Druhé největší město Korsiky (po Ajacciu) má asi 44 tisíc obyvatel a je hlavním městem departementu Haute-Corse, jednoho ze dvou korsických departmentů. Leží na severovýchodě ostrova blízko poloostrova Cap Corse. Jen 50 km od Bastie se nalézá ostrov Elba, cca 90 km je vzdálena italská pevnina. Město leží mezi horami a mořem, nad ním se tyčí 960 metrů vysoká hora Serra di Pignu.
Bastia je ekonomicky dynamičtější než jeho věčný rival Ajaccio a není tak závislá na cestovním ruchu. Místní přístav přepraví ročně téměř dva miliony lidí a tento ukazatel ho ve Francii řadí na druhé místo hned za městečko Calais u kanálu La Manche.
Historie
Před příchodem Janovanů na Korsiku stálo na místě Bastie už od římských dob město zvané Cardo. Bastia byla založena v roce 1372. Janovský guvernér tehdy sídlil v Biguglii, tedy o něco jižněji, na špatně bráněném a malárií zamořeném místě. Rozhodl se proto na skalním výběžku vybudovat pevnost (bastiglia). Odtud pochází název města, které se později stalo centrem janovské vlády a sídlem guvernéra. V roce 1794 dobyl Bastii britský admirál Nelson a město se na dva roky stalo sídlem britského místokrále. Napoleon přesunul v roce 1811 hlavní město do Ajaccia, což Bastii velmi uškodilo.
V roce 1943 se tu stal jeden z nejkrutějších omylů druhé světové války. Američané začali bombardovat město ve chvíli, kdy už byli všichni italští a němečtí vojáci pryč a lidé už na ulicích oslavovali své osvobození. Několik jich zemřelo a bylo zničeno mnoho budov. Dost aktivní jsou tu korsičtí nacionalisté, v minulých desetiletích se tu událo hodně pumových útoků a politických vražd. A aby toho nebylo málo, k tragédii došlo také v roce 1992, kdy se zřítila tribuna fotbalového stadionu při pohárovém utkání proti Olympique Marseille. Místní klub, Sporting Club de Bastia, je jinak špičkovým mužstvem.
Bastia - zajímavosti a památky
Place St-Nicolas – 300 metrů dlouhé náměstí z 19. století je lemované palmami a kavárnami. Stojí tu socha Napoleona, s nímž neměla Bastia nikdy jednoduchý vztah. Bonaparte je tu oblečen do tuniky římského císaře a hledí směrem k místu svého prvního exilu, jen 50 km vzdálenému ostrovu Elba. V obchodě „Mattei“ se prodává mj. značkový aperitiv Cap Corse.
Place de l´Hôtel de Ville (radniční náměstí) – je dějištěm farmářských trhů, které se tu konají o víkendech (8–13 hodin).
Terra Vecchia – je nejstarší část města. Najdete tu dvě barokní kaple: Chapelle St-Roch a Chapelle de l´Immaculée Conception. Druhá jmenovaná sloužila jako sídlo anglo-korsického parlamentu během dvou let vlády anglického místodržitele Gilberta Elliota. Trůn byl zamýšlen pro korunovaci anglického krále Jiřího III.
Église St-Jean Baptiste – kostel svatého Jana Křtitele je se dvěma zvonicemi dominantou Bastie. Je to původně barokní kostel z roku 1636, který byl přestavěný ještě v rokokovém stylu.
Vieux Port – starý přístav je poměrně malebná a často fotografovaná část města, i když právě domy u přístavu se staly obětí bombardování za druhé světové války.
Terra Nova (citadela) – se tyčí na útesu nad starým přístavem. Do citadely se dostanete přes náměstí Place du Donjon, nazvané tak podle kruhové věže, která byla součástí opevnění a sloužila jako vězení. Janované zde např. čtyři roky věznili Sampiera Corsa, korsického bojovníka proti janovské vládě.
Palais des Gouverneurs (Palác guvernérů) – za vlády Janova sídlo korsického místodržitele a biskupa. V současnosti je v něm Etnografické muzeum, kde se mj. nachází velitelská věž slavné ponorky Casabianca, která dodávala za druhé světové války korsickým odbojářům (makistům) zbraně, munici a tajné agenty.
Église Ste-Marie – kostel z 15. století sloužil původně jako korsická katedrála, a to až do roku 1801, kdy bylo biskupství přeneseno do Ajaccia. Dva roky tu strávil jako malé dítě spisovatel Victor Hugo, jehož otec zde byl generálem vojenské posádky.
Église Ste-Croix – je pojmenovaný podle vysoce uctívaného černého krucifixu, který údajně vytáhl rybář z moře v roce 1428.