Ocelot velký

(lat. Leopardus pardalis, angl. ocelot, painted leopard nebo dwarf leopard)

Popis

Ocelot patří stejně jako puma do podčeledi malých koček (Felinae). Vyskytuje se od jihu USA přes Střední Ameriku, ostrovy Trinidad a Isla de Margarita až do jižní Brazílie a Paraguaye. Je nejčastější kočkovitou šelmou této oblasti. Preferuje území s hustou vegetací, jako jsou tropické pralesy a lesy, mangrovové porosty a savany, a to až do výšky 1 200 m n. m.

Postavou připomíná ocelot kočku domácí, tělo dorůstá 68 až 100 cm do délky a 40 až 50 cm do výšky, k tomu má ještě 26–45 cm dlouhý ocas. Váží obvykle mezi 8 a 18 kg. Samice je asi o třetinu menší než samec. Ocelot má krátkou, hustou a velmi hladkou srst. Základní zbarvení je dost variabilní, od okrové po zrzavě hnědou, někdy až šedavou barvu s výraznými černými rozetami a skvrnami, které jsou na těle zvířete uspořádány do vodorovných řad. Na hlavě se táhnou černé pruhy okolo uší a očí směrem dozadu, ocas ocelota je také černě pruhovaný. Spodní strana těla je světlá až bílá. Každý jedinec má specifický vzor rozet, podle kterého je možné jednotlivá zvířata navzájem odlišit.

Díky silným předním končetinám ocelot výborně šplhá a plave. Aktivní je v noci, kdy loví, ve dne se skrývá na stromech nebo v husté vegetaci. Jeho přirozenými nepřáteli jsou další kočkovité šlemy – jaguár a puma, dále dravý pták harpyje a anakonda. V přírodě se ocelot dožívá okolo 15 let, v zajetí až 20 let.

Sociální uspořádání

Ocelot je samotářský živočich, který se setkává s dalším jedincem většinou jen za účelem rozmnožování. Také je hodně teritoriální, takže čas od času dochází mezi zvířaty k potyčkám, které mohou končit i smrtí jednoho z nich. Samec obývá oblast o velikosti 4 až 46 km², která se překrývá s dvěma až třemi teritorii samic o rozloze 1 až 15 km². Obě pohlaví si značí svoje území trusem a močí.

Potrava

Ocelot je, jako další kočkovité šelmy, striktní masožravec, který se za potravou vydává v noci, vyhledává ji pomocí výborného zraku a čichu. Za kořist mu slouží mnoho drobných živočichů, jako jsou hlodavci, bezobratlí, žáby, ještěrky a další malí plazi, ptáci, ryby, želvy, ale třeba i větší druhy jako králíci, opice a pásovci. V blízkosti lidí loví i drobná domácí zvířata.

Smysly a komunikace

Výborně vyvinutý zrak a čich využívá ocelot hlavně při lovu, má také vynikající noční vidění. Velmi dobrý má také hmat, a to díky dlouhým hmatovým vousům rozmístěným na hlavě zvířete. Ocelot se dorozumívá s dalšími jedinci většinou pomocí zvuků, které jsou podobné jako u domácích koček. Pachovou komunikaci využívá především při značkování teritoria.

Rozmnožování

K námluvám a páření může docházet po celý rok. Samice pravidelně přichází do desetidenní říje, během které se snaží přilákat do svého teritoria samce. Po páření se dvojice zase rozchází a všechna péče o mláďata závisí jen na samici. Březost ocelota trvá 79 až 82 dní, před narozením mláďat samice připraví pro mláďata pelech v dutém stromě, jeskyni apod.

Obvykle se rodí jedno až tři slepá mláďata a oproti dalším malým kočkám rostou pomalu. Při narození váží mláďata 250 g, oči otevírají až v 18 dnech. Pelech začínají pravidelně opouštět ve třech měsících a s matkou zůstávají dva roky. Poté se osamostatňují a vytváří si vlastní teritorium.

Zajímavosti

  • Pojmenování ocelot pochází z aztéckého jazyka nahuatl ze slova ōcēlōtl, které ale znamená jaguár. Ocelot se v tomto jazyce ve skutečnosti řekne tlālocēlōtl, což znamená malý jaguár. Španělsky se mu říká gato onza, manigordo nebo ocelote.
  • Ocelot byl, podobně jako kočky v Egyptě, uctívaným zvířetem kulturami starého Peru.
  • Pro krásnou srst byl ocelot nejvíce lovenou malou kočkou mezi lety 1960–70, kdy se každoročně ulovilo okolo 200 000 jedinců, což způsobilo rapidní pokles početnosti jeho populace. Dnes je na většině území chráněn, ale stále ho ohrožuje ilegální lov pro kůži, ale také trh s domácími zvířaty, kdy lovci zabijí matku pro srst a mláďata vezmou na prodej. Ohrožuje ho také změna jeho přirozeného prostředí, rozšiřování pastvin a polí a ubývání hustého vegetačního pokryvu, na kterém je závislý. Přesto se ocelot řadí mezi málo dotčené druhy živočichů a je nejvíce početným druhem kočkovité šelmy na většině území svého rozšíření.
  • Jako další divoké kočky se i ocelot někdy chová jako domácí mazlíček. Nejznámějším majitelem byl katalánský malíř Salvador Dalí, který svého ocelota jménem Babou bral s sebou i na cesty. Dále choval ocelota i muzikant Gram Parsons.

Autorkou textu je Magda Starcová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.