Skálolez skákavý

(lat. Oreotragus oreotragus, angl. klipspringer)

Popis

Skálolez je malý druh antilopy, která jako jedna z mála žije na skalnatých útesech porostlých nízkou vegetací. Skálolez dorůstá délky těla 75–115 cm a váhy 8–18 kg, přičemž samice jsou těžší. Hlava je krátká s velkýma tmavýma očima, vysokýma okrouhlýma ušima a poměrně velkou preorbitální žlázou (žláza v koutku oka), která je obklopena černou holou kůží. Samci skáloleza ji mají více vyvinutou, také mají rohy dorůstající 10–25 cm. V oblasti východní Afriky ale mají malé rohy i samice.

Zbarvení husté, drsné srsti je variabilní od žlutohnědé po šedožlutou, to jim umožňuje dokonale splynout s prostředím. Břicho, brada a tlama jsou světleji zbarveny. Jednotlivé chlupy jsou duté a při dotyku šustí. Skálolezi jsou aktivní hlavně za soumraku a brzy ráno, během dne se schovávají v křoví a trávě.

Charakteristická jsou jejich tupě zakončená pružná kopýtka, díky kterým vypadají jako by „chodili po špičkách“. Malá nášlapná plocha kopyt jim umožňuje se hbitě pohybovat po skalách. Skálolezi jsou velice plaší, jakmile spatří nebezpečí, ihned mizí vysokými a dlouhými skoky mezi skalními útesy. Stávají se kořistí levhartů, karakalů a orlů.

Sociální uspořádání

Žijí v celoživotních párech. Vazba mezi samcem a samicí je velmi pevná. Se svým partnerem tráví většinu času a drží se vždy blízko sebe. Když jeden z nich žere, je druhý na stráži a dává pozor. Společně brání své teritorium, které si značkují pomocí výměšků z preorbitální žlázy.

Potrava

Skálolezi jsou jako ostatní antilopy býložravci. Živí se listy, květy, plody, pupeny, semeny, sukulenty, mechem a v období dešťů trávou. Ve snaze dosáhnout na potravu se občas staví na zadní nohy. Většinou nepotřebují vůbec pít, protože velké množství vody získávají ze sukulentních rostlin.

Rozmnožování

Tyto antilopy jsou monogamní a tvoří páry na celý život. Samice rodí po 214 dnech březosti jediné dobře vyvinuté mládě. První tři měsíce života se mládě ukrývá ve vegetaci, kam ho chodí matka 3krát až 4krát denně krmit. Pak se připojuje k rodičům, se kterými zůstává ještě další dva měsíce. Za rok může mít samice až dva vrhy.

Komunikace

Při spatření nebezpečí vydávají skálolezi varovný signál, aby upozornili ostatní. Jakmile pár unikne do bezpečí, vydávají varovný signál společně.

Zajímavosti

  • Slovo klipspringer znamená v afrikánštině/nizozemštině skalní skokan. Hovorově je skálolez také znám jako mvundla, toto slovo pochází z jazyka xhosa ze slova umvundla, které znamená králík.
  • Populace skáloleza jsou ohroženy hlavně lovem a konkurenčním bojem s kozami o potravu a prostor. V důsledku toho v některých oblastech došlo k poklesu počtu těchto antilop. Jsou klasifikovány jako druh závislý na ochraně. Vyskytují se ve velkých parcích, jako je např. Serengeti.
  • Skálolezi se dokážou kopýtkem zachytit na kusu skály o velikosti mince kanadského dolaru.

Autorkou textu je Magda Starcová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.