Pohoří Raxalpe se rozkládá na hranici rakouských spolkových zemí Dolní Rakousy a Štýrsko. Díky dostupné vzdálenosti od Vídně (cca 80 km) je také přezdíváno Wiener Hausberge („místní vídeňské hory“). Oficiální název pohoří je Rax, používá se ale i zažitý název Raxalpe, který najdeme také na starších mapách. Masiv měří více než 13 km od jihozápadu k severovýchodu a jeho rozloha lehce přesahuje 34 km2.
Reliéf
Pohoří Rax je jedním ze dvou stejnojmenných horských masivů skupiny Rax-Schneeberg. Od vrcholu Schneeberg (2 076 m) jej odděluje malebné údolí Höllental (Pekelné údolí). Sever masivu pozvolna klesá do mnohem nižších Gutensteinských Alp, jih zase přechází do zvlněné krajiny poblíž města Mürzzuschlag.
Vzhledem k nadmořským výškám, které většinou nepřesahují 2 000 m, připomíná reliéf Raxalpe spíše Nízké Tatry než Alpy. Jeho strmá úbočí ohraničují náhorní plošinu, která je pokrytá rozlehlými alpskými loukami. Masiv je tvořen stabilním a jemně strukturovaným vápencem, jehož původ lze hledat v druhohorách, přibližně před 230 miliony let. Jižní okraj Raxu tvoří předěl mezi Severními vápencovými Alpami a Centrálními krystalickými Alpami.
Nejvyšší hora se jmenuje Heukuppe (v překladu „stoh“), je vysoká 2 007 m a leží na území Štýrska. Údolím Höllental protéká řeka Schwarza. Ta spolu s řekou Pitten pokračuje od rakouské obce Bad Erlach jako Litava (Leitha), která je přítokem Dunaje.
Města
Největším sídlem na úbočí Raxu je městys Reichenau an der Rax (cca 2 600 obyvatel). Mezi další vesnice patří např. Kaiserbrunn, Hirschwang an der Rax, Edlar an der Rax, Altenberg an der Rax či Prein.
Přírodní bohatství
V rámci soustavy Natura 2000 spadá Rax do evropsky významné lokality známé jako „Severovýchodní hraniční Alpy“ (Hohe Wand-Schneeberg-Rax). Dále sem zasahuje chráněná krajinná oblast Rax-Schneeberg v Dolním Rakousku a ve Štýrsku pak chráněná krajinná oblast Veitsch-Schneealpe-Raxalpe a přírodní park Mürzer Oberland.
Historie
Oblast Raxalpe má dlouhou horolezeckou tradici. První známý alpinistický výstup zde absolvoval už v roce 1575 Charles de l'Écluse, jeden z vídeňských botaniků, kteří sem pořádali průzkumné výpravy. Především je ale pohoří Rax považováno za místo vzniku vídeňské alpské školy. Místní horský vůdce a fotograf Fritz Benesch byl historicky významným průkopníkem dělení lezeckých cest a stezek. V roce 1894 definoval první klasifikaci obtížnosti cest v Alpách. Beneschova stupnice měla sedm úrovní od nejtěžšího stupně I po nejlehčí stupeň VII.
V roce 1896 v oblasti Raxu došlo v důsledku sněhové laviny ke třem tragickým úmrtím, což inspirovalo založení Alpského záchranného výboru Vídeň – první horské záchranné služby na světě.
Na přelomu 19. a 20. století zde byla díky vzrůstající oblibě turistiky vybudována nejen řada horských tras, ale také horských chat. O jejich vznik se zasloužily rakouské alpské svazy a milovníci přírody. Jména některých z nich dodnes připomínají éru rakouského císařství, např. Habsburghaus (Habsburský dům), Karl-Ludwig Haus (Dům arcivévody Karla Ludvíka) nebo Ottohaus (podle arcivévody Oty Františka Rakouského). Ottohaus byl častým místem pobytu Sigmunda Freuda a dá se tak s nadsázkou považovat za rodiště psychoanalýzy. Stejně tak byl Rax oblíbenou horolezeckou oblastí jeho následovníka Viktora Frankla (rakouský neurolog a psychiatr), který měl dlouhodobě rezervovaný pokoj na chatě Berggasthof. Jeho jméno nese několik lezeckých cest a také ulice v Reichenau.
