Bizarní pískovcové pohoří vystupuje jako hradba z travnaté planiny Horombe, která se v okolí rozprostírá zdánlivě do nekonečna. Pískovec vymodelovala voda do četných kaňonů, stěn a skalních věží. Díky členitosti krajiny vzniklo v Isalu množství malých nik či enkláv s dosti odlišným mikroklimatem, takže pár desítek metrů od sebe tu najdeme jezírka s okolní podmáčenou půdou na straně jedné a nehostinnou písečnou poušť na straně druhé. Rozmanitost krajiny se pak odráží i v rozmanitosti živé přírody, která je neobyčejně bohatá (ostatně biologicky chudé místo na Madagaskaru snad není).
Isalo se zapsalo i do historie prvních průzkumných cest Evropanů na Madagaskar. Již roku 1527 (tedy jen 27 let po objevení Madagaskaru Evropany) ztroskotala u jihozápadního pobřeží portugalská loď. Zachránilo se asi 600 mužů, ale většina z nich záhy zemřela na nemoci nebo byla zabita domorodci. Malá skupina však pronikla hluboko do vnitrozemí, až do skalního města Isalo, kde se po nějaký čas ukrývala. Dodnes tu jedna jeskyně nese jméno La grotte des Portugais. Zajímavé je, že tatáž jeskyně je dějištěm četných malgašských legend a pohádek, ačkoli je to jen nevýrazná díra do země.
Dnes je Isalo jedním z nejznámějších národních parků Madagaskaru. Díky odlehlosti a výjimečnosti biotopu tu najdeme mnoho endemických druhů flory a fauny. Vyšší partie pohoří jsou suché, a proto tu rostou hlavně sukulentní rostliny (pachypodia, aloe ad.). Hluboce zařízlé kaňony skrývají jiný svět – vlhký prales s žábami, které nežijí nikde jinde na světě. A zde ve stínu žije také několik druhů lemurů. V některých místech již přivykli turistům a je možno je pozorovat opravdu zblízka.
Pro českého návštěvníka je zajímavý strom jménem tapie. Roste zde velmi hojně roztroušen v savaně. Jeho latinské jméno Uapaca bojeri odkazuje k českému zahradníkovi a botanikovi Václavu Bojerovi, který pobýval na Madagaskaru ve třicátých letech 19. století. Jako jeden z prvních přírodovědců pronikl i do nitra ostrova, kde sbíral rostliny a popsal velké množství nových druhů. Stal se také přítelem krále Radamy.