Před tím, než zběsile vyrazíte na nákupy, je nutné si uvědomit, na jakou vodu chcete vyrazit. Zda si jen jednou za rok zapádlujete na kánoi po Sázavě nebo jestli se vodáctví budete věnovat intenzivněji a budete sjíždět divokou vodu.
Je jasné, že vodácké vybavení se bude dle potřeby lišit a v neposlední řadě se bude lišit také v ceně.
Pokud se budete chtít věnovat vodním sportům dlouhodobě, pravděpodobně víte, do čeho jdete a už s vodou jako živlem máte vlastní zkušenosti, nepotřebujete tedy radit. Proto se tento článek bude věnovat spíše vodní turistice a lidem, kteří třeba na vodě ještě nikdy nebyli a tedy neví co a jak.
Na vodě je mokro
Důležité je, abyste rychle odbourali představu, že na vodě budete stále v suchu. Na vodě je mokro, je to prostě tak. A na to je potřeba se připravit. Jednoduše řečeno, všechno, co si s sebou na vodu berete, může být na konci vašeho výletu vlhké, mokré nebo naprosto promočené a v mnoha případech to také tak bude bude. Počítejte tedy s tím, že věcem, které si na vodu berete, by neměla voda vadit.
Co na sebe, když jedu na vodu
Mnoho vodáků jezdí třeba i v plavkách, jenže ty vás neochrání před ostrým letním sluníčkem. Proto je vhodnější vybrat z šatníku nějaké ty ošoupanější kraťasy a lehké tričko nejlépe s dlouhým rukávem (který lze když tak ohrnout). Oblečení by nemělo být moc savé, aby v případě namočení rychle uschlo. Pro případ, že by na vodě foukalo, je dobré si s sebou vzít nějakou lehčí mikinu nebo větrovku, ve které se člověk zapaří a není mu taková zima.
I kdyby pršelo, nikdy si neberte na vodu pláštěnku nebo něco podobného, v případě otočení lodi byste se do takové věci mohli zamotat. Lépe je volit oblečení více “na tělo”.
Na nohy jsou vhodné třeba staré kecky nebo některé uzavřené boty do vody s pevnou patou. V žádném případě si na vodu neberte sandále, pantofle, nebo crocsy. Taková obuv neochrání vaše nohy před kamením na dně a pravděpodobně takové boty akorát ztratíte.
Další variantou je zakoupit nebo si zapůjčit neoprenový komplet. V horku to nemá cenu, zbytečně by vám bylo vedro. Pokud ale chcete sjíždět nějakou studenější vodu nebo si vyrazit na vodu už na jaře, když všechno pěkně teče, je neopren k nezaplacení. Vodácký neopren se liší od potápěčského především střihem v horní části. Ten vodácký vám musí umožnit volný pohyb rukou při pádlování, a proto nahoře končí širokými kšandami. Neopreny s krátkým či dlouhým rukávem tedy nejsou pro vodáky vhodné - jen byste si rozedřeli podpaží. Takové vysoké neoprenové kalhoty dobře doplní vodácká bunda, která vám zajistí teplo a relativní sucho, a neoprenové boty, které vás oproti obyčejným plátěnkám nebo botám do vody zahřejí a většinou mají i pevnější střih a funkčnější podrážku (což oceníte hlavně při vystupování nebo pohybu po kluzkých kamenech).
Jakou vybrat loď
Časy, kdy vodáci nakládali svoje vertexky na vlak a čekali na ně občas i týden, jsou už nenávratně pryč. Dnešní vodáci volí většinou plastová nebo nafukovací plavidla a vozí si je autem anebo všechno nechají na některé z půjčoven lodí a mají vše bez starostí. Pokud jedete na vodu, máte mnoho možností, jakou loď vybrat:
Kajak
To je loď pro jednoho vodáka. Kajak je celkem vratký, zato obratný a rychlý. Na kajaku se jezdí i ta nejtěžší voda právě kvůli jeho obratnosti a lehkosti ovládání. Pokud ale jedete na nějakou českou řeku třeba na týden, vězte, že do kajaku se vejde jen vodák a nic dalšího a také není na tak dlouhou dobu úplně pohodlný. Navíc kajakáři začátečníci se často hodně napádlují, než se naučí s kajakem jet rovně. Ideální třeba je, vzít si jeden kajak na vyzkoušení do party a vystřídat se na něm.
