do soupeřovy branky. Oproti normálnímu fotbalu se liší jak vybavením, tak způsobem hry (hraje se i rukama), který je podstatně drsnější. Někdy to dokonce vypadá tak, že týmy soupeří v tom, kdo dokáže své protivníky více zranit a ne jim vstřelit branku.
Spolu s irským pozemním hokejem pro muže (hurling) a ženy (camogie) je irský fotbal zaštiťován speciální asociací (GAA = Gaelic Athletic Association), která tyto tradiční irské sporty propaguje a která také dohlíží na správné dodržování jejich pravidel. Kromě sportu se ovšem toto sdružení zasazuje o i podporu irského jazyka, hudby a tance, a to jak v Irsku, tak i ve světě.
Dostihy
Dalším sportem, který je zároveň i významnou společenskou událostí, jsou dostihy, a to jak koňské, tak psí. Stejně tak jako se v Čechách chodí třeba do kina nebo na koncerty, se v Irsku chodí na dostihy, jejichž pořádání zde má dlouhou tradici. Zlatým hřebem sezóny koňských závodů jsou každoroční červencové dostihy v Galway. Ty trvají celý týden, během kterého se konají i soutěže o nejelegantněji oblečenou divačku a nejúchvatnější klobouk. Psí dostihy nejsou až tak prestižní záležitostí, ale i tak se těší velké oblibě. Nejedna firma si například jako místo pro pořádání různých firemních večírků vybere stadion, kde se závody chrtů pořádají.
Box
Box má v Irsku poměrně dlouhou tradici, ale díky úspěchu Katie Taylorové, která na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 vyhrála zlatou medaili, se tento sport stal v Irsku ještě více populárním. Nejeden nadšenec do tohoto sportu teď sní o tom, že se z něj, podobně jako z Katie, přes noc stane nejen šampion, ale i miláček celého národa.
Sport jako rekreace
Nejhranějším týmovým sportem je v Irsku klasický fotbal. Dalšími poměrně oblíbenými sporty jsou golf, cyklistika, plavání a běh. To, že v Irsku hodně lidí běhá, neunikne snad žádnému turistovi, který ostrov navštíví. Přinejmenším v Dublinu si jistě povšimnete velkého množství běžců, a to jak v různých parcích, tak i na ulicích v centru města. Pro nadšence této aktivity jsou pak především ve Phoenix parku pořádány různé závody. Tím nejprestižnějším je dublinský maraton, který se v ulicích hlavního města koná pravidelně koncem října.
Autorkou textu je Michaela Marková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.