Park Gorkého - Park na Vrabčích horách - Izmajlovský park - Kolomenskoe - Caricyno - Park Sokolniki
Park Gorkého
Chcete-li načerpat trochu sil v zeleni uprostřed Moskvy a trochu se pobavit, zajděte si třeba do parku Gorkého. Je to oblíbené místo pro odpočinek i sportovní vyžití pro mnoho Moskvanů. V létě to tu žije a lidé se baví naplno. Hrají na kytaru, zpívají, pijí, hrají šachy, cvičí aerobic a také tu s trochou štěstí potkáte i krasobruslaře na kolečkových bruslích, kteří hází jednu piruetu za druhou.
V zimě místní chodníčky zmizí pod vrstvou umělého ledu. Jedná se o největší kluziště s umělým ledem v Evropě, jehož plocha je větší než 18 000 m² a je v provozu až do teploty +15 °C. Velice dobře zde funguje půjčovna bruslí. Za zmínku ještě stojí centrum moderní kultury Garáž, kde najdete expozice věnované např. zajímavé a pestré historii parku. Internetové stránky parku Gorkého mají i anglickou verzi.
Park na Vrabčích horách
Poklidnějším parkem je park na Vrabčích horách. V tomto parku nehledejte nic extra zajímavého, ale převážně tu najdete klid, stromy, dětské atrakce a místo pro romantickou procházku kolem řeky Moskvy. Zajímavý výhled však skýtá jedna z nejhezčích moskevských vyhlídek na město nad parkem, tzv. smotrovaja plošadka. Kousek od ní se nacházejí dva skokanské můstky, starší sedačková lanovka a dokonce i lyžařský svah.
Na vyhlídce je možné nakoupit spoustu suvenýrů, rychlé občerstvení a převážně o sobotách zhlédnout desítky svateb. Jedna z tradic ruských svateb je objíždění zajímavých a pro novomanžely důležitých míst města a vyhlídka na Vrabčích horách mezi nimi nesmí chybět.
Z vyhlídky máte výhled na město jako na dlani. Zleva uvidíte moderní čtvrť, tzv. Moskva city, zahlédnete několik výškových budov, tzv. stalinských vysotek, nalevo v dáli zahlédnete nejvyšší vysílač v Moskvě Ostankino, v centru se zaleskne zlatá kupole chrámu Krista Spasitele, uvidíte věže Kremlu, vpravo uvidíte dvě bílé budovy se zlatým vrchem, které jsou ruskou Akademií nauk (tzv. „mozek Ruska“) a těsně před vámi hned za řekou je olympijský stadion Lužniki, jedno z dějišť LOH v roce 1980. Kousek za stadionem můžete také zahlédnout červenobílé zdi Novoděvičího kláštera.
Izmajlovský park, nákup suvenýrů
Izmajlovský park se svou plochou 1 534 ha je jedním z největších a nejklidnějších parků v Moskvě. Je tu krásná příroda, březové lesíky, louky, rybníky, ale i turistické atrakce. Za zhlédnutí stojí i kýčovitý izmajlovký hrad. V létě si tu můžete půjčit kolo, v zimě běžky a také si zabruslit na kluzišti s umělým ledem.
Spousta turistů sem míří za suvenýry, protože nikde v Moskvě je nenajdete za tak příznivé ceny (až několikanásobně levnější než v centru) jako právě zde, na Izmajlovském šosé. Tržiště je lehce dostupné od stanice metra Partinzanskaja. A jelikož většina prodejců na tržišti mluví pouze rusky, určitě si s nimi při nákupech hezky „pogovorite po-russky“.
Kolomenskoe
Zelenou linkou metra se můžete vydat na Kolomenskoe, v rušném městě jakýsi ostrůvek klidu a zeleně. Sem chodí Moskvané odpočívat, čerpat energii, procházet se a v září, když uzrají jablka v místním obrovském sadu, sem chodí na jablíčka. Setřást, shodit, sundat třeba pomocí pet lahve zavěšené na dlouhém klacku, nasbírat a zavařit. V létě se tu koná spousta výstav, festivalů, koncertů pod širým nebem a v říjnu trh medu. Nabízí se odsud také hezký výhled na řeku Moskvu a v dáli zahlédnete spoustu paneláků. Tady to však vypadá, jako by se tu opravdu zastavil čas.