Kánoe
Typická loď českých vodáků. Vejdou se na ni 2 až 3 osoby. Existují různé druhy kánoí se svými specifickými vlastnostmi (kánoe Samba, Vydra, Tydra, Noah,…). Obecně platí, že kánoe je rovněž velmi obratná a vratší, na oplátku však pěkně a rychle jede, při pádlování se tedy tolik nenadřete. Na české řeky je plastová kánoe ideálním plavidlem, se kterým si na jezech a v peřejích užijete mnoho zábavy.
Raft
Raft je těžkotonážní nafukovací plavidlo, které sjede téměř vše. Ideální je v případě, že jedete na vodu s malými dětmi nebo máte mezi sebou vodácké začátečníky. Nevýhodou raftu je, že se při pádlování prohýbá a není tedy tak rychlý jako plastová loď.
Pokud vyrážíte na vodu párkrát za rok, není nutné si veškeré, často drahé, vybavení kupovat. Mnohem prozíravější je využít některou z půjčoven lodí. Takové půjčovny, krom plavidel jako jsou kánoe nebo rafty, nabízejí i širokou škálu dalšího vodáckého vybavení.
Další vodácké vybavení
V podstatě veškeré vodácké vybavení se tedy dnes dá půjčit. Jestliže však své vodáctví berete vážně, určitě si pořiďte:
Plovací vestu
Plovací vesta není totéž, co záchranná. Plovací vesta vám má pomoci při plavání, takže se předpokládá, že už plavat umíte. Při výběru vesty klaďte důraz především na to, aby vám seděla její velikost. Po dotažení všech popruhů byste při vytažení za vestu z vody, z ní neměli v žádném případě vypadnout. Dalším důležitým prvkem na vestě je hrudní popruh. Pokud se někdo na vodě dostane do problémů, za tento popruh vás budou jistit, když ho z vody budete vytahovat. Řada levnějších vest tento popruh vůbec nemá. V neposlední řadě se zaměřte také na použitelnost vesty. Neměla by vás omezovat při pohybu (hlavně při pádlování) a nějaká ta kapsa na drobnosti na vestě také není k zahození.
Pádlo
Pádel dnes existuje nepřeberné množství druhů. Za všechny lze však říci, že čím lehčí, tím lepší a dražší. Záleží tedy v podstatě pouze na tom, kolik peněz do pádla chcete vložit. Co se týče délky, pádlo by mělo sahat v rozmezí od prsou po bradu. Záleží na konkrétním vodákovi a na použití. Pokud budete s pádlem raftovat, je lepší delší, protože sedíte výš nad hladinou, jestliže to bude pádlo kanoistické, je lepší kratší, budete mít pak silnější záběr.
Házečka
Házečka je záchranná pomůcka, kterou můžete vytáhnout plaváčka z vody, pokud toho není schopen sám. Lano házečky je plovoucí, takže se nepotopí a pytlík, ve kterém je smotané rovněž. Důležitým parametrem výběru je délka lana. Vyberte si takovou házečku, kterou jste schopni někam dohodit. 10 metrů bývá málo, 50 m je zase příliš. Ideální je délka lana přibližně 20 metrů.
Loďák
Loďák je nepromokavý pytel, do kterého si zabalíte věci, které s sebou berete na vodu. Ze zkušenosti víme, že je lepší věřit pevnějším materiálům. Šusťákové loďáky jsou sice skladné, ale moc dlouho nevydrží.