Avignon

Avignon můžete navštívit v rámci zájezdu Provence

Avignon je téměř stotisícové hlavní město francouzského departmentu Vaucluse. Leží na levém břehu řeky Rhôny, která tvoří hranici regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur (PACA). Za řekou, směrem na západ, leží sousední region Languedoc-Rousillon. Historické centrum města včetně Papežského paláce, katedrály a mostu Saint-Bénézet bylo v roce 1995 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Historie Avignonu

Město zvané Avennio existovalo už v časech Galů, později se stalo kvetoucí římskou kolonií. Po pádu římské říše padlo do rukou barbarů – nejprve Burgundů, poté Franků. Ve 13. století se město stalo, stejně jako celá Provence, majetkem mocného šlechtice Karla z Anjou.

Stále rostoucí moc francouzského království vyvrcholila za vlády krále Filipa IV. Sličného, který dosáhl toho, že se stal Avignon od roku 1309 sídlem papežů. Sídlilo tu celkem sedm papežů, než se v roce 1377 vrátil Řehoř XI. do Říma. Pak nastalo v církvi schizma, jeden papež sídlil v Římě, ale zvolen byl i protipapež, který zůstal v Avignonu. Schizma skončilo až v roce 1403, takže celkem trvalo papežské období necelých 100 let.

Italský malíř Simone Martini ze Sieny založil v této době tzv. avignonskou malířskou školu, která pak existovala až do 18. století. Ve stejné době jako papežové, tedy ve 14. století, tu žila také rodina Francesca Petrarcy, který tu obdržel nižší svěcení a potkal tu svou životní lásku Lauru. V roce 1374 tady zemřel (a je pochovaný) český kazatel Jan Milíč z Kroměříže. Francii se Avignon vrátil až v době Francouzské revoluce v roce 1791, do té doby byl stále v rukou hlavy katolické církve.

Avignonský most

Město se proslavilo také písní Sur le Pont d'Avignon, která popisuje lidový tanec a vztahuje se k mostu Saint-Bénézet (známému díky této písni spíše jako Pont d´Avignon, tedy Avignonský most). Pochází už z 15. století, ale zpopularizoval ji teprve skladatel Adolphe Adam, který ji použil ve své komické opeře v polovině 19. století.

Text písně ve francouzštině

Sur le Pont d’Avignon

L'on y danse, l'on y danse

Sur le Pont d’Avignon

L'on y danse tous en rond

Text písně v češtině

Avignon tam je shon, tam na mostě všichni tančí.

Páni tančí takhle… A pak zase takhle…

Avignon tam je shon, tančí celý Avignon.

Dámy tančí takhle… A pak zase takhle…

Zajímavosti a památky Avignonu

Avignonské Staré město je dodnes celé obepínáno hradbami. Hlavní třídou Starého města je ulice Rue de la République navazující na Cours Jean Jaurès. Rue de la République končí na náměstí Place de l´Horloge, které sousední s Place du Palais, kde najdete hlavní památky.

Papežský palác (Palais des Papes) – původní sídlo biskupa si zvolil za svoji rezidenci papež Jan XXII. (1316–34) a ten také začal s rozšiřováním objektu a s přístavbami. Ve stejném duchu pokračovali i jeho dva nástupci (Benedikt XII. a Klement VI.) do konce první poloviny 14. století, další papežové dělali už jen drobné úpravy. Monumentálně vyhlížející palác byl zamýšlený jako pevnost, což je na jeho vzhledu patrné. Je postavený v gotickém stylu s mnoha lomenými oblouky, pilíři ve stěnách a výraznými věžemi.

Prohlídka interiéru stojí za to, i když se z původního vybavení zachovalo jen několik fresek a soch. Působivý je totiž i dojem z prostoru. K vidění je tu Starý palác (Vieux Palais), Nový palác (Palais Neuf), Papežská věž, Pokladnice a několik kaplí. Zachovalé fresky jsou dílem italských umělců, zejména Simone Martiniho a Mattea Giovannettiho. V ceně vstupného je audioprůvodce, který vás provede jednotlivými sály.

Notre-Dame de Doms – katedrála leží na sever od paláce. Původní stavba vznikla už ve 12. století v románském stylu, ale v pozdějších staletích byla několikrát pozměněna. V 19. století byla přidána i obrovská zlatá socha Panny Marie. Na oblouku a štítu hlavního portálu se zachovaly zbytky Martiniho fresek. Uvnitř najdete mj. náhrobek papeže Jana XXII.

Rocher des Doms – skalní ostroh, který stoupá od Papežského paláce na sever a pak prudce klesá k řece Rhôně. Tady se nachází příjemný park a je odtud pěkný výhled na řeku s mostem St-Bénézet, na dva ostrůvky (Barthelasse a Piot) a také na druhý břeh, kde stojí městečko Villeneuve-lès-Avignon. Najdete zde i sluneční hodiny, na kterých můžete odečítat čas ze svého vlastního stínu.

Petit Palais (Malý palác) – gotická budova ze 14. století, dříve sídlo biskupa. Dnes je tu muzeum s malířskými sbírkami středověkých italských mistrů a avignonské malířské školy. Nejznámější je Boticelliho obraz Madona s dítětem.

Musée Calvet – nejvýznamnější muzeum města se pyšní sbírkami obrazů provensálských mistrů. Dále jsou tu ukázky francouzského malířství 16. až 19. století.

Musée Lapidaire – je věnováno římským a kelto-římským archeologickým vykopávkám.

Městské hradby – nechal vybudovat papež Inocenc VI. v letech 1359–70. Obklopují celé Staré město v délce necelých 5 km. V nepravidelných odstupech je do hradeb zařazeno osm bran a 39 věží.

Pont St-Bénézet – most nazvaný podle svatého Benedikta (provensálsky Bénézet) je více známý jako Pont d´Avignon (Avignonský most). V roce 1177 dostal pastýř Benedikt podle legendy od andělů úkol, aby postavil most přes Rhônu. Vrchnost a měšťanstvo z Avignonu ale byly proti. Aby je Benedikt přesvědčil, zvedl obrovský úlomek skály, což bylo považováno za boží znamení, a zasadil ho do základů budoucího mostu. Most klenoucí se přes obě ramena řeky a ostrov Île de la Barthelasse byl nakonec postaven během pouhých osmi let. Bylo velmi nákladné most udržovat, protože se při povodních často zřítil. Nakonec byl opuštěn a zůstaly z něj pouze čtyři oblouky z původních 22.