Raxalpe je také místem, kde byla v roce 1926 vybudována první lanovka v celém Rakousku – Raxseilbahn. Tato kabinová lanovka o délce 2 160 m vede z vesnice Hirchwang na severovýchodním úpatí hor až do výše 1 547 m (výškový rozdíl 1 017 m).
Zajímavé objekty
Raxkirche – malá kaple asi 200 m od chaty Karla Ludvíka je památkou na horolezce zraněné v horách. Kostelík byl postaven podle plánů architekta Edmunda Zachera a v roce 1936 byl slavnostně vysvěcen.
Památník hrdinů – nejvýše položený památník v Raxu stojí od roku 1926 na vrcholu Heukuppe a nese tento nápis: „Na památku členů rakouského turistického klubu, kteří zemřeli ve světových válkách 1914 až 1918 a 1939 až 1945 pro svou vlast, a pro ty, kteří zemřeli v horách."
Památník Fritze Benesche – asi 50 m jižně od Ottovy chaty byl v roce 1931 vystavěn pyramidový pomník s pamětní deskou alpinisty a fotografa Dr. Fritze Benesche, autora horské klasifikační stupnice.
Památník Daniela Innthalera – jižně od Habsburského domu stojí další památník z 20. let jako vzpomínka na Daniela Innthalera, horského vůdce, který jako první vystoupal po severní straně Planspitze (1885).
Jahnův kříž (Karl-Jahn-Marterl) – byl vztyčen na místě, kde zemřel ve sněhové bouři roku 1919 Karl Jahn, nájemník cca 250 m vzdáleného Habsburského domu.
Pamětní deska na vyhlídce Höllental – byla v roce 1910 věnována Hedvice Kronich, manželce Camilla Kronicha, nájemce chaty Otto-Schutzhaus (dnes Ottohaus).
Türkensturz – zřícenina tureckého hradu nad ferratou Pittentaler Steig.
Sportovní vyžití
Raxalpe je rájem pro outdoorové nadšence. Je prošpikováno přehledně značenými turistickými trasami. Na jeho snadno přístupných, ale zároveň strmých stěnách vzniklo mnoho zajištěných cest (via ferrat, zde zvané Klettersteige) s různými stupni obtížnosti. Nechybí žebříky, traverzy ani skalní úseky s krásnými výhledy. K nejoblíbenějším patří ferraty na stěnách Preinerwand (1 783 m) a Großes Höllental (1 620 m). Ferratoví nováčci se mohou „otrkat“ na hřišti s šesti cvičnými trasami poblíž chaty Weichtalhaus. Na své si v Raxu přijdou také milovníci zimních sportů, zejména běžkování, sněžnic (výhodná náhorní plošina s malým převýšením), skialpinismu a freeridingu, nachází se zde také dva lyžařské vleky.
Fauna a flóra
Alpské louky pokrývající náhorní plošinu připomínají na jaře a v létě rozkvetlou zahradu. Najdeme tu vzácnou protěž alpskou, různé druhy hořců, zvonků, pryšců, prvosenek a stovky druhů dalších rostlin. Mezi endemity patří např. rutovník, hvozdík alpínský, mák Burserův či dřípatka rakouská. Pro velkou část skalních stěn je typický borový porost. Ze zvěře lze často zahlédnout stáda kamzíků, sviště, ještěrky a dravé ptáky.
Kuchyně
Na chatě Ottohaus můžete ochutnat například legendární dřevorubeckou pečeni „Holzfällerbraten“, chata Neue Seehütte je zase vyhlášená svým tvarohovým štrúdlem (Topfenstrudel). Mezi další sladké speciality patří klasický alpský desert zvaný Kaiserschmarrn (císařský trhanec) a také Germknödel, nadýchaný knedlík plněný povidly, který se sype cukrem a mákem a polévá rozehřátým máslem. Z dalších jídel lze doporučit hovězí vývar se špekovým knedlíkem, guláš, vepřový řízek apod.