(lat. Caracara plancus, angl. southern crested caracara, southern caracara nebo carancho)
Popis
Patří mezi dravce z čeledi sokolovitých (Falconidae), který se běžně vyskytuje na jihu a v centrální části Jižní Ameriky. Vyhýbá se vysokým horám a hustým vlhkým lesům. Rozpětí křídel karanča dosahuje 120 až 132 cm, tělo je dlouhé 50 až 65 cm a váha se pohybuje v rozmezí 0,9 až 1,6 kg.
Zbarvení peří je poměrně pestré. Vršek hlavy, břicho, stehna, křídla a konec ocasu jsou tmavohnědé. Krk, část hrudi, spodek ocasu a část křídel jsou bělavé. Nohy má karančo jasně žluté, zatímco kůže na obličeji je oranžová až červená. Mladí jedinci jsou zbarveni jako dospělci, jen s rozdílem, že jsou celkově světlejší, nohy mají šedé a obličej bílý až růžový.
Karančo má silný zobák a je velmi chytrý. Moc nelétá a pohybuje se spíš po zemi, kde hledá potravu.
Sociální uspořádání
Karančo nevytváří žádná trvalá hejna, žije solitérně. Více jedinců se shromažďuje jen u velkých zdrojů potravy, jako třeba na skládkách.
Potrava
Živí se převážně mršinami, od nichž odhání menší mrchožrouty. Je to drzý dravec, který krade potravu jiným predátorům a vybírá ptačí hnízda. Často ho můžeme vidět procházet se po zemi a hledat potravu, loví hlavně menší živočichy a hmyz.
Rozmnožování
Období rozmnožování probíhá během jara a léta. Karančové jsou monogamní, vytvořené páry spolu zůstávají i několik let. Společně si hájí svoje teritorium. Hnízdo je velké a otevřené, nejčastěji postavené na vrcholu stromu, ale někdy může být i na zemi. Často je využíváno několikrát za sebou.
Samice snáší 1–3 vejce, na kterých sedí 28–32 dní. O vylíhlá mláďata se starají oba rodiče, ta se po třech měsících osamostatňují.
Zajímavosti
- Barva ozobí (kůže nad zobákem) se mění podle nálady ptáka. Když je pták v klidu, ozobí je červené, při rozčilení zežloutne.
- Někdy se karančovi říká „mexický orel“, protože je mexickým národním ptákem vyobrazeným na státním znaku.
- Pojmenování caracara pochází ze španělštiny a znamená požírač zdechlin.
- Karančové jsou obviňováni z lovu novorozených jehňat a kůzlat, za což jsou i pronásledováni. Údajně jim sednou na hlavu a vyklovou oči. Neexistují ale důkazy, že by tak ptáci skutečně činili.
- Karančo jižní patří mezi málo dotčené druhy, dobře se vypořádává s odlesňováním krajiny.
- Izolovaná populace karančů jižních se nachází na Falklandských ostrovech.
Autorkou textu je Magda Starcová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.