Lidé na Tenerife

Multikulturní společnost - Původní obyvatelé - Dnešní Kanářané

Multikulturní společnost na Tenerife

Tenerife má téměř 900 000 obyvatel, přičemž většina lidí žije na severu ostrova ve městech Santa Cruz, La Laguna, Puerto de la Cruz a jejich okolí. Na jihu ostrova je hustě obydlené okolí města Los Cristianos a oblast Adeje. Počet obyvatel na jihu Tenerife stále narůstá, protože cestovní ruch v turistických letoviscích nabízí nové pracovní příležitosti. Do oblasti tak neustále přijíždějí noví lidé, kteří mají zájem si v turismu najít práci a na ostrově se usídlit, jelikož je láká příjemné klima a uvolněná multikulturní atmosféra, která zde vládne. Bohužel ne všem se sen o pohodlném životě na ostrově věčného léta splní, takže se složení sousedů často mění.

Leťte na Tenerife v dobré partě

Zatímco na severu ostrova žijí především Kanářané, na jihu je složení obyvatelstva velmi různorodé a sídlí tam mnoho cizinců. Podle sčítání obyvatel v roce 2014 se jen 80 % obyvatel Tenerife narodilo na Kanárských ostrovech či na jiném území Španělska. Přistěhovalci pocházejí zejména z Latinské Ameriky (především z Venezuely, Kuby, Argentiny a Uruguaye) a Evropy (hlavně z Velké Británie, Německa a Itálie.) Většina přistěhovalců žije na jihu ostrova v oblastech Adeje, Arona, San Miguel a Granadilla de Arona.

Původní obyvatelé

Dnes je obyvatelstvo Kanárských ostrovů velmi multikulturní, ale nebylo tomu tak vždy. Původními obyvateli Tenerife byli Guančové, o kterých se vědci domnívají, že šlo buď o Berbery, nebo národ Berberům příbuzný, a že na Kanárské ostrovy přišli z Afriky. Guančové žili v jeskyních, a byli to vysocí lidé snědé pleti se světlými vlasy a modrýma či šedýma očima. V době, kdy na ostrov dorazili Španělé, byla jejich společnost málo vyspělá, objevili ale již hrnčířství. Ví se o nich, že pili mléko a jedli vepřové a kozí maso, máslo a ovoce. Nosili kožené tuniky a vesty z pleteného rákosí. Na stěnách byly objeveny rytiny a jakési písmo, které ale dodnes neumíme přečíst, takže toho bohužel moc o původních obyvatelích Kanárských ostrovů nevíme. Víme například to, že uznávali jednoho boha a mumifikovali své mrtvé.

Na začátku 15. století však ostrov ovládli Španělé a začali Guanče potlačovat. Guančové byli zotročeni a obyvatelé se postupně smíchali se španělskými osadníky. Mnoho dnešních Kanářanů má proto v sobě krev původních obyvatel Guančů.

Dnešní Kanářané

Jací jsou tedy obyvatelé Tenerife? Na to není jednoduchá odpověď, protože jak již bylo napsáno, obyvatelstvo je velmi rozmanité a pochází z různých koutů světa. Společného mají místní lidé především to, že jsou veselí, družní, vždy si najdou nějakou příležitost k oslavě a milují děti, ať už ty své, nebo cizí. Kanářané jsou skromní, většinou neutrácejí příliš peněz za značkové oblečení a vybavení domácnosti, ale spíše za posezení v kavárně a zábavu s přáteli. Raději si dají kávu nebo nízkoalkoholické pivo než silný alkohol, oproti jiným evropským národům pijí alkoholu málo. Většina Kanářanů jsou věřící lidé, kteří si v neděli oblečou své nejlepší šaty a vyrazí do kostela. 85 % populace jsou praktikující katolíci, okolo 12 % obyvatel jsou ateisté či nevěřící a pouze něco málo přes jedno procento obyvatel má jiné náboženství než katolickou víru.

Kanářané většinou pracují v turismu, ale jelikož na Tenerife není moc práce, zůstává mnoho matek doma, nebo pracují jen na částečný úvazek. Mají proto na děti hodně času a věnují se jim. Na Tenerife má stále mnoho lidí pracujících ve službách pracovní dobu rozdělenou na ráno 10:00–14:00 a večer 17:00–20:00. Odpoledne si po obědě odpočinou a pak jdou zase do práce. Večer se obvykle chodí na náměstí, kde je také dětské hřiště. Rodiče a prarodiče se na náměstí posadí do stínu, baví se a hlídají děti, které si na hřišti hrají až do noci. Náměstí je centrem dění ve městě a často se na něm konají různé oslavy a koncerty, kam je vstup zdarma.

Autorkou textu je Kamila Tkadlecová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Tenerife v dobré partě