Toto místo již od nepaměti vyhledávali i carové k odpočinku či lovu. Velké slávy se mu dostalo za vlády Alekseje Michajlova, který si tu nechal mezi lety 1560–70 postavit tzv. osmý div světa – nádherně zdobené dřevěné sídlo s 270 komůrkami a 3 000 okny. Tato rezidence tu byla na odiv přes sto let, než ztrouchnivěla. Nedávno bylo sídlo zrekonstruováno, ale postaveno nikoliv na jeho původním místě, kde jsou základy zachovány jako historická památka, ale až o pořádný kus dále na konci parku. Další památkou dřevěné architektury je domek Petra I. dovezený z Archangelska, ve kterém Petr bydlel, když dohlížel na stavbu lodí.
Místní dominantou a perlou zapsanou i na Seznamu světového dědictví UNESCO je sněhobílý chrám Kostel Nanebevzetí se stanovou střechou a výškou 63 m. Stavbou kostela nechal oslavit velkokníže Vasilij III. (viz Novoděvičí klášter) v roce 1530 narození svého dlouho vytouženého syna, který se později zapsal do dějin jako Ivan Hrozný. Ve své době se jednalo o naprosto průlomové dílo v ruské architektuře, protože právě touto cihlovou stavbou začali ruští architekti poprvé napodobovat tvary dřevěných staveb. Zkušenosti, jež zde načerpali, využili o 25 let později při stavbě chrámu Vasila Blaženého na Rudém náměstí. Na střeše chrámu je také prostor pro strážného, který tady kdysi sledoval potenciální nájezdy nepřátel a mohl s předstihem pomocí ohňových signálů varovat stráž na zvonici v Kremlu. Kostel Nanebevzetí je nejstarší dochovanou místní památkou.
Ostatní stavby v Kolomenském parku jsou o něco mladší (např. brána Krista Spasitele a kostel Matky Boží Kazaňské, kde se dodnes pravidelně konají bohoslužby, pochází ze 17. století).
Caricyno
Caricyno je oprávněně jedním z nejoblíbenějších parků v Moskvě, přesto se o něm turistické průvodce nezmiňují moc často. Dostanete se sem snadno od metra s nepřekvapivým názvem Caricyno a hned u vchodu do parku vás v letním období uvítají zpívající fontány a záhony plné rozkvetlých květin. V zimě pak třeba běžkaři na místních rybníčcích a v jejich okolí nebo šachisté na lavičkách anebo hráči hrající volejbal na sněhem pokrytém hřišti.
Dominantou parku je letní sídlo Kateřiny Veliké, která si zde vysnila stavbu podobnou letnímu paláci v Petrohradě. Stavbou díla pověřila jednoho z nejproslulejších architektů té doby Vasilije Blaženova, který zde v letech 1779–85 vytvořil opravdu pohádkový palác. Avšak netrefil se do vkusu carevny, a tak bylo sídlo několikrát přestavováno. Chodby byly příliš úzké, na fasádě příliš mnoho ornamentů, sály málo prosvětlené, někde toho bylo moc, někde zase málo a tak dále. Architekt upadl v nemilost a v projektu pokračoval Kazakov. Práce na sídle byly pozastaveny po smrti Kateřiny v roce 1797. Objekt byl téměř zničen za druhé světové války a poté byl skoro zázračně opraven a zrekonstruován. V dnešní době zde můžete zhlédnout spoustu zajímavých expozic v místním muzeu, obzvláště zajímavá je prezentace věnovaná stavbám a přestavbám sídla dle rozmarů Kateřiny Veliké.
Park Sokolniki
Od 16. století zde byli chováni sokoli a odsud tedy pochází název parku i celé oblasti, která se nachází v severovýchodní části Moskvy. Park Sokolniki žije sportovně (možnost půjčení sportovního vybavení) i kulturně. V každém ročním období zde na výstavních plochách probíhají zajímavé výstavy a festivaly – např. výstava monumentálních ledových soch v zimě či výstava soch z písku v létě, výstava psů, bot, výstava moderních technologií či např. festival těhotných.
Autorkou textu je Pavla Tomášková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.