Malinké hlavní město Lichtenštejnského knížectví leží na řece Rýn pod vrcholky Alp a má přibližně 5 000 obyvatel. V jeho okolí se nacházejí vinice a vůbec okolní venkov nabízí krásnou přírodu. Samotný Vaduz ale velkým turistickým magnetem není, je to trochu sterilní místo s betonovými stavbami, prosklenými budovami bank, pojišťoven a státních institucí. Nad tím vším ční zámek umístěný vysoko na kopci.
Vaduz je jedním z mála hlavních měst světa, která nemají ani vlastní letiště, ani vlakovou stanici (nejbližší stanice je v sousedním městečku Schaan), přesto je hojně navštěvované turisty. Od roku 1997 je Vaduz zásluhou Jana Pavla II. také sídlem katolického arcibiskupství, které spravuje území celého Lichtenštejnska. Je tu Národní galerie i Národní muzeum, na stadionu Rheinpark pro 8 000 diváků hraje profesionální fotbalový klub FC Vaduz, který hraje švýcarskou ligu a nastupuje v evropských pohárech.
Historie Vaduzu
Město bylo založeno ve 14. století hrabaty z Werdenbergu, jejichž hlavní sídlo bylo v dnešním švýcarském kantonu Sankt Gallen. V 17. století se rod Lichtenštejnů snažil získat křeslo v Říšském sněmu, významném orgánu Svaté říše římské národa německého. Rod však neměl na území říše žádné panství, které by bylo přímo podřízeno pouze císaři, což bylo pro zisk křesla základní podmínkou.
V roce 1699 proto Lichtenštejnové zakoupili panství Schellenberg a v roce 1712 sousední hrabství Vaduz. Dekretem císaře Karla VI. byly obě části sjednoceny a v roce 1719 vzniklo Lichtenštejnské knížectví. Jako důkaz čisté politické účelovosti koupě nových panství může posloužit fakt, že knížata na své vlastní území ještě dalších 120 let nevstoupila.
Zajímavosti a památky Vaduzu
Schloss Vaduz – knížecí zámek stojí na zalesněném kopci nad městem. Stojí za to sem vystoupat, i když je zámek pro veřejnost nepřístupný, především kvůli krásnému výhledu. Veřejnosti se zámek otevírá každý rok pouze jednou, 15. srpna, kdy zve kníže každého z obyvatel svojí země na sklenici vína nebo piva, a slavnosti doprovází ohňostroj. Stezka pro pěší vedoucí z centra na zámek je lemována panely s informacemi o Lichtenštejnsku.
Städtle - pěší zóna v centru města s mnoha kavárnami a obchůdky se suvenýry.
Lichtenštejnské zemské muzeum – mapuje historii knížectví a nabízí i archeologické nálezy.
Umělecké muzeum (Kunstmuseum) – nabízí obrazy a sochy pocházející především ze soukromých sbírek knížat.
Poštovní muzeum – umožňuje zhlédnout všechny lichtenštejnské poštovní známky vydané od roku 1912. Země na nich vydělala spoustu peněz, po příchodu elektronické pošty ale nastal úpadek.
Ulice Mitteldorf – starší část města s původními domky.
Dvorní sklepy (Hofkellerei des Fürsten von Liechtenstein) – se nacházejí v oblasti vinic na sever od centra. Skupiny se tu při domluvě předem mohou objednat na prohlídku a ochutnávku vína.