Jak se vybavit na treking v horách

Chystáte se do hor s batohem na zádech? Pak byste si měli řádně promyslet, co s sebou na trek vezmete, neboť každá věc navíc se pěkně pronese. Navíc se můžete setkat s různými výzvami v podobě rozmarů počasí a náročného terénu. Abyste vše ve zdraví zvládli, vrátili se s úsměvem a hromadou krásných vzpomínek, věnujte pozornost výběru vhodného vybavení, správně vrstveného oblečení a kvalitní a pohodlné trekové obuvi.

Bez dobře vybraného batohu to nepůjde

Bágl, torna, batoh, kletr. Věc, bez které se na túru do hor rozhodně nemůžete vydat. Právě v tomto zavazadle totiž ponesete vše, co po dobu výpravy budete potřebovat. Batohů je na trhu spousta, liší se nejen velikostí. Jak vybrat ten pravý?

  • Nejdůležitějším parametrem je velikost, která se odvíjí od toho, na jak dlouho se do hor vydáváte. Na jednodenní túru vám postačí menší batoh, na vícedenní si s ním nevystačíte. Obecně platí, že na jednodenní túru vám stačí batoh do 30 l, na vícedenní túru s přespáním na chatách batoh do 50 l. Když si nesete jídlo i spaní, potřebujete batoh nad 60 l.
  • Ujasněte si, kolik do batohu chcete a můžete investovat. Cenu berte při výběru v potaz, na druhou stranu si uvědomte, že si ho nekupujete jen na jednu túru.
  • Kolik batoh váží a jaké snese zatížení? U batohu na treking v horách jistě oceníte možnost navýšení kapacity batohu.
  • Chybět by neměl bederní pás, vyjímatelné výztuhy, nastavitelný zádový systém, nastavitelné ramenní popruhy a hrudní popruh, kompresní pásky a balanční popruhy. Jedině tak eliminujete riziko bolesti zad.
  • Zaměřte se i na kvalitu materiálů, přezek, zipů, spon apod. Víte, že se vám s nimi musí dobře manipulovat i v rukavicích?
  • Co u batohu ještě potřebujete? Uzamykatelné zipy, vak na vodu, poutko, přihrádku na foťák, malé i velké kapsy nebo něco jiného?

Co v batohu nesmí chybět?

Obsah batohu se odvíjí od toho, zda plánujete přespávat na chatách nebo nocovat v přírodě. I když ale máte naplánované noclehy v chatě, na alternativu postele a spacák nezapomínejte. Hory jsou nevyzpytatelné a klidně se může stát, že k chatě prostě nedojdete. Hodit se tak může bivakovací vak, spacák i samonafukovací karimatka.

Dál by v batohu nemělo chybět oblečení, mapa, čelovka, multifunkční nůž, cestovní lékárnička, trekové hole, sluneční brýle, opalovací krém, repelent, powerbanka, kompas, hodinky a samozřejmě doklady.

Co si na výpravu do hor obléknout?

Obléknout se na výpravu do hor může být docela oříšek. Nikdy nevíte, jaké počasí vás čeká, co vás překvapí. Když přijde na to, co si máte vzít na sebe, je základním pravidlem vrstvení.

  • První vrstvou, která je v přímém kontaktu s kůží, je funkční prádlo. To udrží povrch těla v suchu, rychle schne a nepřijímá pachy. Když ho na sebe obléknete, skoro byste o něm neměli ani vědět. Vsadit můžete na syntetické tkaniny, které pot sice rychle odvedou, ale mohou i nepříjemně studit, nebo na přírodní vlákna, třeba merino vlnu.
  • Druhá vrstva nás má udržet v teple. Měla by dobře izolovat a zadržovat teplo vyrobené naším tělem, zároveň ale i dýchat. I v tomto případě můžete volit mezi syntetikou nebo přírodními materiály s vyšší gramáží.
  • Třetí vrstva nás chrání před větrem, odvádí od těla pot a chrání ho před nepříznivým počasím. Řeč je o softshellu, který odolá vzdušnému proudění, je i vodoodpudivý. Vybírat můžete mezi membránovým a nemembránovým. Membránový softshell ochrání proti větru i dešti, o něco hůř ale dýchá. Nemembránový odolá větru a perfektně dýchá, poradí si i s lehkou přeháňkou.
  • Další vrstvu tvoří svršky, které brání prochladnutí. Na tlusté bundy zapomeňte, přednost dejte lehkým nebo péřovým bundám, vhodné jsou i syntetické svetry.
  • Když se zatáhne a z oblohy začnou padat dešťové kapky nebo sněhové vločky, přichází na řadu pátá, nepromokavá vrstva.
  • Na nohy patří funkční ponožky a turistické prodyšné ale neprofouknutelné kalhoty.
  • Na hlavu lehká čepice nebo Buff šátek.
  • Tenké rukavice na ruce.

Jak vybrat trekové boty?

To, jak si celý výlet užijete, hodně závisí na vybrané trekové obuvi. Turistické boty vám totiž poskytnou nejen oporu a stabilitu v terénu, ale i při nošení batohu. Vybírejte je podle náročnosti trasy a povahy terénu, v každém případě ale musí být pohodlné. O otlaky a puchýře určitě nestojíte, stejně jako o odřené kotníky. Jaké boty tedy zvolit?

Na velikosti záleží

Když přijdete do obchodu, vyberete si vzhled boty a pak hledáte vhodnou velikost. Jinak tomu není ani u trekové obuvi, v jejím případě ale musíte počítat s tím, že během výšlapu vám noha trochu oteče. Z toho důvodu je lepší turistickou botu vybírat odpoledne, kdy už je noha po celém dni unavená a lehce nateklá. Pokud je v prodejně terénní trenažér, zkuste si na něm i výšlap do kopce.

S výběrem nepospíchejte, klidně vyzkoušejte několik modelů a sáhněte po tom, ve kterém se cítíte nejlépe.

  • Špička by měla být dostatečně široká, aby svaly u nohou mohly odpočívat.
  • Důležitá je i podpora klenby.
  • Dobrá přilnavost u kotníku a na patě pomůže zabránit vzniku puchýřů.
  • Prsty na noze by se při chůzi z kopce neměly dotýkat přední části boty.
  • Materiál vybírejte tak, aby byl voděodolný a zároveň prodyšný.

Víte, že při výběru boty platí, že čím je těžší terén, tím tužší by měla být podrážka boty a pevnější bota? Na lehký výšlap si vystačíte s pevnější obuví, do náročného terénu už potřebujete vysoké pohorky.

Doplňte je ponožkami

Stejně důležitý, jako výběr obuvi, je i výběr ponožek. Ty by měly být kvalitní a vyrobené buď z vlny nebo kombinace vlna-syntetická směs. Na bavlněné ponožky v tomto případě raději zapomeňte, neodvádí od pokožky vlhkost a často stojí za vznikem puchýřů. Sehnat lze i 100% voděodolné ponožky ideální do jakéhokoliv počasí.

Článek vznikl ve spolupráci se společností HUDYsport. Všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.